Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    55" model nema IPS ekran, samo 65". Međutim najbolja stvar je robusno kućište, integrisan PSU i Direct LED osvjetljenje. Nedostatak HDR-a i 3D-a nije neki gubitak.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Nesto sam gledao kazu ips, ali hajde ga znaj, direkto osvjetljenje zna biti gore od rubnog, stvar srece, a manjak hdr-a jeste mana, ali koliko para toliko muzike.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    X8300 serija ima IPS. Da je Direct LED lošiji, ne bi ga Sony stavljao u najskuplji televizor u ponudi: 75X9400
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Direct LED jeste losiji, ali druga je stvar FALD, te si ti dvije stvari malo pobrkao, direct led ide u jeftinije tv-e, ima problem tamnih uglova, dosta jak dse, i sl. a ono sto koristi sony u top modelu je FALD, a to je citava zadnja strana prekrivena led diodama, i podijeljena na 128, 256 ili 512 zona za lokalno zatamnjenje, dok obicni direct led kokuzna varijanta ima par modula nazad koji osvjetljavaju ekran, radi toga mora biti dosta deblji da bi svaki modul pokrio sto vecu povrsinu,.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nisam pobrkao, znam koji proizvođač šta ugrađuje u svoje televizore, a za DSE nisi upravu jer je to upravo jača strana DirectLED-a:

    http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x810c

    S obzirom da 90% filmova radi u još širem aspektu, tamniji uglovi su nevidljivi. Svakako bolje od "oblaka".
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Pogledaj lg, i panasonic od prosle godine, ili par modela philipsa od ove pa ces vidjeti, ja ti kazem da direct led, i full led nemaju veze jedno sa dtugim, a ti kako hoces, takozvani FALD led su vrh, ovi jeftini direct su truba, imao sam priliku gledati philips 40" serija 6400, bijela ima sive coskove uzas, na crnoj pruge, to ti je kao, i edge kako te zadesi, ali ovaj obicni direct led je jeftina varijanta, pravi full led je druga prica.
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Pogledaj sve jake philips modele do 55" direct led, a 65, 75" edge, koja je tu logika onda.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Jedini koji nemaju sa tim problema su dobri stari sa ccf lampama, zakon, nema oblaka, dse, i sl. sranja.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    "Jeftini" Direct LED (funkcionalno gotovo isti kao CCFL nekada, isto su "trake" raspoređene) ima najmanje DSE problema od svih tehnologija pozadinskog osvjetljenja. Za tamne ćoškove me zaboli ćošak (lol) jer su svakako beskorisni kad gledaš 2.35:1 film.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Onda nisi citao recenzije proslogodisnjih direct led tv-a, a pogotovo lg-a, i nisi uzivo vifio philips 6500 fhd, i put 6400 uhd, ja jesam, i to je lose do bola.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Šta si se prihvatio LG-a, Panasonica i Philipsa, znamo svi da im ne valjaju televizori (osim OLED modela). Sony i Samsung su napravili dobar posao sa Direct LED-om u svim segmentima.
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Samo u visoj klasi, u nizoj, i srednoj nisu, ali nebitno ja ti kazem brkas direct led i FALD, ali nevazno.
    Evo sta kaaze recenzija za samsung uhd 9502 (visoka klasa)......Uniformnost (ujednačenost) prikaza - oša kada je lokalno zatamnjenje isključeno (vidljive regije veće svjetline po čitavom ekranu)
    prema tome nikakva garancija nije za kvalitet, samo FALD ekrani ssa 512 zono, i local dimmingom su prihvatljivi po tom pitanju, mene je zapao primjerak sa odlicnom uniformnoscu,(edge) prosli phulips je bio gori, ostalo je stvar srece.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na kraju sam se (vjerovatno) odlučio za Samsung 55JS8500 pošto Sony 55X8005C i nije tako dobar kako sam mislio (ne zbog direct osvjetljenja, to je dobro, već zbog slabijeg procesora i činjenice da koristi jeftini 50Hz 8-bitni panel što nije slučaj kod US ekvivalenta X810C). X850 isto tako nema sjajan panel, tako da nema druge već se malo protegnuti više za pošten uređaj. A dosta je sada jeftiniji nego prošli mjesec.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    TV se uzima jednom u 5,10 godina, tako da i treba uzet pravu stvar, ne treba stedit na njemu. Javi utiske kad stigne stroj.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Ma kakvih 5-10 godina, Neo skoro prodavao Sony 50w807 cini mi se, znaci mijenja covjek godisnje :D
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

    Mjenjao je sony jer ga je zapao los primjerak, puno probijanja svjetla, dse, i koli li sve vrag (ja hvala bogu nema tih problema) a pored toha hoce veci tv.
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    Jedino sto ja licno nebih zakrivljeni tv da me murija marise, meni je to nesto naj odvratnije sto su napravili.
    A koliko vidim on ti je EDGE LED, i na par recenzija spominju nehomogenost ekrana,
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ovaj barem ima led trake sa svih strana, nije sa donje kao na većini Sony-jevih.
    Ako je stručnjaku sa hdtvtest.co.uk bio dobar (highly recommended) biće i meni. :)
     
  19. igor.g

    igor.g Komšija

    Zar nije bolje FHD OLED kao npr. LG 55EC930V, EC940V (ili novi model EG910V), nego taj 4K LCD LED, a ista cijena.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tehnologija je bolja (iako ima svojih mana) ali se vidi da je "samo" 1080p sa 3m udaljenosti. Plus je 800-1000KM skuplji u odnosu na JS8500.
    Sony je promašio smisao Android TV platforme sa slabašnim procesorima, dok Tizen leti. Uključim FireTV i imam istu stvar.