Nova Konfiguracija

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Ghostbusters, Apr 4, 2014.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    i7 je danas must, sve vise igre koriste vise jezgri.
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Rekoh da ne bih isao na i7 ,nego bih recimo i5 4690K sto mi je sasvim solidno za narednih 5 godina :D a ploca je bitna, ne bih uzeo neku prejeftinu plocu.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Bolje ti je i7 i jeftinija ploca nego i5 i skuplja ploca,posebno ako razmisljas o nekom periodu od 5 god.
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    Mozel neki razlog u par recenica konkretno zasto je striktno za gaming i7 dosta bolji od i5K kojeg mogu oc-at?
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zato sto igre sve vise traze 8 i vise threadova / jezgri, koliko god klokao i5 zakljucani i7 je brzi u igrama koje sve vise se oslanjaju na jezgre tj njihov br.

    Testirao sam 3770K na 4.5GHz sa iskljucenim HT znaci na samo 4 threads ( ekvivalent i5 3570K) u BF4 mp i islo je glatko ali je zauzece procesora preko 80% , znaci da u buducnosti moze biti usko grlo sistema i to veoma brzo vec u BF5.

    Dok sa ukljucenim HT i sa svih 8 threads cak i na stock 3.9GHz zauzece procesora ne prelazi 50%.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    KAd vec ima dovoljno frekvencije a i7 4770 je ima onda je bolje imati jos jezgri nego jos frekvencije.Developeri rade igre za konzole i one se prepravljaju da rade i na PC-u,konzole imaju procesore sa dosta jezgri tako da je i7 nesto sto vise lici na konzolu nego i5 i samim time i7 ce lakse da se nosi sa igrama.

    Edit,eto KIng ti objasni
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jarane moj i5 dobro naklokan u bf4 sa gtx 780 zakucan 100% non stop ko da je prime 95 pa ti sad vidi. Nema logike uzimati i5 pored i7.
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija

    Ne znam ja koje su to igre koje su toliko zahtijevne da traže 16 threadova,ali koliko ja vidim skoro svaka igra radi odločno na dual core procesoru.
    Evo na ovom videu testiran Pentium G3258 vs i5 4670k.Gotovo identične performanse u skoro svim igrama,pa čak i u BF4,skoro da nema nikakve razlike.
    Jedina igra koja je išla malo brže je skyrim.

    https://www.youtube.com/watch?v=5L1irtUW1V8

    Evo čak potvrda na ovom linku.

    http://www.tomshardware.com/reviews/pen ... 849-5.html

    Moj ti je savjet uzmi slobodno G3258,clokni ga na toj asrock ploči i uživaj.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pentium hahaha

    Kakav yt test, znam iz prve ruke da Crysis 3 na i5 @ 4.7GHz ne ide ni blizu glatko kao na i7 i da je zakucan i5 na 90%.

    A ti pricas o dual core Pentiumu koji se moze klokat. 8)
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Taj Pentium na 4.5GHz u svemu sporiji od i3 na 3.3GHz. A cak i i3 je prespor za danasnji gaming. Znam jer sam ga imao. OK je u mnogim dobro optimiziranim igrama, ali cetiri jezgre su vec totalno obavezne.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    i5 je sasvim dovoljan ukoliko ne moze ici na sestojezgreni intel. Thread jednostavno ne moze zamijeniti jezgru kada su igre u pitanju.
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Moze itekako i rastereti procesor, probao i znam.

    I5 je super ali ako vec pravi masinu za narednih nekoliko god onda preporuka za i7.

    6 core Intel je bacanje para vs i7 i to znam iz prve ruke :)
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne moze zamijeniti, ali i3 je znacajno brzi od obicnih dualaca, eto npr. taj Pentium dualac na 4.5GHz ima performanse i3 na 3.3GHz. Znaci da HT mnogo vrijedi.

    Ma sad kad dodje DX12 mocemo se igrat i na dual-core. :D
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Hocel meni trebat kakav cooler il ce ovaj stock biti dostatan ?
    il da ipak idem na fx 8xxxx amd-a :D
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    po toj vasoj logici klokan fx recimo na 4.5ghz je dosta dobar za gaminga ?
    bil bio los recimo za 290ku ili 280x ?
    kod mene na 270x radi super
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma ako imas ogranicen budzet, FX ti je puno bolja i pametnija kupovina.
    Najjeftiniji i5 400KM, smijesno. :lol:
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    iz tog razloga bih ja ganjao polovno...
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Po meni jedino 6 core intel moze biti siguran za sljedecih 3,4 ili kako on zeli 5 godina :) Kada i5 postane preslab i cetverojezgreni i7 ce biti preslab.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako DX12 bude imalo kao Mantle, nece hexacore nikad trebat za gaming.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa onda ce nastojat da uguraju jos vise detalja i eto te na istom :)