Novi PC - sugestije

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by AlieN, Nov 6, 2014.

  1. AlieN

    AlieN Novi član

    Pozz svima,

    Hocu da sastavim racunar do 2500KM (1250€) .Ja sam kao nesto sastavio pa me sad zanimaju vase preporuke da li bi trebao sta mjenjati .

    2 x LG 22M45HQ-B LED
    Intel Core i5-4690K
    Gigabyte GA-Z87X-UD3H 1.0
    GIGABYTE VGA GV-N760OC-2GD 2.0
    Kingston HyperX 3K SSD 120GB
    Kingston HyperX BEAST 16 GB DDRIII 2400 MHz
    Zalman 700-GLX PSU 700W
    Thermaltake Commander MS-I


    Ova konfiguracija s 2 monitora je nekih 2800km,al eto racunam na neki popust 200-300KM ,tako da bi se otprilike mogao uklopiti u cijenu.
    I preporuka za monitor ,stavio sam ova 2 od LGa s 2ms odazivom,al su 600km ,tako da bi tu mogao usparati nesto para ako ima neki jeftiniji od 22' s kojim ne bi "izgubio" nista previse u odnosu na ovaj.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Prvo treba da nam kazes dlijedece:

    - za sta planiras da koristis racunar
    - gdje uzimas komponente

    Onako ba prvi pogled :

    Napojna je smece
    Taj SSD ne bih uzeo, imam ga licno i nije Bog zna cemu a precjenjen
    Grafika i nije bas jaka za danasnje standarde pogotovo ne za gaming na dva monitora, moze se na njoj fino igrati na FullHD ali ne icekuj Ultra Quality postavke prikaza u igrama.
     
  3. AlieN

    AlieN Novi član

    Pa nisam neki hard core gamer,mda cu vjerovatno i igrati nesto.Al ne mora sve biti ultra high i sl. A sto se tice grafe vidio sam da bi trebao uzeti od 4gb verziju ako hocu igrati na oba . A 2 uzimam vise zbog surfanja ,rada u programima i sl. Ne moram igrati na oba ,nije mi to cilj.

    A komponente uzimam tu http://pcmarket.ba/
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Koje to igre podrzavaju gaming na 2 monitora? Koliko znam, ide na 1 ili na 3 monitor. I da podrzava, centar ekrana (najvazniji dio, gdje ti se nalazi nisan npr, ili auto itd) bi ti bio prepolovljen rubovima monitora.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sta ja znam kakve su njegove namjere, zato i pitam , cisto sa stanovista rezolucije sam rekao da GTx760 nije dovoljna za multi screen gaming.
     
  6. efo

    efo Komšija

    i taj RAM na 2400MHz vjerovatno kosta malo bogatstvo, a koliko sam upucen, davno smo zakljucili da je 1333MHz koji kosta daleko manje ili eventualno 1600MHz sasvim dovoljno i da je sve preko u 5 deka razlika sto se performansi tice, ako i toliko.

    Ja bih licno prije uzeo 1 veci monitor (27-30 inca), nego 2 manja od 21.5 inca kao sto je taj sto si naveo, mada za programiranje zna bit zgodno raditi sa dva monitora.
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    To stoji za ram.

    A sto se tice monitora:
    Gejming - 1 ili 3. Al za 3 ti trebaju dvije jako brze grafe.
    Bilo koja druga vrsta posla na PCu - obavezno 2 monitora, produktivnost skace vrtoglavo
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kao sto Vedo kaze, za bilo kakav posao sto ces raditi na kompjuteru, 2 monitora.
    Sto se igranja tice ne zalim ni sekunde sto sam uzeo 30" korejanca.
    Sto se produktivnosti tice, pala je za 30-40% kako sam zamjenio 2x 2412m.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U svemu tome su ok jedino procesor i monitori. Ostalo je precjenjeno ili ne valja.
     
  10. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Pogledaj ovdje: http://pchardware.pik.ba/
    obavezno sa GTX970 4GB , može se naći ispod 700KM grafa!

