Nvidia G92 i derivati

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Nani, Sep 3, 2007.

  1. GW

    GW Moderator

  2. Nani

    Nani Komšija

    Ma najgore od svega sto poboljsanja nisu vrijedna price, manji proizvodni proces, manje temp i to je to, nema vise onog entuzijazma kao nekad...
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  4. Nani

    Nani Komšija

    9800GT G92 i to b revizija, janje cu okrenut kad se rijese g80 podloge, a ovaj 9900GTS model ce biti slabiji od GTX za 5%...i crysis opet bodova nula...ustvari da ne tvrdim nista bas me zanimaju arhitekturalna poboljsanja koja su skontali za ove generacije, sto se funkcija tice svim derivatima ce dat poboljsane HD instrukcija kao sto ima sad 9800GX2, nabacit ce im HDMI izlaze, DX 10.1 podrsku i to je to...
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    A sta fali g80 arhitekturi? :D Prije nesto fali crysis engine-u!
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Fali joj sto je zastarila odavno a AMD je glavni krivac ovog "slow motiona" gpu industrije. nVidia ima toliko vremena da je pocela da "izmislja" i vadi stvari iz naftalina poput 448-bitne sabirnice i da srezuje troskove po pcb-u tacno toliko da uvjek bude ispred AMD-a, naravno i gomila sto vise novca na svakom koraku dok se AMD koprca u dugovima.
    Crysis potvrduje ovo sto govorim.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Upravo tako. Napredak koči nekonkurentni AMD.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bih se slozio. AMD je za RV670 omogucio da imamo prejebene graficke za 350KM. (HD3800 serija, 9600GT). Takvo nesto nismo nikad imali.

    Pa tako jedna 9600GT gubi od perjanice, 9800GTX, tek 30%, a ne 100% kao sto je nekad bila razlika izmedju mainstreama i vrha ponude. Razlike su sada jako male. To ne ide na ruku onima koji su spremni uzet najskuplje, jer ovako ispadaju budale kad uzmu 9800GTX naspram 8800GT, razlika u brzini 20% a u cijeni 100%.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hmmm. Postavio si se tako kao da radis za industriju grafickih kartica a ne da si potrosac! Po meni je vrlo dobra stvar da sa arhitekturom od prije gotovo 2 godine igras sve danasnje naslove bez ikakvog problema (osim glupog crysisa). Ljudi su postali ovisnici o promjeni hardvera pa ako ne promjenis graficku za 5-6 mjeseci, jer za to nema potrebe, onda kao nvidia ili ati su zakazali??? Upravo suprotno!
     
  10. GW

    GW Moderator

    Govorim sa tehnološkog stajališta. Podugo vremena je prošlo otkad su izašli r600 i g80. RV670 i G92 su derivati i po performansama slični. Siguran sam da Nvidia ima spremnu novu generaciju ali je neće predstaviti dok AMD ne pobijedi ovu. To što je srednji segment profitirao u ovakvoj situaciji je dobra stvar, ali ne govorim o tome.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne vidim sta je toliko lose u tome. Odgadja se velika smjena generacija, tako da sada imamo dugovjecnije kartice, na stranu sto stalno izlaze noviji, obicno tek marginalno brzi, modeli.
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    @ray

    Koliko god 3850 izgledala jeftino i dobro to ne mjenja cinjenicu da 10 takvih serija ne moze AMD-a izvuci iz dugova i da je akvizicija uradila svoje po pitanju napretka gpu industrije. Nema tu nikakve veze, da se AMD pitalo ta bi 3850 kostala duplo vise ali su morali rezati cjene da ostanu konkuretni g80/g92 arhitekturi.

