N79 kupovina.

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Alibegovic, May 30, 2009.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma daj imam N82, a imam jarana koji ima 6220c, telefoni se ne mogu proediti. Meni je onaj 6220c losiji od N73.... nikako mi se telefon ne svidja. Nekako skripi u ruci, mali display, kamera na papiru 5MP ovo ono, u praksi ocajna, blic je smijesan pored ovog na N82... ne znam, mene je telefon razocarao..
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Qler, ..nisma ga bas nosao i koristio da tako iz iskustva mogu rec. Malo sma ga cackao i gledajuci na papiru, meni je odlican za nekih 370 (a mozda i manje) kesa. Naravno nov.

    I ja kazem da je glupo ta dva telefona poredit jer je n82 kompletan. Jedino mu cijena ne valja jer je ipak zastario.. al eto, mozda se drzi bas zbog "kompletnosti".
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Auu teske su rijeci pale. Volio bih da bar nesto potkrijepis dokazom. Posebno ovo za kameru.

    U vezi displeja, on je fantastican, ako gledamo omjer velicine telefona i displeja on je veci /priblizno isti/ kao u N82, to sto je N82 cigla /ala N73/ uz to i ruznija i ima veci displej nije nikakva prednost, sta ocekivati da u tako mali telefon kao 6220 ubacit displej 2,4 ili 2,8", pa slozit ces se, to je nemoguce fizicki.

    N82 - 112 x 50.2 x 17.3 mm
    6220 - 108 x 47 x 15 mm

    U vezi dizajna, sve je receno ispod:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Podjednako su ruzni. Razlika u dimenzijama je zanemarljiva. Posto nema wireless, nema ni svrhe uporedjivati ga sa n82. Sto se tice kamere, ne treba ti nikakav dokaz osim informacije da je flash smjesten iza lece koja je ipak nesto losija nego na n82 (najbolja sto se toga tice od nokia telefona).
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    jarane jesi li ti koristio ovaj 6220c? i jesi li koristio N82? ja jesam, nosio sam jedan kod jarana na servis, rodici pukao display neko joj se u tramvaju naslonio na torbu. E sad nosao sam ga dva dana, i iz isustva ti mogu reci da N82 (koja je poznata da nije bas naj "utegnitiji" mobitel, da skripuca i to, je olicenje kvalitete za ovaj telefon. Onaj poklopac za bateriju puca ko' ledenica, tipke nekakve cudne, mozda su vece nego na N82 ali meni nisu nikako legle, ono dugme za ulazak u meni je u najmanju ruku smijesno, kao i C dugme. Kamera, ja sam slikao sa svojom N82 ona sa ovim 6220c, isto osvjetljenje isti predmet slike na displayu mobitela se primjeti razlika, a da ne pricamo na monitoru. O slikama u mrklom mraku da ne pricam.

    U glavnom, na papiru telefon je extra, ali u praksi je mene razocarao pravo. N78 mi je bolji izbor. cijenom je u par KM bukvalno, a ima i WiFi, a kamera od 3.2MP ne pravi nista losije slike nego ova od 5MP. Ne znam, ja kazem koristio sam oba i razlika u cijeni se, po meni naravno, isplati.

    Ja imam i tu srebrenu i crnu N82, samo sam jednu okupao prosle godine i jos uvijek je na servisu :) crkla ploca, tj ne radi BT, ne moze da se puni i bateriju potrosi za max 1h, ostalo radi :)
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Normalno da se nema svrhe porediti sa N82, cjenovna razlika sve govori, a meni radi Wifi se ne istresa tolika lova extra.

    Flash smjesten iza lece?

    Pojasni mi ovo malo. :shock: :)
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nedostatak WiFi kod 6220 se itekako osjeti na cijeni u odnosu na N82, ali sto se tice kvalitete kamere bujrum uslikaj nam slike i pred oci stavi ovaj vs onaj.

    Da nosao sam oba telefona, i 6220 mi vise odgovara, razlika u dimenzijama nije zanemariva, kao sto neko rece iznad. Ali da se razumijemo ova tema je otvorena za N79 koji sam mislio kupiti, ali nakon kraceg koristenja 6220 odlucih se za njega, jer cijena mi je bitan faktor.

    Price o losoj tastaturi na 6220 su za malu djecu stvarno. Mnogo ugodnije tipkanje nego na mojoj N73ci.

