Nvidia Ampere - GeForce RTX 3x00

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jan 3, 2020.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Stavi ti to pod full cover EKWB vodeno, cijena samo za GPU cca 400 Eur bez shippinga i carine, prava sitnica :D

    [​IMG]
     
    Esh likes this.
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    @forzamilan - 100% bi pale temp da kakve heatsinkove po memoriji polijepim, ala u doba Accelero S1 (kad se samo sjetim kako je taj cooler preporodio moju 8800GT i 4870)

    @Sena - ma ja, nek stoji sve na stock, ima lokalna garancija pa nemam brige

    @KingT - ma kakvi, voda ne ide meni u PC :)

    Sad sam povecao RPM curve od ovih kuciste ventova, sad Vram ne prelazi 95C.

    Kad dodje ljeto i vrucina, bit ce vracaj sve nazad u starog dobrog HAFa 932, izgleda ugusise se komponente u ovom malom Corsairu.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nemas brige za VRAM, chipovi su u biti rated na 21.5 GHz effective, ali Micron i Nvidia su ipak isli na 19.5 GHz, jer na FE RTX 3090, sve je crampovano na onaj tokmak style PCB, pa je dzehenem.
    Uh njam, njam bi ovo na vodi bilo. Ali to je up to you, ja sam u procesu da CPU i GPU'ove stavim pod vodu opet, cekam djelove sa EKWB i Alphacoola.
    Moj savijet je da ne lijepis nista po VRAM-u, debljina GDDR6 i X chipova je drugacija od GDDR5, i ako nisi prije to petljo, mozes zeznuti stvar, a pet milja je skoro u pitanju.
     
    Last edited: Mar 13, 2021
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma normalno, dok god je pod garancijom - ne diram je. Radi kako radi i ciao. Mozda promjenim kuciste, uzmem sta malo vece gdje mogu stati 14cm ventovi.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo kako izgleda kad joj skines hladnjak, VRAM dira bakarnu bazu bas kao i sam GPU, znaci i da hocu, nema sanse ista po memoriji lijepiti.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Je li se meni cini ili je ovo referentni PCB, samo sto nije onaj krkanski 12 pinski za napajanje nego klasicni konektori.
    Elenejs, i dalje stoji moja konstatacija da je sve ok, tj. da su te temperature ( za zracno hladjenje, i ovaj model ), potrosnja kakve trebaju biti za RTX 3090, i da ces undervoltingom samo sebi glavobolju zadat.
    Ovo nije Fermi era, da nastimas i puknes po Furmarku i znas za 5-10 minuta da li je stabilna ili ne.
    Ja licno sve OC full stable rezultate kao i undervolting rezultate koji se postizu uzimam sa debelom rezervom jer znam da to nije bas tako jednostavno u praksi testirat.
     
    Last edited: Mar 14, 2021
  7. Vedo

    Vedo Moderator

  8. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    pobogu mogao je i pastu zamjeniti
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koji apsurd kad tako skupa kartica nema posten thermal pad na memoriji.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pitanje je bili ti dobio ovu redukciju, ovo je gore FE edicija gdje je problem crampovan PCB, opet mozda i bi, ali ne vrijedi voidat garanciju. Kao sto rekoh, Micron je deklarirao 120C chipove. Ako ipak imas strah, mozda ovo sto je KingT predlozio ne bi bila losa investicija. Trajala bi ti 15 godina onda, xD.
    Samo bi vrijedilo kad bi se blok stavljao.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ipak cini se da jeste, ja stvarno ne mogu sve modele memorisat u glavu, pogledao sam preko 20 RTX 3090 recenzija. Halali ako sam pogrijesio, iako si i dalje ispod thermal limita, i sto se tice GPU Temp i GPU Hotspot temperature.

    EDIT: Vidim sad da je u Vede GPU Temp 72C, a Hotspot je vruci, kada se radio ovaj review na hexusu nije bio omogucen pristup Hotspot senzorima od strane Nvidie. Tako da je ovo ok ipak, 3C je u granici greske, a pogotovo jer je kuciste u Vede "pomalo".
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja ipak mislim da bi trebalo zamijeniti termalne trake na memoriji, toliki hladnjak bi trebao da to bolje hladi, ovako izgleda da nije naleglo na hladnjak uopste.
     
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    Haha,tolika prica oko nvidie i 3060 karti kao nece se moci koristiti za mining,a nvidia izbacila drivere za testere KOJI NEMAJU UOPSTE tu mining blokadu,i koji su vec dostupni online. Znaci mineri mogu lagano pokupovat sve 3060 karte,instalirat 470.05 drivere i koristit je kao i svaku drugu kartu. Eh nvidia,ko te ne zna mislio bi da ste izbacili drivere bez blokade "slucajno".

    https://www.overclock3d.net/news/gp...ining_lock_is_a_joke_and_we_aren_t_laughing/1
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Kad neko kaze sta ce ti 3090 :D

    [​IMG]
     
    Aldiin, BiceBolje, hurmash1ca and 4 others like this.
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo stigla mi ova 3070 STRIX na carinu. Znaci na 999€ ide 458 KM dažbina + 90 KM špedicija.

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Znaci dobro sam izracunao :D
     
    Vedo likes this.
  18. selvin

    selvin Moderator

    @Vedo Pa to je to, gotov 30%. I sta ces sad s njom? Druga mašina ili prodaja? :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Ide momku koji radi sa mnom na ovom Unreal projektu, bit ce mu fin skok sa GTX 1050 :)
     
    Reventon likes this.
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Meni bi bilo 23-24%, jbg ocigledno zavisi ko carini.