Naše druge zanimacije i hobiji

Discussion in 'Generalna diskusija' started by ReNNo, Apr 12, 2010.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ja vjerujem da skoro svi imamo neke druge zanimacije pored računarstva ili neke hobije.
    Volio bih da cujem cime se bavite u slobodno vrijeme a da nije u vezi računara...

    Baš me interesuje šta ljudi u BiH u slobodno vrijeme vole da rade, šta ih zanima, u cemu uživaju i sl.

    Da pocnem prvi...

    U zadnje vrijeme sam se poceo baviti laserima. Jednostavno volim te svijetlece stvari koje prave beskonacno dugu u impresivnu liniju na nebu :D
    A da ne kažem kako je zanimljivo gledati kako zraka svijetlosti prži neke predmete :D

    Više slika u nastavku....

    Da cujemo šta vi radite zanimljivo u slobodno vrijeme....
     
  2. Hansel

    Hansel Komšija

    Buduci da ljudi nesto slabo odgovaraju, a tema je ok, da podrzim.

    1. Zanimaju me automobili. Iako ih ne mijenjam kao racunarske komponente, vise se to oslanja na pracenje novosti u svijetu automobilizma i divljenje raznima modelima, kako novim, tako i relativno dostupnim starijim :)

    2. Ponovo krenuo u teretanu. Po ko zna koji put :)

    3. Ponedjeljkom u 21:30 redovno zakupljen termin fudbala sa rajom.

    4. Takodjer pratim sva desavanja u internacionalnom fudbalu.

    5. Volim ici u prirodu. Vecinom sa rajom. Brda, sume i sl.

    6. Redovno pratim party-e elektronske muzike.

    7. Navodnom studiram :)

    8. I jebiga, radim...:D

    Hm...Pa jebote, kad skontam, ispunjen mi je zivot. Jos samo da se ima kesha za razbacivanje, eto...
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Trenutno je moj zivot manje vise kao kod Ekrema Jevrica :smt005 , jedan posao 9:00-18:00, drugi posao ostatak dana/noci, kad stignem. Obavezna je kafa navecer i da se malo noge protegnu, jel' :) Vikendom gledam uvijek da se ispalim gdje, na planinu na ustipke, rostilj sa rajom itd. , da odmorim oci od monitora.
    Nedavno sjedimo na kafi sa jarancom iz Australije, prica ona o svojim hobijima (surfanje, mountain-biking, pentranje po stijenama itd.), pita nas koji su vasi hobiji a svi se zbunjeno zgledase i jednoglasan odgovor "kafana, restoran" :D :D
     
  4. Pasha

    Pasha Komšija

    Istorija,religije,jezici(posebno juž. talijanski dijalekti),fotografija,slikanje i sve što vole mladi :lol:
     
  5. Hansel

    Hansel Komšija

    @Vedo, respect.

    Koliko sam uspio shvatiti za vrijeme mog ''boravka'' na HB-u, jedan si od rijetkih koji se profesionalno posvetio radu u nekom programu gdje posjedujes visoko znanje koje te istice iznad ostalih te na osnovu toga zaradjujes. Vjerujem da mnogo radis, a isto tako vjerujem da ti se isplati. Jer 3d dizajn je unosan posao-oblast.

    Kod mene je samo mastanje o tome da cu jednog dana odlucno uzeti neki program, savladati ga i svoje znanje i vjestine unovciti. S obzirom da mi je 26 godina i da se jos nicemu nisam konkretno dao, sada sve manje i manje mastam :D
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    thx, ma sve je to pitanje volje i strpljenja :) A i 3D, kao i svaki drugi posao, dosadi, al ono sto ga vadi je da stvarno nit jedan projekat nije kao drugi. Koliko je to dobro - toliko i ne valja, jer svaka 2-3 projekta naletis na stvar koju ne znas kako napraviti / ne kontas nacrte i tu onda pustas sijede :D a nagrada za sijede, mimo love, je sto si napravio nesto kreativno i vidis da si napredovao u odnosu na radove od prije 2-3 mjeseca, i to te nalozi pa onda se jos vise zadas u to :D
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pored racunara i studiranja, slobodno vrijeme provodim sa djevojkom, izlasci, obilazak drugih gradova i tako ta neka putovanja. Koliko mogu hodam, i koliko finansije dozvoljavaju za odredjenje stvari. Bez obzira na sve to, lijepo mi je tako provoditi slobodno vrijeme. Pored ovoga, od malih nogu sam veliki ljubitelj automobilizma, pratim sva desavanja i novosti, a prije sam isao i po Street Raceovima, sto ove godine vjerovatno necu, ali sam otisao na BG Auto Show. S ovim sto se veze, je naravno zanimacija za tuning istih, a ono sto cu nekada sebi ostvariti je Mazda RX-8. Vjerovatno sam jedini u svijetu koji je procitao user manual jedno 10 puta iako ne posjedujem auto, a kada sam isto vozio osjecao sam se kao kod kuce jer sam znao gdje, sta i kako radi. Kladim se da pola stvari mogu sam izmijeniti na tom autu kada bi mi neko rekao :mrgreen:, sada nemam toliko vremena za automobilizam, fax stisno i druge obaveze, ali sad ce raspust. Ostatak vremena se trudim napraviti nesto, i pisem knjigu (iako je vezana oko racunara), te sam optimistican sto nekada i ne valja.

