Nvidia G92 i derivati

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Nani, Sep 3, 2007.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Reci mi koja je to bolje graficki odradjena igra, posto ne kontam, malo pomaka u odnosu na koju igru? Da ti pomognem, na Far Cry?
    Dakle jos jednom reci mi koja je to bolje graficki odradjena igra, da bi uopste mogao porediti i pricati o neoptimizaciji? Val jedan ima vise implementiranih API instrukcija u Crysisu nego cijeli Far Cry.
    Hiljadu palmi na kojoj se njise svaka grana a na grani svaki hiljade listova koji se njisu, miliona vertex shadera po jedinici vremena, pored fotorealisticne vode, odsjaja valova i neba, ptica u zraku i jos 20 protivnika sa interaktivnim vozilima, eksplozijama kakve do sad nisu vidjene i ti bi da to pokrece kaka GTX-usa sa upaljenim AA i AF-om na 20" rezoluciji. Kazem ti ja WOW je zakon. Da je srece kosto nije, imao bi izbra da kupis grafikcu koja ce to odraditi kako treba, daj Boze da to bude slucaj sa nadolazecom generacijom.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajde eto u poredjenju sa COD4 ako bas hoces, vizuelno malo ako ne i nista bolja. Po meni si ti suvise pod uticajem marketinga (nemoj se uvrijedit :)). A sta mislis, da uzmemo za primjer, kako na jednoj konzoli (za vrijeme njenog zivotnog vijeka) igre evoluiraju (poboljsava se grafika)? Mislis da se hardver u njima sam nadogradjuje? Ne nani ne :). Igre se "pametnije rade", bolje optimiziraju! :mrgreen:
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    :D Kralj si majke mi. Nasmija me dobro. COD4 kazes :D

    Sto se konzola tice, ne mozes iplementirati DX10 API na DX9 hardware, vec se koriste instrukcije od igre do igre, koristeci ono sta se ima.
    Dok je jedna konzola na trzistu, godinama, izlaze novi i bolji kompresori tekstura, API se iznova reprogramiraju, tako da dok je jedna konzola na trzistu API se rodi i dodje do njegovog zalaska, sto je API stariji to ce igre bolje izgledati, ali i dalje se radi o jednoj te istoj verziji API-a. Dok je desktop mashina podlozna promjenama, gdje komponente variraju od korisnika do korisnika gdje nema tacno zadanih specifikacija osim podloge koja se uzima kao minimum hardwerske snage. Nadalje nativne komande API strukture omogucavaju uveliko oslanjanje ako pricamo o PS3 na vrhunski cell procesor o kojem desktop mashine mogu sanjati, da ne idem u interlaced mod rada graficke i procesora sto desktop arhitektura nije u stanju.
    Vrlo jednostavno a ako ti grafika izgleda bolje na konzolama, brate mili ti igraj konzola ;)
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    OT alert, ovo se pretvara u izdrkavanje na krajsu i obrnuto. Tema je G92.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Slazem se necu vise o crysisu!

    Upravo o tome i pricam :D! Znaci umjesto da se skoncentrisu na ono sto imaju programeri kompjuterskih igara svjesno idu na opciju da ce njihovom zaslugom biti potreban i samim tim se proizvesti novi jaci hardver koji ce krajnji korisnici "morati" kupiti i sve tako ukrug. Ali poenta svega je da si to prihvatio kao normalu i jos se zalis "zasto pobogu ne izlazi nova generacija hardvera" jer je eto proslo vec 1-2 godine od arhitekture g80, jer to "stvarno nema smisla" :lol: :!:
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Ne u pravo o tome ne pricas, da si znao nesto o tome napisao bi, vec sam ti ukazao na ocitu razliku s kojom nisi upoznat, da jesi ne bi davao takve komentare i uopste uvodio konzolu u pricu svega ovoga.
    Kad se nema sta rec prikriva se ne znanje smajlijima na kraju svake recenice!
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ba eto u pravu si. A vidim da te ovo sa konzolom pravo pogodilo. Nedaj se sad ce nova generacija hardvera pa ces moci kupiti. Ili si ti jedan od onih sto samo citaju a nista ne kupuju, i eto u sve se razumiju??? I je li ti sad sve ljepse bez smajlija?
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  9. GW

    GW Moderator

    Sasvim očekivano. Jedina stvar koja može donekle pomoći AMD-u je ddr5. Očekujem i konfuziju oko naziva kartica. Veća razlika između 9900 i 9800 kartica nego između 8800 i 9800. Nigdje veze. Nije li 9600 trebala biti 8700? A 9800 -> 8900? Zanimljivo je i da Nvidia ostaje na ddr3 memoriji. Valjda vide da nema potrebe za nečim bržim. Vjerovatno su stavili podršku za ddr4/5 u memorijski kontroler pa "nadograde" kartice kad zatreba. Zanimljivo ako je tačno.
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nvidiji je marketinski trebala nova serija... 8 je bila predugo na trzistu, dosadila je. :) Sto se tice AMDa i DDR5, ne vjerujem da ce im to puno pomoci ako cip bude preslab. Ocekujem definitivnu pobjedu Nvidije u high-end segmentu, ali AMD ce moze dobro proci ako cijene budu iste kao i u HD38x0 serije.
     
  11. GW

    GW Moderator

    Morati će biti niske. Inače je AMD down. Šta? Down. :)
     
  12. GW

    GW Moderator

  13. Vedo

    Vedo Moderator

    kako je otoplilo, ode mi grafa na 95C dok igram a vent joj postane dosta bucan, a jezgre porcesora na 61-65C, ima li razloga za brigu? :roll:
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima. Jos nije ni otoplilo kako treba.
     
  15. artemis

    artemis Komšija

    90+ nije baš zdravo za grafu ,trebao bi razmisliti o nabavci coolera.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Sta rekoste, gdje ima uzet taj S1 u Sa i koliko je love? Isto tako, ako nedo Bog nekad prne grafa, moze li se vratit defaultni cooler radi reklamacije?
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nigdje. Gubis garanciju.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Jebat ga onda, pod garancijom je grafa jos dosta vremena pa nek prne od vrucine, nisam tu ja nista kriv :D
     
  19. Looney

    Looney Komšija

    Nemoj joj pomagat da crkne, provjetri kućište malo :D
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa naravno da moze! Samo ne pricas poslije u servisu da si to radio :D