Napojna za core i7 procesore

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by mehom, Apr 22, 2009.

  1. mehom

    mehom Novi član

    Rekao sam na pocetku da bi trebao cijeli tekst da se objasni zasto vise od 500W, dugo vremena sam s racunarima pa sam dozivio svasta, recimo da stavis 5 razlicitih napojnih od 450W na istu konfiguraciju a rezultati nebo i zemlja, nidje veze. Cak se desavalo da "skbs" napojne rade dva puta bolje od brendova itd... Kako god htio sam cuti misljenja i iskustva ostalih, pogotovu ako je neko vec sklopio ovakvu konfiguraciju.
     
  2. mehom

    mehom Novi član

    Da u prethodnom postu sam to prokomentarisao desava se da neke napojne rade savrseno dobro dok brend bezveze. Izgleda da si imao srece pa ti je napajanje stabilno, neznam koja ti je konfiguracija ali vazno je da radi. Vjerovatno cu i ja uzeti varijantu od 700W.

    LP
     
  3. Moncho

    Moncho Komšija

    ne nije potrebno ovo 750W, nego sam incijelno planirao gtx 280 SLI praviti, ali kako stvari stoje sada nemam nijednu gtx280 :). Okrutna je sudbina :0
     
  4. mehom

    mehom Novi član

    Polako bice, recesija moze oboriti ali i dici cijene, kad se budu morali prazniti magacini cijene ce ici dolje a kad se isprazne idu gore, i tako u krug.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Upravo tako. 8-pinski konektor je tu radi zadovoljenja standarda po kojem žice ne smiju nositi više od 240 VA. Dakle nije loše za komponente. Samo sprječava mogući požar.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nista, kupi 1,5kW napajanje i mirna Bosna.
     
  7. GW

    GW Moderator

    I neka ga kupi u IT computers-u. :lol:
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nemas sta puno razmisljati, kupi silverstone 600W. Ako planiras neki upgrade poslije, tipa jos jedna 4870, ovo napajanje ce biti sasvim dovoljno.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    On ti kupuje 800+ za jednu 4870 karticu, da ima dvije trazio bi 1kW napajanje.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Bas gledam, u njemackoj hx620 nije ni eura pojeftinio od prije godinu. Cak je za 1 euro skuplji :smt005
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jasta, ta napajanja jako dobro drze cijenu. Cak i VX450W nije pojeftinio, nego naprotiv.
     
  12. zalizani

    zalizani Aktivista

    Koja koincidencija.I ja bas danas gledao u prodavnici ovo svoje "smece",cijena ista od prosle godine.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa dobro, napajanjima i zvucnicima valjda najmanje pada cijena. :)
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zapravo i povecava :)
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    I thermalright coolerima :smt003
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Cemu ovoliki off-topic???
    Covjek prvo hoce da kupi napojnu jedinicu do 200KM, preporuce mu se neki 500-550W modeli i onda shvati da ima love da kupi 600 ili 700W.

    Ako nece da poslusa savjet koji kaze da mu je kvalitetna 500 ili 550W napojna jedinica sasvim dovoljna, nema problema, neka kupi "jacu", navedeni su i modeli i gdje se imaju kupiti, izreklamirane su sve firme i to je to.

    Mehom, javi sta si na kraju kupio.
     
  17. mehom

    mehom Novi član

    Zamolio sam Vas da pisete argumentovane postove da nebi mlatili praznu slamu. Planirao sam za napajanje dati 150 KM ali koliko vidim prevario sam se i to je to. Nove ploce i graficke su veci potrosaci nego sto sam mislio, moj previd. Jos nisam odlucio sto kupiti ali je to vjerovatno oko 700W. No pojavio se novi problem, bar za mene. Ova graficka se napaja sa dva sestopinska konektora, uz grafu sam dobio jedan prelaz dva molex-a na sest pina, medjutim napojne koje sam gledao imaju na razlicit raspored zica na 6pinskm konektoru. Konkretno prelaz nema jedan srednji pin, a napojna ima sve; tri zuta zica i tri crna zica. Bojim se da to nije isto. Ima li neko Gigabyte HD 4870 1GB grafu i kako je kod njega prikljuceno. Dokumentacija proizvodjaca samo jedna recenica i kaze nemojte zaboraviti spojiti napajanje.
     
  18. mehom

    mehom Novi član

    Ima li ko iskustva sa AXP 630W Simple Power napojnom cijena je 162 KM?
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Silverstone 650w ima sve sto treba, a sada da ja tebi pisem esej i argumentujem - necu. Ako hoces, vjeruj mi na rijec, ako neces onda sam istrazi. Coolermaster 700w je losije od ovog silverstone-a, bar ono u ue.
    Ti gledas, brojis zice i zakljucujes da to nije isto? Postoji nesto sto se zove standard i proizvodjaci to moraju da isprate. Isti je 6pin konektor na ati i nvidia grafickoj, i isti je na sklj napojnoj. Dosao si pitati za savjet, tj. ocito ne znas sam pa pitas ljude za koje mislis da znaju, nece ti se niko ovdje dokazivati da on zna to sto tebi treba.
     
  20. mehom

    mehom Novi član

    Cinimise da ti puno znas, neka hvala bogu. Sto se tice "zica" rekao sam da mi nije jasno ali ti to nisi vidio. Ako neces da argumentujes nemoj ni pisati, jednostavno je zar ne. Ovdje ce doci i drugi koji ce imati slicne dileme, pa ako ne meni onda radi njih trebalo bi napisati cinjenice kad moze doci u obzir napojna od 500W i zasto podici na 700W ako nije nekakav kvalitet, koliko konektora kojeg tipa dodje na napojnoj, iskustva korisnika koji ih vec imaju u svojim konfiguracijama. Napojna od CM 520W bi bila sasvim dovoljna za trenutnu konfiguraciju obzirom da daju 5 godina garancije, zaci "trebalo" bi da stabilno radi tih 5 godina, dodatnih 200W bi se moglo nazvati rasipnistvom ili rezervom isto kao sto neko kaze casa je dopola prazna a drugi casa je dopola puna. Cim budem imao vise vremena napisacu ja jedan tekst o napojnim. Ako se ovakve diskusije nastave molim Lock.