    @dmr
    To sto ti pricas je stagnacija! Ne prodajem graficke, kad budem javim ti, do tad sagledaj stvari iz ove perspektive, bez ikakve sumnje u grafickom smislu bilo je mnogo naznaka fotorealizma koji se najavljivao jos od izlaska DX9b verzije sa shaderima 2.0. Sta se uradilo na tom polju svi smo svjesni. Crysis je prva naznaka tog istog fotorealizma i ne osvrcuci se na engine buducih igara i kako gpu barata sa podacima valjda je u interesu da prije a ne poslije imas vise fps-a ne u glupom crysisu vec u svakom naslovu.
    To sto ti mozes da igras sve naslove sa jednom arhitekturom koja se usmrdila vec 2 i po godine je pozaravajuca cinjenica za IT industriju. Ti gledas iz perspektive onog koje uzeo 8800gtx prije 2 godine a ja te pitam sad koliko je to ljudi uzelo 8800gtx uopste, koliko sam mogao upratiti ovde kod nas 2 covjeka u vrh glave a tad u to vrijeme je GTX bio overkill koji je kod nas kostao 1300km. Za sta ti je trebao GTX da Obliviona pucas na 2560 rezi?
    Pa sta ti vidis tu dobro? Izvini ja stvarno ne vidim.
    Ovo sto se dogodilo oko cjena kao RV670 i g92 arhitekture je samo posljedica IT stagnacije gdje su krajni korisnici uspjeli profitirati. Nisu niti nVidia niti AMD izmisli toplu vodu, niti si im postao drazi kao krajnji korisnik pa su na lijepe oci spustali cijene. Da postoji zdravija konkurencija ti bi imao sad 60fpsa u tom glupom crysisu i cuo bi za 10 puta vise dx 10 igara, slinio bi zajedno sa mnom na stvari koje bi bile i zahtjevnije od pomenutog, ovako kako kazes lupaj i dalje na prasnjavoj g80 dx9 igre.
    Ne kazem da je ista tu lose, al evo ti jos jedan pokazatelj, ti kupis 8800gtx koja je bila 1300km, nakon godinu i po izadje 8800gt koja je duplo jeftinija od GTX u vrijeme izlaska , koristi istu arhitekturu manji proizvodni proces a napredak u performansama je beznacajan, stim da ti imas sad 2 godine staru graficku koju ne mozes prodati ni za 4-5 glava jer ima nova 8800gt kupit za te pare.
    Ako mislis da krajni korisnici profitiraju samo tim sto se cjene spustaju a performanse ostaju iste nakon toliko vremena, to je zabluda, proizvodjaci igara takodjer stagniraju u neisplativosti da implementiraju nove API tehnologije, pa imas osjecaj da se konzolaska logika preselila u domenu gpu desktop frame-a!
    Koliko je to dobro sam prosudi.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bas, oni su skapirali gdje se krije najveci kolac po pitanju diskretnih grafickih kartica za igranje: cjenovni rang od 200-300$. Svakom normalnom se zivo jebe za najbrze i najskuplje kartice, to sada jos vise dobija na znacaju. OK, uglavnom je high-end bio za prestiz.

    Dalje, RV670 je daleko jeftiniji za napravit od G92, pa cak i od G92b, a i sam PCB je jeftiniji. Ubrzo nam dolaze serije kartica koje ce donijeti ocekivane pomake u brzini od 50%, zahvaljujuci ATI-ju, opet u cjenovnom rangu od 200-300$.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hehe. Prvo crysis nije ni blizu fotorealizmu, niti je ista blizi od ostalih igara. Niti ce biti igre za 5 godina pa i vise i niti ce se to dogoditi na dx10 podlozi! Drugo nije samo gtx g80 vec i gts koji sasvim dobro gura sve igre na 1680x1050 (osim fotorealisticnog crysisa:)). Ti pricas isto kao da ce slijedeca arhitektura gpu-ova donjeti taj realizam, e pa nece! :mrgreen: . Dalje, igre su uvijek diktirale potrebu za novim jacim hardverom a ne obrnuto. I zasto je samo crysis igra koja ne radi normalno na sadasnjem hardveru? Ja ne vidim da je grafika superiornija u odnosu na ostale igre! Crysis je jedna od onih igara koje nisu dobo optimizirane za postojeci hardver, ma sta ljudi pricali, i koja ce raditi dobro tek na next generation hardveru (za 1-2 godine) kada ce vec izaci igre sa puno superiornijom grafikom i tada ce biti smijesan! I na kraju bih rekao da ni ati ni nvidia nisu uopste krivi za trenutnu situaciju koliko microsoft i implementacija dx10 samo u vistu!
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nani, sa stanovista prosjecnog kupca iz BiH - bolje je da hardware traje duze.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Mi kao potrošači smo samo profitirali u ovoj situaciji i nemamo se šta žaliti. Efektivno high-end ne postoji jer je postao mainstreem. Ali problem je u ovoj stagnaciji koja ne može biti dobra. Tehnološki napredak je ono što pokreće IT industriju i diktira niske cijene. Ako se uspori napredak, cijene moraju ići gore. Zato je sad dobro vrijeme za slijedeću generaciju. Trenutne kartice će pojeftiniti još više kad nove stignu. A onda ćemo biti u još boljoj situaciji nego sada.
     