    Ta radnja što si naveo je preskupa(kao sve "standardne") , u slučaju kredita ili slično bolje ga ganjati u banci ili nekoj mikrokreditnoj pa kupiti kod provjerenih pik trgovaca ,novo sa garancijom.
     
  11. AlieN

    AlieN Novi član

    Problem je i sto moram na rate. A sto se tice rama kostace me izmedju 250-300km ,tako da mislim da je jako povoljno,jer znam da je dosta skuplji.

    Sta predlazete onda za ostale komponente da su u rangu cijena postojecih ?

    Ili da neko ako ima volje sastavi neku konfiguraciju u tih 2500km sto bi se moglo preko pika nabaviti s garancijom. Jer nisam upucen u te provjerne prodavace.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Asus/Gigabyte H97 ploča, zaključan i7, Noctua/Thermalright cooler, 16GB obične memorije na 1600Mhz, Samsung/Intel SSD, jedan mehanički HDD, GTX970 grafika, solidno Seasonic/SuperFlower/Enhance/Flextronics napajanje, diskretno kućište bez seljačenja sa prozorima i svjetlima. Ako ostane para uzeti i neku srednju CLabs/Asus zvučnu.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    A monitor? :)

    Superflower i Flextronic moze zaboraviti, SF nema kod nas (ni EVGA Super Nova G2 i Super Nova P2 napajanja koja su njegov rebrand), jedino napajanje koje bi mu odg je Super Flower Leadex 650W kojeg nema u EVGA izdanju, 750W je vec previse (EVGA Super Nova G2 750).

    Flextronic ima samo u obliku Corsair AX760i ,AX860i i AX1200i kod nas dobavljivi, preskupi i overkill.

    Jedini Enhance vrijedni paznje su Cooler Master V750S, i VS550.

    Delta napajanja ima u obliku rebrand Antec High Current Pro Platinum 850 W, odlicno napajanje, uzasno skupo i kod nas nedobavljivo.

    Seasonica ima kod nas od M12 II EVO , G Series, X- Series i Platinum. Ima ga i u rebrand obliku Corsair AX760 i AX860 Cooler Master Vanguard V700, V850, V1000, V1200 itd.
     
  14. AlieN

    AlieN Novi član

    @neo A 2 monitora :mrgreen: Inace sma to sracunao otprilike i izadje oko 2500 al bez monitora.

    Sto se tice diska,vec imam externi ,tako da mi treba samo SSD. 120 gb mi dosta za sistem.

    Evo sam malo gledao po ovom pchardware profilu na piku,i sad tek ne znam sta bi :D

    Jedino sto sam 100% siguran je ASUS VS247N DVI 24'' (290KM) ,znaci po istoj cijeni dobijem veci monitor.

    Sad jos raspodijeliti preostalih 1920 KM.
     
  15. AlieN

    AlieN Novi član

    4690K - 455KM

    R9 280x asus - 570KM - koliko sam uspio izguglati da je best buy u svom rangu,ima i dosta niske radne temp sto se svidja,alergican sam na stvari koje se griju.

    Hyper 2400mhz 16gb - 300KM

    120GB Samsung 840 EVO - 160km

    Eh sad mi treba maticna i napajanje do 500km. Sto se tice rama glupo mi da uzimam od 1600mhz kad me ovaj izadje isto ili jeftinije cak. Ovo su cijene s ovog pchardware profila na piku.

    Sad mi predlozite ove napajanje i maticnu,po mogucnosti da imaju lufta za overclocking ,steta ne iskoristiti potencijal.

    I to bi bilo to ,negdje oko 2500. Jedino mi opcija da nesto odradim s monitorima,da izbacim jedan,ili pokusam naci jos jeftinije ,pa dodam na graficku i procesor.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  17. igor.g

    igor.g Komšija

    Ako ce placat 655 za r9 290, moze platiti jos 15km za referentnu gainward gtx970 koja ce da otpuse 290ku.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nece je 'otpuhat' jer su performanse slicne, ali je energetski znatno efikasnija i predstavlja bolju kupnju.
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  20. bhd

    bhd Veteran foruma


    potpis