Nadogradnja racunara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by kolinsb, May 25, 2018.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozz raja. Da ne kreiram novu temu, mislim da i ovdje moze. MBO mi je otišla u vjecna lovista. sck1150 je skoro pa nemoguće naći (osim cunga lunga MBO po 100KM), i jedino mi preostaje prodaja CPU-a i RAM-a i kupovina nove platforme. Šta mislite o ovome?
    1. Gigabyte AX370 X370 Gaming K3 AM4 Ryzen - 275KM
    2. AMD Ryzen 5 AM4 2600X - 490KM
    3. Patriot Signature HS 16GB 2x8GB 2400MHz DDR4 - 340KM

    Ima li nešto sa sličnom cifrom a bolje?
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nisam odavno u toku ali zar nije bila priča za ryzen da bi ga iskoristio u igrama treba ti 3200 MHz mema?
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Drug moj, ja sam jos manje u tome. Zaista sve slabije pratim hardware jer bas i nemam vremena. Bez pc sam i da bih sve izgooglao treba mi kamaru vremena, zato sam ovdje :) sta znaci potpuno iskoristio u igrama? Je li razlika 20-30 FPS ili 5-10FPS? S memom na 2400 i 3200Mhz. 3000 i 3200 su cijelih 100KM skuplji od 2400, pitanje je da li se isplati ako je par pisljivih FPS. Ovo mi je fakat neplanirani trosak. Zamjena konfe mi nije bila ni na kraj pameti

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  4. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Jeste ako ce koristiti integraciju ako se i ja ne varam, a Kolins ima grafu tako da nece usicariti puno od brzeg rama.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa to ima smisla sa integrusom. Ja rudarim sa gtx1070 i gtx1060, i igram naravno na gtx1070

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    2666-2800Mhz je 'sweet spot' za memoriju bez obzira na platformu.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Kontam da idem na x470 chipset.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    x470 nedostupan i odustao sam, a svakako nisam neki hard clocker, a x470 tu donosi najvise poboljšanja u odnosu na x370, koliko sam uspio skontati. Na kraju uzeh


    Ryzen 2600X OEM za 440KM
    Gigabyte AX370 Gaming K3 za 255KM
    G.Skill TridentZ 16GB DDR4 3200MHz za 400KM i dobio sam neki AM3+ cooler for free da se posluzim dok ne dobijem AM4 kit za svoju nocua.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
    forzamilan likes this.
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kolinse kakav je taj cpu u odnosu na 1700 ryzen?
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Last edited: May 27, 2018
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Obzirom na cijenu rama mislim da si se bezveze iskesirao. Mogao si naci negdje plocu, pa makar iz Amerike dosla. Jeftinije bi prosao, jer nista nisi osjetno dobio u performansama.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma stavis koji god, radit ce na frekvenciji sporijeg i to je to.. nije da mu utice na performanse nesto...
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Doduse taj procesor, i3 350M podrzava samo do 1066 Mhz tako da ja nebih isao vise od toga, neces primjetiti nikakvu razliku.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hej, kad bi sad sastavljao konfu, samo CPU i MBO, AMD Ryzen 7 i koja ploca bi isla uz to? Nemam pojma sta je sada aktuelno. Npr. uzmem najslabiji ryzen 7 i koja bi ploca bila tu OK?
     
  17. Esh

    Esh HWB

    U nekoj jeftinijoj opciji, Ryzen 7 2700 plus ploca na B450 chipsetu.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    takvaa mi treba, nekako mi je najslabiji najjaci CPU best buy opcija, ali ne znam koji chipset bi isao sa time...
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Doslo vrijeme da i ja nadogradim grafulju.Masina je u potpisu e samo se dvoumim izmedju gtx 1050ti 4gb ili rx570 4gb?Napajanje nisam naveo kvalitetni je corsair odnosno seasonic od cini mi se 470w.Radeon je poprilican potrosac pa ako je ovo dovoljno struje da idem na radeona?I da li je ovaj moj ryzen dovoljan za nju?Hvala

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  20. Tensai

    Tensai Komšija

    nema dvojbe, RX 570 je bar duplo jača a cijena je priblizno ista.