Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Porezna nema uvid u vaša primanja na bankovnim računima, ima samo ako imate velike transakcije preko 15.000km.
    SIPA prati transakcije iz inostranstva kada pređu određeni nivo
    Plaćanje poreza od freelancinga se radi doslovno na dobrovoljnoj bazi jer nema načina kontrole.
    Ko god hoće da bude legalan u smislu uplate poreza na freelance pored redovnog posla zna da to drastično komplikuje prijavu poreske kartice i uplate doprinosa.
    Također ta porezna kategorija ne podlježe povratu poreza.

    Imam par poznanika koji rade web dev za strane firme sa platama po 3-4k u $ i godinama nisu feninga poreza platili niti ih ko provjerava niti su platili ikakve kazne.

    Imajte u vidu da na svakih 100 km koje su nekoj firmi stavka vaše plate u rashodu 38km je porez, 62km je vaša plata na ruke.

    Kad odete na http://budzeti.ba/ sve je nacrtano
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Yup, Vedi svaka cast sto to uplacuje, kad bi svi bili takvi bilo bi nam svima puno bolje. To i jest razmisljanje nekoga u naprednoj zemlji.

    Bio sam u USA i vidio gradic u kojem se fantasticno zivi, sve uglavnom bogat svijet, ali u istom tom gradicu ljudi daju vise poreza nego igdje drugo u drzavi. E pa zato im je bolje, ta lova direktno utice na njihov kvalitet zivota.

    I to je problem, u pitanju je zacarani krug. Kad svi vidimo kakva je drzava normalno da ne bismo dali tih 10 ili 20%. I ja sam siguran da na 1000KM samo marka ode gdje treba.

    Ne moze. :smt005 :smt005 :smt005

    Nije to samo SDA ili SDP ili HDZ, to su i milioni kantona, korumpirana policija, korumpirano zdravstvo, privatni fakulteti za one u drzavnim sluzbama... I sama vlast je napravila sve to mogucim, legalni kriminal koji zadire u sve nivoe drustva. Je li kriminal kad doktor trazi 500KM da "uredno" operira covjeka, u suprotnom ce operacija bit "onako"?

    Znas kad bi se promijenilo, da sve i jedan bosanac i hercegovac napuste drzavu a dodje 3 miliona njemaca. Tad bi bilo bolje.
     
  3. Ninja

    Ninja Komšija

    Nema od tog ništa.

    Možda sam malo pretjero, ai nije daleko od istine. I te najbitnije ustanove rade nakaradno. Nemate gdje djecu u školu poslat.
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    To bi bilo fino, možda je čak moguće i kod nas, u malo skromnijim okvirima. Ali Amerika te ne sputava u namjeri da napreduješ, za razliku od Bosne.


    Exactly.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Zakljucat ce nam temu..

    ..ali sve spomenuto i potice od izabranih ljudi koji osvajaju glasove od tog istog naroda koji zivi kao fukara. Nije to zacarani krug vec nas narod bjezi od odgovornosti pa se prodaju za kilu kafe ili 100KM. Nemamo mi ni trunke profesionalizma. To nam je valjda u krivi. Fatamo krivine, vucemo rodbinu za rukav da dodjemo preko reda i onda kukamo kako ima korupcije.

    Krivimo nabrojane stranjke kao da ih neko drugi postavlja. Kako rekoh jednom, izadjemo na proteste par dana prije izbora, izaberemo one protiv kojih protestujemo i onda pravimo godišnjicu velikih protesta. Bilo bi mi mislim lakše da znam da su izbori naštimani i da je nas narod pametniji.

    Carlin davno objasnio, nisu ti ljudi pali s neba:



    Bolje ne mozemo.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno da narod bira politicare, imamo demokratiju.

    Samo racunaj koliko glasaca imaju sve vece stranke zbog onih koje su uhljebili. :)
     
  7. kio

    kio Komšija

    OFTP:
    Ako pogledate model tranzicijskih zemalja sve se one nalaze u banana stanju. Ako gledate siru sliku, to je zbog korumpiranih politicara i to je "true slika" kako u Rumuniji, Bugarskoj, Bosni i itd...

    Bosna i Hercegovina je dobila silne milijarde i milijarde donacija, a to je otislo u djepove vladajucih stranaka i porodica.
    https://www.youtube.com/watch?v=cB7NTwG8w_Q

    Cekaj malo, isti ovaj narod u dijaspori itekako postuje zakone te zemlje, why? Novcane kazne treba da se implementiraju, pocev od bacanja smeca pa do svega. Ako nemas da platis u novcu onda plijenidba imovine. Nema ici u zatvor nego drustveno koristan rad.

    Vedo je u pravu, i svako ko misli drugacije slijedi put manjeg otpora. Kako moze biti bolje stanje kada svako otima od drzave. Kada budemo u stanju da tako razmisljamo, onda cemo dovesti i drzavu u bolji red.

    Svi smo poreski obveznici, ljudi koji rade u drzavnim institucijama u velikoj mjeri treba da znaju da ljudi koji dodju kod (doktora, u opstinu, policiju itd) da su to klijenti od kojih oni zive, i da moraju biti ljubazniji. