Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Nani

    Nani Komšija

    PAT aktiviras tako da na bilo kojem programu ukljucis TXT i pritisnes tipku Meni, jednom ili dva put dok ti se ne pojavi Picture nad Text bar i sa strelicama na daljincu postavis na Uklj.

    Plasma ima automatsku burn in zastitu tako da spusta kontrast i osvijetljenje cim duze vrijeme ostane staticna slika.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    "Dynamic" rezim bi trebao uvijek izbjegavati. Burn in se moze kasnije javiti, ali kratko traje, pa nije problem. Panasonic nema robusne anti burn zastite kao Samsung, ali automatski smanjuje kontrast i osvjetljenje na minimum ako se slika ne promjeni za 3-5 minuta, ne znam tacno koliko.
     
  3. Amash

    Amash Aktivista

    Evo fotosa; nadam se da nisu prevelike:
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]

    Postavke na Tv-u su: rezim "Normal", sve na 50% i boje "Tople".
    Fotografije su pravljenje tako sto zadrzim dati kadar na tv-u(Hold) i onda napravim fotografiju. Izgleda da sam trebao neke slike malo podexponirati da bi se dobio sto vjerniji prikaz.
    Baha i Nani, hvala velika :smt023
    Pozdrav
     
  4. Nani

    Nani Komšija

    Sretno kume!
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff sto me nervira ovo spljostavanje slike. A je li tacno da na plazmama treba izbjegavati koristenje 4:3 prikaza sa crnim prugama sa strana?
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na Panasonic plasmama (a vjerovatno i kod ostalih proizvodjaca), mozes podesiti kontrast tih traka kada gledas 4:3 materijal: od svijetlo sivih pa do crnih (4 "nivoa").
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Znaci sivi tonovi manje stete ali opet nije preporucljivo duzi period kako citam!?
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pa ne znam sta ljudi misle pod tim "duzi period". Recimo mogao bih bez problema odgledati dvosatni film ili serije da se ne bojim hoce li sta ostati utisnuto na ekranu. A sto se tice regularnog tv programa, tu mi je svejedno, pa ostavim na 16:9.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma ja mislim tv program pratiti cijelo vrijeme u 4:3 a 16:9 samo za filmove i igre, al kako vidim ne bi bilo dobro :)
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Moj savjet: dva sata 4:3 pa sat 16:9 i sve tako.
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Pa Panasonic preporucuje da bocna ploca ostane na visoko settingsu->svijetlo siva a kome smeta neka iskljuci bocnu plocu tj promjeni boju u crnu. Sa druge strane brzo se naviknes svaki kanal gledati u 16:9.
    Reci cu ti za burn-in poslije jedno 500 sati, ostavio sam desktop na plasmi i zaspao, kad sam se probudio znoj me oblio reko otisao tv.
    Promjenim input na tv (kablovska) i ne da nije bilo burn-in vec nije bilo trenutne retencije kao da se normalno program vrtio, toliko o burn-inu ;)
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni onaj Dynamic mod boja ne valja, preprejake boje (pogotovo na kablovskoj) i oci izcure kad ih gledas. Helem, i nakon tih 200 sati ce meni ostati na normal.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    imho najbolje mi je za sada cinema, jedno par klikova jači kontrast, brightness na sredinu, temp na warm, one sve noise gluposti off, sharpness mislim jedna iznad defaulta.

    dynamic kaos.
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    Meni je dynamic predobar kod HD-a sa sharpnessom na max, ni pod razno na kablovskoj tu sve drzim na normal, cinema mi je prezagasit, al to je sve subjektivno.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    OK kupio sam panasonic 42 pv8 i evo prvi problemi. Sve OK osim konekcije sa PS3 preko hdmi kabla. Jest da sam kupio najjeftiniji neki hdmi kabl. Ne mogu nikako da dobijem sliku sa PS3 preko hdmi-a. Sa composite radi sve ok ali kada prebacim na hdmi nema nista samo crna slika i na hdmi1 i na hdmi2. Je li moze biti da nije odgovorajuci hdmi kabl ili je felerican? Imo neko slicno iskustvo?
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Moze biti i do kabla. Meni je jedan pravio probleme sa PS3 - slika se gubila povremeno, a nekada i zvuk. Sa novim kablom (onim iz Robota) sve rjeseno. Nadam se da je firmware "up-to-date". Probaj jos sa resetom video postavki: Ugasi PS3, i onda drzi power dugme 5-6 sekundi dok se drugi put ne cuje "beep".
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probao reset video postavki vise puta i nista. Probao sam spojiti komp preko dvi>hdmi kabla i radi ok, takodje radi PS3 na monitoru preko istog hdmi>dvi kabla. Znaci da mora biti do hdmi kabla. Samo ne znam sta da kazem kada odem da zamjenim i za koji da zamjenim ima jos nekih skupljih i kupio sam u omegi. Inace nema robota u Tz pa to otpada :).
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uzmi neki kraci i deblji, jedino ti to ovako napamet mogu predloziti...
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa ovaj je 1,8m i poprilicno debeo, ne znam ima li kraci?
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Postoje oni od 90-100cm.