  17. Nani

    Nani Komšija

    @Ray
    Kakve veze ima tvoj odgovor sa ovim sto si me citirao? Kakve veze ima koliko kosta PCB kad ljudi koprcaju u dugovima. Pa da im ej za par procenata bila skuplja proizvodnja mogli bi odma bankrot da potpisu!
    Koliko god da je jeftiniji pcb rv670 AMD je u tolikim dugovima da bi mu i 5% cjene vece odgovarale na te iste 3850, zasto ih nije mogao dici jer je 8800GT brza i nVidia je diktirala cijenu a ne AMD.

    Nadalje to sto ti pricas oko high-end, da je high-end nevazan sigurno se ne bi borili oko njega, to govori potrosackoj logici koja ne ulazi u dublje rasprave koje bolje i tacka!
    Pa koje na tronu zadnjih 5 godina, nVidia,
    ko ima financiskih problema AMD
    kojeg giganta celnici napustaju, AMD
    koje uvjek korak ispred, nVidia
    ko placa debilne logoe u igrama "Its ment to be played"
    da ne nabrajam vise, svima je jasno gdje je nVidia a gdje ATI, to sto ATi-jevi idolopoklonici ne daju rijeci rec a istina je da ATI jednostavno nema novaca ni resursa da u skorijoj buducnosti konkurise bilo kakvom tehnologijom nVidii.
    Nazalost, zbog te istine, imas ovakvu stagnaciju, zbog ove stagnacije i zbog slabih pomaka na polju performansi doci ce i do zasicenja trzista gdje opet moze samo ATI da izvuce deblji kraj i tako dalje i tako dalje.
    Na svaku AMD-ovu seriju nVidia ce odgovorit sa 5-10% brzim cipovima, do sad je nVidia imala i vremena i kadra i finascija da napravi 2 generacije ispred gpu-a. Zasto ih ne izbacuje? Pa kad AMD bude predstavljao ikakvu prijetnju vjerujem da hoce.

    Pa gdje si ti vidio da je stagnacija u bilo cemu dobra stvar!Pa mozda tebi koji volis WOW-a da sutas, grafika u Crysisu nije cemu! Ti kad budes bio CEO nVidie ili AMD pa nam najavi kad ce biti era pravog fotorealizma do tad...Crysis je itekako dobro optimizovan da si svjestan sta je u njega imlpementirano ne bi pricao takve nebuloze.

    @GW Svaka cast, jer je upravo to bit price, vazno je da bosnjo gleda sve iz svog ugla u datom trenu, gdje u dogledno vrijeme situacija moze biti samo gora po krajnje korisnike, da AMD bude prinudjen do takvih rezanja cijena da bi samo opstao i imas monopolisticku politiku nVidie pa bi vidio onda koliko bi jedan mainstream kostao, zato nam i jest ovako kako jest dok ljudi gledaju jednousmjereno.
    Jel vas tjera ko da kupujete ikakav hardware, to sto izadje nova graficka niej odma alarm da je se trab kupiti, pa nema 1% ljudi koji zaradjuju kupovinom istog, pa sta se bunite onda, grafulje vam sluze za igranje i to je to, ne vidim da vas nVidia ili AMD bilo cim ugrozavaju, hljeb i brasno ne proizvode al dobar je onaj osjecaj, kupio sam grafulju prije godinu i jos je najbolja a ;)
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pogledaj thread o crysisu u podforumu za igre pa ces vidjeti koliko ljudi je odusevljeno tom grafikom :). I nije bitno sta je sve implementirano u igru dok god to nema konacan efekat. Tj. nije "the way it's ment to be played" :D
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Moj dmr, covjece dobri, graficki nema bolje igre, ne sjecam se igre koja je probudila vise hype-a i koja je dobila tolike ocjene po recenzijama 9 i 9.5 nema druge ocjene kad su relevantni sajtovi u pitanju sto je i logicno, a ne forumasi koji su je pokretali na 6800 i bartonima, ne postoji hardware koji zbog API limitacija je u tom momentu mogao odraditi Crysis kako je trebao, pa svi ti sto pljuju po crysisu su ga uspjeli pokrenuti na low detaljima sa 10fps-a.

    Ne lazes mene, reci mi koja je to bolje graficki odradjena igra?
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajde reci cu ti to na ovaj nacin jer vidim da ne kontas sta ti govorim. Ako ce next gen. igre izgledati kao crysis i zbog kojih cemo morati mijenjati postojeci hardver onda bolje da i ne izlaze! Jednostavno suvise malo pomaka u grafici u odnosu na gladju za hardverom! Totalno neoptimizirano!