    Eto toliko :)
     
  8. Hansel

    Hansel Komšija

    Zaboravio sam navesti da redovno pratim Walkera, (Texas Ranger).
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    1. milfs 30+
    2. šta naleti
    3. milfs 40+
    4. Syntha 6 sa Animal Packom
    5. Testiranje živaca prilikom kalibracije TV-a
    6. Gledanje u "njene" tajice dok se trenira
    7. Pizza u "Fabrici U2" za 4km ali samo subotom
    8. Projektovanje NGN servera od 8 navečer do 4 ujutru
    9. Redovni dl Heroja, Losta, True blooda, Smallvilla itd
    10. Skupljanje kazni za nedozvoljeno parkiranje
    11. Nedeljna kafica i gledanje u "njene" lavisice 501
    12. Osvještavanje nacije zašto da kupi plasmu mjesto LCD-a
    13. Skupljanje ložioničkih mp3-ica
    14. Korištenje glocka prilikom rasha niz bananu u infernu
    15. Weapon of choice: AWP
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Koju suplementaciju koristis?
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Ma roka se metanom, zar ne vidiš :D
     
  12. extibo

    extibo Komšija

    Lego i metal. :D
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nije zar dotle doslo :smt003
     
  14. Hansel

    Hansel Komšija

    Speed od party-a do party-a... :mrgreen:

    :smt020
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    Sto bi Vedo rekao, Poso-Kuca, pa onda opet posao, kada nema posla poslje posla ima djevojka i tako u krug.
     
  16. Juka

    Juka Komšija

    Ista stvar, jos dodaj malo skolu i Terraristiku kao bonus...
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Trenutno je prvi posao.
    Onda brak i roditeljstvo na daljinu.
    Hobi kroz posao,tuniranje svega i svacega,pocev sa klokanjem racunara pa klokanjem automobila do meni najdrazeg i najstrastvenijeg tuniranjem skutera.

    Imam pilu koja se rodila sa 49ccm i 5ks i 75km/h sad ima raspektivnih 72ccm 11,5ks i pili 115km/h. Komp mi tu tamo dosadi ali moja pila na benzin nikad :)
     
  18. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Fino je viditi šta ostali rade...ali nemojte sad nabrajati vaš "dnevni program"
    Šta sam radio kada sam ustao, kada sam doruckovao i slicno :D Nego cisto neke zanimacije...
    I ako ste radili neke radove da se ovdje pohvalite, da se vidi šta znamo.
    Bilo bi fino naci neku osobu koja se bavi necim zanimljivim sto i mi volimo pa imati i priliku da se mišljenja razmjene.

    E da, što se tice lasera...
    Preko godinu dana se bavim tim svijetlecim điđama i svaki put me fasciniraju svojom snagom i malim dimenzijama.

    Evo par klipova...










    Zaista uživam da pravim ovakve lasere onako iz nicega gdje zaista treba dosta truda da se to kvalitetno uradi...

    Par slika:

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Trenutna kolekcija:
    [​IMG]

    Ja zaista u našoj zemlji nisam mogao naci srodnu dušu koja se također bavi laserima, jedino nam našao jednog hrvata. (Ali eto barem smo iz istog govornog podrucja).
    Pa reko da slucajno na ovom forumu nemamo nekog laseristu :D

    Također pored lasera strašno volim igrati letacke simulacije ali ne one tipa HAWX nego one komplikovane tipa DCS:Black Shark.
    Zaista je užitak stisnuti 50 tipki za paljenje helikoptera a svaka ima svoju funkciju :)
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Aj ti meni objasni kako da iz lasera kojeg izvadim iz DVD playera napravim burnig laser pointer ?

    Nikad mi to nije uspjevalo.
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    DVD player nema jake crvene diode.
    Za tu svrhu ti treba DVD pržač (što je deklarisana brzina snimanje veca to je bolje).
    Ili možeš sebi kupiti LPC815 sled za nekih 10USD.
    To ti je najpoznatiji DVD-RW sled koji sadrzi LOC diodu (Long Open Can) koja spada među najjace u ovom cjenovnom rangu.

    Nakon što nabaviš/izvasdiš sled onda što moraš je da razspoznaš koja je IR a koja Red dioda. (progooglas)
    Zatim odljepiš crvenu diodu (koja se jos uvijek nalazi u svom hladnjaku) i precizno i polako zarežeš ivice hladnjaka i uz pomoc klješta slomis hladnjak i izvadis diodu.

    Nakon toga moraš nabaviti neki modul u koji ces staviti tu 5.6mm diodu.
    Najpoznatiji modul koji se prodaje za ove svrhe je Aixiz modul (imas ga na aixiz stranici, ebayu i drugim stranicama u vezi lasera).
    Diodu pod presom staviš u modul (najbolje koristiti bravarsku stegu).
    Naravno uvijek na sve metalne kontake stavljati termalne paste radi sto bolje razmjene toplote.
    Sto se tice lece, uz aixiz modul također dobiješ lecu (plasticnu...ako zelis neku bolje to ce i da kosta vise)

    Zatim moraš napraviti driver koji će regulirati struju diode.
    Laserska dioda MORA imati regulaciju struje...
    Za tu svrhu najvise se koriste LM317/LM1117 regulatori.

    Za napajanje je najbolje koristiti Li-ion baterije jer za napajanje crvene laserske diode preko navedenih regulatora potrebno je nekih 6V dok će dvije Li-Ion baterije dati 8.4V sto je podnosljivo.
    Koje ces baterije koristiti zavisi od hosta (host ti je tjelo npr. neke svjetiljke u koju ces sve to pogurati.)
    Najpoznatije baterije bi bile 14500, 18650, 18350 pa cak i 10440.

    Za sve dodatno slobodno pitaj, i dobit ces odgovor :D