Nvidia Fermi [GT300]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Oct 1, 2009.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Izasli novi Nvidia driveri, 295.73 WHQL, izmedju ostalog novo je
    http://www.nvidia.co.uk/object/win7-winvista-64bit-295.73-whql-driver-uk.html
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Sad ovo procitao. Pa gledaš film dok druga osoba surfa. Igras BF3 dok neko gleda film ..itd.
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo bas sam ja uvezao sistem i sa dvije zvucne karte i dva HT sistema i bas tako dok ja šiljim BF3 djeca gledaju Doru ili Pokoya na TV-u i na druge zvucnike slusaju.Odlican setup. :D
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja jos nisam imao potrebe razdvajati zvuk. A kada se koji put upalio BF3, njega sam samo mutirao.

    Da ne bude off, kao sto sam pisao, zadnji driveri se pokazaše odlicni za moju kartu. Da li je jos nesto razlog boljih perfromansi.. moze biti.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    GK104-kao kocka cokolade

    [​IMG]
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Evo izasli novi NV drajveri. Promjene su sljedece:

    Code:
    This is the second WHQL-certified driver from the R295 family of drivers (versions 295.xx to 299.xx).
    
    This driver is a recommended upgrade for all GeForce users, especially those playing the latest hot PC games like Battlefield 3, Blacklight: Retribution, Diablo III, Mass Effect 3, or The Elder Scrolls V: Skyrim and more. These drivers come packed with GeForce-exclusive performance and quality enhancements and are Microsoft WHQL-certified.
    
    New in Release 296.10
    
        Adds support for the new GeForce GTX 560 SE GPU.
        Updates PhysX System Software to version 9.12.0213.
        Boosts SLI performance in the following games:
            Blacklight: Retribution – up to 1.8x performance increase
            DiRT 3 – updated DX11 profile to improve menu performance
            Dishonored
            Dungeon Defenders
            F1 2011 – improves performance with game patch 1.2
            rFactor 2
        Adds 3D Vision support for the following games:
            Dear Esther – Rated Good
            Deep Black: Reloaded – Rated 3D Vision Ready
        Includes numerous bug fixes. Refer to the release notes documentation for more details.
    
    Highlight Summary for the R295 Family of Drivers
    New features and performance since R285 WHQL-certified driver
    
        Game-changing performance boost of up to 45% in The Elder Scrolls V: Skyrim, “the fastest selling title in Steam’s history”
        Up to 2x performance Mass Effect 3 with SLI technology.
        GeForce-exclusive quality enhancements with ambient occlusion support for Call of Duty: Modern Warfare 3, Diablo III, and The Elder Scrolls V: Skyrim.
        New 3D Vision and SLI profiles for over 50 titles.
        New PhysX software for the best experience in top PhysX titles like Alice: Madness Returns and Batman: Arkham City.
        Enables WHQL-certified support for NVIDIA Surround on Intel X79 SLI-certified motherboards.
        Updates HD Audio to version 1.3.12.0.
    
    Other Details
    
        Supports multiple languages and APIs for GPU computing: CUDA C, CUDA C++, CUDA Fortran, OpenCL, DirectCompute, and Microsoft C++ AMP.
        Supports single GPU and NVIDIA SLI technology on DirectX 9, DirectX 10, DirectX 11, and OpenGL, including 3-way SLI, Quad SLI, and SLI support on SLI-certified Intel and AMD motherboards.
    
    a svuci se mogu ODAVDJE!
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

  8. Riddick

    Riddick Aktivista

    Imam GTX 460 1GB (800/1000MHz) mislio sam da kupim jos jednu, onda bi taj SLI bio u rangu GTX 580? :) Koliko sad vrijedi polovna GTX 460 1GB, i da li referentni model moze raditi normalno na 800/1000MHz bez velikog zagrijavanja i buke? Da li kod SLI stalno radi samo jedna kartica dok se druga aktivira po potrebi? Intresuje me radi potrosnje struje :D

    Da li je rijesen problem sa micro-stuttering kod SLI-ja?? Ovo mi bas ne obecava :?

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da, GTX 460 1GB SLI = GTX 580 po performansama u igrama za koje nVidia driveri imaju SLI podrsku..

    GTX 460 1GB SLI vs GTX 580

    Polovna GTX 460 1GB vrijedi oko 250KM..

    Za overclock potencijal nemam pojma da li moze svaka GTX 460 da radi na 800MHz core..

    kod SLI rade obje kartice u 3D kada pokrenes neku igru/benchmark a u IDLE bi trebalo da radi samo jedan GPU..

    Treba ti brend napojna od 500W na 12V+ railu za takav SLI sistem jer dvije GTX 460 1GB na stock vuku oko 250W..
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja licno nisam primjetio nikakv micro stuttering ni sa HD 5970 (dual-gpu), ni sa GTX 570 SLI.
     
  11. Riddick

    Riddick Aktivista

    @KingT ja sam skroz zaboravio na AnandTech GPU Bench :roll: BTW Napajanje je OK, Corsair HX750W.

