Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Moze se desiti kod nekih uber low end kablova (imao sam jedan, a i dokumentovano je na netu meni se cini) da se javi snijeg na ekranu, neki bljeskovi, i gubljenje slike, mada su male sanse za to. Kao i za HD15 kabl, neka bude debel i na oko kvalitetan i sve za deset...
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Šta mislite o ovom sonyju sa PS3 za 2699 KM?

    [​IMG]


    Mama vidjela letak pa se nafurala da kupi sebi. Koliko sam vidio po netu, KDL-40V4000 je dovoljno dobar, zanima me je li ova cijena prevelika.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Dobra ti je to kupovina, dobivas 40" 1080p telku ispod 2k kmica. Pricano je o v4000 seriji da se ne ponavljam
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ok cijena, jos dobijes dvije odlicne igre uz konzolu. Samo nabaci novi FW i sve super.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    ja isto mijenjao sad kabele... kupio metar optike (15€) i metar 1.3 hdmi (20€) jer sam trenutno tada u hgspotu imao samo te bandridge na odabir i ove ultra low-end.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    U vezi ovog bravia sony-a sa PS3. Ako zanemarimo PS3 sta bi mi preporucili njega koji je lcd i 1080p ili vise puta spominjanu 42" panasonic plazmu hd ready? Namjena gledanje tv programa manje, a vise dvd filmova upscaliranih sa PS3 na 1080p i igranje igara sa PS3 naravno :). Pitam najvise zbog toga sto ovaj lcd ima nativno 1080p ili je ovaj famozni panasonic toliko dobar da se ta razlika nece toliko ni primjetiti a uzimajuci u obzir da je plazma bolja za obicne tv programe.
    I da gledao sam u media marketu, cini mi se da je ovaj sony. I pitao covjeka da mio spoji i pusti neki dvd film i ok je kvaliteta slike ali pri prelazu, izmedju kadrova, osjeti se ko neka pixelizacija slike kao da neki pixeli ostanu staticni neko vrijeme. Je li neko zna za ovu pojavu i da li je do slabe matrice tv-a ili dvd-a kojim je pustan film jer mislim da je taj dvd radio upscaling na 1080p?
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Imas u Robotu u Hrasnom, nove Samsung modele :
    Samsung A556, A656; F86; Plasme A416C i 42A451, za super cijenu 1300km.
    Sony v4000 i w4000;
    Panasonica PV8 i 80
    Sve spojeno preko HDMI pustaju HD promotivni materijal, danas se vrtila Narnina HD 1080p.

    Odlicna stvar da se vidi razlika i sta ti treba, naravno i dalje stoji da je F86 jedan do boljih LCD-ova, bas se lijepo vidi razlika u odnosu na A556, dok je A656 dobra telka bare bare sa F86-icom.

    Al je mocno pogledati 37PV8 u odnosu na sve upaljene LCD-ove sa duplo manjom cijenom i duplo boljom slikom :)
    Mozda najbolje mjesto u gradu u ovom momentu da se vidi razlika izmedju telki sa HDMI konekcijom.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam u Sa pa nist od tog. Znaci zakljucak je da bolji prikaz 1080p ima PV8 koji nema nativno 1080p nego lcd koji ima!??
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Kako si dosao do tog zakljucka :)

    Htio sam da kazem da uopste ne mislis o razlici izmedju 720p i 1080p rezolucije kad vidis ostale aspekte slike. Zato je Pioneerov proslogodisnji 428XD 720p model bio ispred svih ostalih 1080p televizora.
    Nadalje 720p reza odlicno ide uz 37" PV8 dok na 46" dijagonali bi se itekako vidjela pixelizacija prilikom gledanja losijeg signala.

    Sve zavisi od modela do modela, od udaljenosti, od realnog a ne nazivnog kontrasta, danas bitnu ulogu imaju i 18-bitni procesori u odnosu na 16 i 10-bitne za obradu 1080p signala.

    PV8 nema i ne moze imati bolji prikaz ostrine od recimo F86-ice ili w4000 jer one imaju fizicku 1080p rezoluciju, gdje se takav signal prikazuje bez gubljenja kvalitete konvertovanjima i downgradiranjem slike. Indikativno je da ima bolji prikaz overall, pogotovo u HD-u kad se ukljuci dynamic mod i podigne sharpness, gledajuci sliku iz svih mogucih uglova i posmatrajuci telke pri brzim scenama.

    Medjutim reza nije toliko bitna kao kontrast, prikaz boja(da je sto blizi D65 skali) i osvijetljenje, pa na kraju krajeva i ugao gledanosti.

    Ako ces ti imati LCD koji ima ghostinga, slab vidljivi ugao, los prikaz primarnih boja, kao i crne boje i samim tim i sjena, nista njemu ne znaci ostriji prikaz 1080p materijala kad na svim ostalim poljima unakazuje sliku.