    I da novi symbian i njegova brzina je fantasticna.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    ako ti je cijena bitan faktor onda se bezveze raspravljamo. :)

    a slike cu postaviti samo da se nadjem sa nekim ko ga ima, svi po moru sad :)
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ispod lece. Koju god rijec izaberes ne valja :D. Uglavnom, previse je odaljen od lece i nije simetrican sa njom.
    Pa kupi sta mislis da je najbolje za tebe, tvoje su pare :D Ali ako mislis ovdje nekog ubijediti da je bolji telefon od n82 - malo teze :)
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Koga ja ubjedjujem, procitaj post iznad gdje sam napisao "6220 nema svrhe porediti sa N82".

    Kao sto rekoh moj je favorit bio crni N79, ali posto ga je tesko zbaviti odluka je pala na 6220, zato sto za malu cijenu dobijam mogucnosti velikana poput N95, N96 i sl.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa cemu onda bilo kakvo poredjenje? Koliko para toliko muzike. Za malu cijenu dobijas neke funckije tih telefona (i losiju kvalitetu).
    Ako ne vjerujes nama:
    http://www.gsmarena.com
    Main disadvantages

    * No Wi-Fi
    * Xenon flash placed under the lens
    * Uncomfortable shutter key
    * Cheap-looking keypad, and we mean dirty cheap
    * Display could have been bigger
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    sve ono sto sam ja rekao :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma 6220c je maksimalno ogoljen telefon sa jako dobrim softwerom i procesorom, 80-90MB rama (isto kao n82) i navodno dobrom kamerom. Da ..nije bas kao na papiru ali nije ni za bacit. Ogolili su ga sa malim displejom, nema 3.5mm prikljuicak, wifi, slaba baterija, jeftino kuciste, nema akcelerator.

    Telefon je na novoj platformi i vec kosta oko 350KM.. treba da vam bude jasno da je prvenstveno adut ovog telefona cijena. Za koji mjesec ce se moc nabavit za nekih 300KM. A geldaj koliko se cijena n82 drzi preko 400 pa i 500 KM. N82 jeste odlican telefon i bolji (al ne mnogo) od 6220c ali cijena mu je katastrofa.,
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    N82 ima oko 120MB RAM-a.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Zar oba ova modela nemaju po 128MB rama
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma 6220c ima dostupne 80 a n82 ima 90 MB.. 128 pise na papiru.
     
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    alibegoviću, tvrdoglav si... 6220 je jedan od najgorih nokia telefona, sa najgorim kvalitetom izrade, sa najlošijom 5mpx kamerom, itd itd... ako si dovoljno lud da bukvalno baciš pare na to sranje od telefona, onda bujrum... ne govore ti ovdje ljudi džabe...

    n73, n78, n79, n82 su ti svemirski brodovi za taj 6220.
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Lupaš praznu slamu.

    Priče o tobože najlošijoj 5mpx kameri, najgorem kvalitetu izrade, itd, objesi mačku o rep.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ljudi nisam mod ali stavrnoi postajete dosadni s tim bezRazložnim prepiucavanjem.

    OPET SE PONAVLJAM! ...n82 je jako dobar i kvalitetan telefon bez mana sem cijene. 6220c je pare koje se moze kupiti best bay bez konkurencije.. pa skoro je jeftiniji od n73. A svi znamo da ce mu cijena spast na 300 i nize maraka.

    MadbaLL, ..apsolutno nisi u pravu kada kazes da je najlosiji telfon. Fino su ljudi ogolili stvari koje sam spomenuo, (da.. nema stereo zvucnike kao n82 pa je i to koji $ nize) sad da ih ne nabrajam opet ..samo da bi mu cijena bila niska. Kome zaista treba jeftin telefon sa OS i svim funkcijama.. onda je to definitivno 6220c. Apsolutno sve imas sto ti moze zatrebao osim eto WiFi.

    Evo ja prvi.. ne smeta mi mal displej, ne mislim geldat filmove ili se fuirat po gradu. Izrada s losom plastikom mi ne smeta jer znam cuvat a i navikao sam kod n80. Duzina trajanja bateroije jeste kratka ali svaku noc sam kuci tako da, mogu ga punit svaka 24h. Jedino mozda male ti9pke meni i C ali 'ajde.. i na to bi se navikao. Kamera mi je zadovoljavajuca. Ima digitalac i ne mislim slikat s njim da zaradim. Inace sam zaista po funkcionalnosti zahtjevan kupa i pljujem po "ljevim" telefonima poput skupocjenog hp ipq 614c koji kosta hiljadu maraka a nemas ni djojstika ni kojeg djavla za navigaciju po menioju osi "navi-senzor točkića".

    Losa itzrada plastike jeste ali ne bas toliko... kamera nije u pravom svjetlu ali nije ni najgora, plus imas fleš kakav-takav. Novi procesor nova platforma ..mislim zaista da se telefonu za te parfe nema sta progovorit.