    Ako dodam novu karticu brine me kako ce to uticati na ostale komponente u racunaru :| Stara kartica ima custom hladjenje a skoro svu toplotu izbaci u kuciste ali su temperature GPU, CPU i HDD dobre, i pored usporenih ventilatora od CPU i kucista (samo po 1 fan). Bitna mi je tisina, ali za SLI morat cu napravit kompromis :) Kuciste je ASUS Vento 3600 i ima ukupno samo 2 120mm ventilatora i nije prostrano, a HDD je ubacen u "kutiju" za smanjivanje buke i vibracija, koja pak povecava njegovu temperaturu za par stepeni.

    Da li da kupim karticu sa referentnim hladjenjem il custom hladjenjem!?? Koliko se sjecam kartica sa referentnim hladjenjem izbacuje sav vruc zrak vani, ali je zato dosta glasnija.

    P.S. Morat cu malo ponoviti gradivo i prouciti micro-stuttering :D
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Neka druga bude sa referentim, jer to kuciste nije u stanju da idrzi da dvije karte izbacuju toplotu u kuciste.
    Neka barem onda jedna izbacuje izvan kucista.
     
  13. Riddick

    Riddick Aktivista

    Sa SLI samo dobijem vec fps na papiru koji je vise nego dobar, ali "cjepanje" (bolje receno povlacenje, smicanje) slike, micro-stuttering se pravo vidi :( Sa postavkama kartica 800/1000MHz u benchmarku za Crisys 2 na 19x12, DX11, VeryHigh Texture... dobijem 60,5fps (dok sa jednom karticom imam 33,5fps) , ali zato slika ima mikro "povlacenje" donje slike il cak par puta crni frejm donjeg dijela slike. U benchmarku Aliens vs. Predator na 19x12, 4xAA a sve ostalo na najvecim postavkama imam 50,5fps (dok sa jednom karticom imam 27fps) al je primjetno cjepanje slike... Nisam previse testirao al jedino je sve bilo ok u benchmarku od Lost Planet 2 uz prosjecan fps od 67.

    Koliko znam SLI ima dva nacina rada: 1. svaka kartica renda svaki drugi fps, 2. svaka kartica renda samo pola slike. U drajverima 296.xx ne vidim da se moze birati kako ce da radi SLI. Gdje je problem?? :?

    P.S. Sad na 800/1000MHz temperatura i buka ne odusevljava zbog ne pogodnog kucista, ako zadrzim SLI moram usporiti graficke na defaultne vrijednosti.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ljudi se dzaba zalijecu sa SLI/CF, a realno jedino sto dobiju je veci 3dmark score.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nemaju tvoje grafe dovoljno VRAM memorije za Full HD + ULTRA+ Hogh Textures i DX11..

    Za tako nesto treba minimum 1.5GB VRAM po GPU..
     
  16. Riddick

    Riddick Aktivista

    @KingT nema to veze sa kolicinom VRAM-a. Ako je malo VRAM-a zasto onda nema "smicanja" slike kad igram Crisys 2 sa istim postavkama i jednom karticom?

    Malo sam "igrao" STALKER Call of Pripyat i imao sam 70-80fps al se puska doslovno tresla lijevo-desno, poslije pogledam drajver nema profila od navedene igre i kad sam ga dodao nije se vise tresla al ostaje povremeno "smicanje" :( Kod Lost Planet 2 sve je ok, morat cu pogledati postavke za SLI od svake igre ali nisam optimistican...
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zasto koristis stare drivere, odavno je nVidia na 300.xx driverima..?

    I milioni u svijetu koriste SLI bez nekih vecih problema po 3 , 4 kartice itd..

    I snimi to "smicanje" pa postaj video da svi vidimo o cemu je rijec, nisu iskustva sa SLI ista , Sena je imao GTX 570 SLI i nije se zalio..
     
  18. Riddick

    Riddick Aktivista

    Koristio sam stariji drajver jer mi se sa novim stalno rusila jedna igra.

    Flesao sam kartice sa zadnjim BIOS-om, reinstalirao drajver i sad je daleko bolje. U AvP nemam nikakvih problema, a skoro da nema problema i CoP. U benchmarku od Crisys 2 pred kraj benchmarka imam isti problem, slika na momente doslovno trza na desnu stranu a donji dio ekrana bude crn, pogledat cu ima li novija verzija benchmarka.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Mojne tako, ja sam bio izuteno zadovoljan sa GTX 570 SLI setupom, 90% igara je super skalirano bez ikakvih problema, bilo je fin broj igara koji nije bio bas igriv sa jednom GTX 570, dok sa dvije je igra letila. btw nije potrebo imati 1.5GB Vrama za Crysis 2 na ultra + blabla, jer moje dvije GTX 570 sa 1.28GB su tjerale crysis 2 sa tim svime na preko 60 fps.
    I da za SLI/CFX i za moderne igre samo AFR dolazi u obzir jer SFR donosi losije skaliranje.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Koliko si se zbilja igrao, a koliko si benchao?