Napojna jedinica i grafičke kartice?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by MadbaLL, Jul 1, 2007.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    uskoro namjeravam kupiti grafičku karticu, međutim surfajući po netu sam pronašao kod većine kartica da traže power supply od min 450W. komp mi je star godinu dana i imam napojnu na kojoj piše "maximum output 350W".

    sad ne znam koje uopšte smijem grafičke staviti na matičnu (intelova matična ploča sa pci-e slotom), a da mi mogu na ovu napojnu jedinicu, pa bih molio neku pomoć, makar orjentaciono, koje nvidie i koje radeone smijem uzeti u obzir?
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    zavisi koja ti je napojna.mislim dal je "brand name" ile je "noname".ako ti je neka MSIndustijal ili Codegen onda mozes neku 9600pro :mrgreen:
    ako ti je Sharkoon,Vhieftech ili bolje onda mozes x1950pro/gt,7900gs itd.i da navedi citavu konfu jer se treba znjat sta vuce snagu iz tvoje napojne ;)
    u svakom slucaju trebat ce ti brand name napojna minimalno 350w.
    a imas sad stivija i co.koji su experti za to :p

    EDIT:upravo vidjeh da si na podforumu "graficke kartice" otvorio istu temu pa se pitam zbog cega to?mislis da ces naci bolje odgovore nna drugoj tebi :?: :roll:
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    vjeruj da nisam obraćao pažnju na ime proizvođača kada sam otvarao kučište, samo sam gledao da vidim snagu. uglavnom, kučište mi je foxconn P4 mini tower, 350W. sutra ću ponovo otvoriti da vidim marku napojne jedinice.

    konfa mi je intel pentium 4 dual core 2,66ghz, matična ploča intel desktop board d101ggc, ati radeon xpress 200 256mb on board, sound card on board, ram 768mb kingston ddr, wd hdd 80gb, mrežna kartica on board, modem 56k, lg cd/rw rom, floppy dd.
     
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    gledam danas jedan 7600gs traži minimalno 450W, a od drugog proizvođača 350W. mislim stvarno... tako da ne znam smijem li npr tu grafičku uzeti.

    još sam konto i asus x1300pro, x1050, x700 ili u najgorem slučaju x550,a nigdje ne piše koliko jake napojne jedinice traže. zna li neko od vas da li mi mogu ove kartice raditi?
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ne uzimaj ni jednu od tih...
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    Kupi sebi bilo kakve jeftinije napajanje od 500W ili 600W (30-40KM), i nabaci 7600GS/GT.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    bljak, fuj, to od 40KM je isto sranje ko i ono od 20KM. Cuj 600W :lol:

    @MadbaLL ,vidi koje tacno napajanje imas, uslikaj naljepnicu ili prepisi podatke. Onda cemo ti moci rec hoce li tjerat ili ne.

    A 7300GT ili 7600GT ce SIGURNO moc tjerat, sad je samo upitno moze li i jace.
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    Šta je smiješno?:lol:

    To je kod mene :mrgreen:

    Nemoj biti siguran da će tjerat bez problema. Ako je noname napajanje i ima kakav DC proc (Pent D pogotovo), neće moći.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    7300GT trosi 25W a 7600GT 35W. Toliko o tome.
     
  10. iskusni

    iskusni Komšija

    A jel?
    Power Consumption Chart
    Geforce 7900GTX 89watts
    Geforce 7900GT 64 watts
    Geforce 7800GTX 512 128 watts
    Geforce 7800GTX 99 watts
    Geforce 7800GT 73 watts
    Geforce 7600GT 51 watts
    Geforce 6600GT 48 watts
    Radeon X1900XTX 135 watts
    Radeon X1800XT 113 watts
    Radeon X1800XL 70 watts

    http://www.vr-zone.com/?i=3335&s=8
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  12. iskusni

    iskusni Komšija

  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dobro je i vas. Vratite se na temu.
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    momci, iskreno sam vam zahvalan što mi želite pomoći. danas ću pogledati od kojeg proizvođača mi je napojna i nadam se da ćete mi uspjeti dati savjete šta mi može bez problema raditi.

    neko je spomenuo da promijenim napojnu, to zaista u narednom vremenu nemam namjeru raditi, volim taj novac uložiti u ram ili pridodati i kupiti bolju grafičku. dakle, molio bih pomoć u vezi onog šta trenutno imam, a to je napojna od 350W.

    također, "iskusni" je dao neke parametre napajanja, ali ja kada sam gledao 7600gs na stranici proizvođača je pisalo da minimalno treba da ima 450W sistemskog napajanja, isto tako na moje sveopšte iznenađenje čak i proizvođač jedne X550 je stavio kao minimalno napajanje 450W. pa mislim stvarno, šta neko misli, da se treba imati trafo stanica na računaru??
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    Preporučuju napajanje od 450W da ne bi došlo do bilo kakvih problema sa bilo kakvom konfiguracijom (većinom, jer ne vjerujem da će neko koristiti Quad core proc sa 450w noname napajanjem).
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    hoćeš da kažeš da ne moram uvijek gledati šta proizvođač stavi kao minimalno sistemsko napajanje?
     
  17. iskusni

    iskusni Komšija

    Da, ali opet trebaš paziti.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    greska. dobra ploca i napajanje prvo, a onda ostalo po zelji i mogucnostima.
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo malo više detalja o napojnoj jedinici koju imam. dakle, radi se o:

    ISO SWITCHING POWER SUPPLY

    Model No: ISO-450PP 4S

    AC Input: 230V, 4A, 47~63HZ
    DC Output: +3,3 V = 20.0A (ORG)
    +5Vsb = 2.0A (PURP)

    FUSE Rating: 5A, 250V~(+3,3V & +5V=200Wmax)
    Max. Output Power: 350W, (+12V, +5V & 3.3V total)

    nisam sve brojke naveo u AC input i DC output, jer ih ima mali milion, pokušao sam da uslikam, ali previše su sitni brojevi, pa je mutno, čak i sa zoom-om.

    konfiguraciju kompa sam naveo u gore u postu.

    e sad mi treba glavna pomoć, koje sve ATI i Nvidia mogu prikopčati i da mi ferceraju bez problema?
     
  20. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    prijatelju, shvatam ja sve to i slažem se, ali ja trenutno ne radim, jedva sam skuckao nešto malo love da kupim kakvu takvu grafičku, tako da ako mi možeš pomoći s ovim s čim raspolažem... :D