    Steta sto nemaju Panasonica PY80 ili PY800 pa da ga stave pored PV8 ili 80-ku pa da vidis razliku izmedju 720p i 1080p Panasonicovih panela kad je sve drugo na svom mjestu.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    ima ovaj PY u tehnomarketu cijena je oko 2300KM ali su istakli da je reza 1024x768 :lol:
    OK znaci bolje bi bilo ciljati na 37"PV nego na 42"PV?
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Zavisi od udaljenosti sa koje gledas, na 2 do 2.5 metra idi na 37", od 2.5m do 3m idi na 42". Imas neke ustaljene tablice ali indivudialno je od velicine sobe, osvijetljenja itd, uglavnom oko 3m za 42".
    Ja gledam 42" sa 2.5 metra i no problem ;)
     
  12. Amash

    Amash Aktivista

    Starci hoce plasmu do 37" koja ce primarno biti koristena za gledanje kablovske. Nasao sam im 37PV8P za 1399KM i 37PV80P za 1599KM.
    Gledajuci specifikacije mogu da primjetim da je jedina razlika izmedju ove dvije plasme u kontrastu i broju boja(u korist 37PV80P), te u dizajnu i broju ulaza(sto je irelevantno s obzirom da ce je starci koristiti). Da li ovo cini ogromnu razliku ili je to zanemarivo, odnosno da li vrijedi izdvojiti dodatnih 200KM za 80P? Treba li traziti sta dalje pored ove dvije plasme ili ne?
    Cini mi se da Vedo ima 37PV8P? On je zadovoljan s njom?
    Hvala unaprijed
    Pozdrav

    p.s.
    Mogli bi smo komotno otvoriti Panasonic plasma fan club :lol:
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako je za starce, onda slobodno PV8, ako je za tebe, PV80. Jednostavno. :smt003
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    Onakav kvalitet slike, sa niskim cijenama i zasluzuje na svakom pedlju da ima fun club!
     
  15. Amash

    Amash Aktivista

    Tuspas ja!!!

    37PV80P je legla.
    Odemo do Tehnomarketa gdje sam vidio plasme, starci stanu pogledaju jednu-drugu, ja im objasnim koja je bolja i zasto. Kazu uzimamo 80P, jest malo skuplja al kako ti kazes bolja je a i ljepse izgleda(mada se meni glossy obrada ne svidja nesto pretjerano :roll:).
    Slika na plasmi je odlicna, ali uvelike zavisi od kanala(FTV je u rangu s NTV99 po kvaliteti slike :lol:). Od "domacih" kanala, slika je najbolja na HRT-ovima. Meni se pravo svidjela, ali sto je najvaznije i starcima se svidja, s obzirom da je za njih i kupovano. Jedine mane koje sam do sada zapazio, mada su one minorne, su nepostojanje PiP funkcije, swap dugmeta na daljinskom i pomalo glup TTX.

    Eh sada neka pitanja:
    Postoji ono pravilo prvih 200 sati? Sta raditi, odnosno ne raditi, da se izbjegnu burn-ini? Mozda glupo pitanje: smije li se igrati PS2i?
    Neko je od vas spominjao da postoji neki DVD za podesavanje slike, da li se to moze nabaviti i gdje?
    Hvala; Pozz

    p.s.
    Potrudit cu se da napravim nekoliko slika veceras, imam componentni kabal pa bih probao i PS2 itd. Uglavnom slike i mali review stizu uskoro :)
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    Stavi cinema mod, sa kontrastom i osvijetljenjem na 50%.
    Ostale postavke sam vise puta ponavljao pa isceprkaj postove na ovom topicu.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Tuspas ja!!!

    Slazem se, osim za TTX. Na PV70 je odlican.

    Samo stavi Cinema mod i normal/warm temperaturu boja i sve ok. Uostalom Nani rece isto.

    Imas JKP Digital Video Essentials, ali tesko ga je nabaviti ovdje u originalnoj verziji. Ako ti ne smeta skidati kompletan dual layer disk s neta, onda potrazi na poznatim mjestima. On je vise namjenjen za analogne kablove, ali ne smeta mnogo ako ide i preko HDMI-ja.

    Moraces se pripaziti ispocetka, posto ces sa komponentnim kablom dobiti crne trake sa svih strana. Mora se povecati overscan u servisnom meniju.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Tuspas ja!!!

    Pitanje je da li je vec radila tih 200 sati u radnji :). Pozovi servisni meni pa vidi koliko je radila do sad.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako je prethodno radila 200 i vise sati, i to u "dynamic" rezimu, ja bi to vratio ASAP...
     
  20. Amash

    Amash Aktivista

    Hvala raja jos jednom.
    Provjerio sam broj sati na licu mjesta(po instrukcijama koje je Baha dao ovdje). Plasma je radila 40-ak sati u "normal" rezimu i svim postavkama na 50. Za to su nam dali nesto popusta. Ja nisam bio za uzimanje "koristene" robe, ali starci su bili ti koji su donosili odluku :roll: Ja je gotovo i necu koristiti al' bilo bi mi zao da se sta desi, mada nejse...
    Prvih 200 sati bi trebala raditi ovako kako ste vi opisali a poslije kako mi je volja i da ne brinem za burn-ine? Nesto sam citao po netu, kazu ako se burn-ini ne jave u okviru ovih 200 sati ne bi trebali ni kasnije, je li to tacno? Pokusao sam naci, mada bezuspjesno, postoji li anti burn-in zastiti na ovoj plasmi?
    Povlacim ono za TTX, jer ucita sve stranice odjednom. Ali ne mogu da aktiviram funkciju PAT(Picture And Text), a to bi trebalo bit prikazivanje TTX-a i slike pola/pola.
    Nadam se da cu uspjeti napraviti koju sliku veceras.
    Pozz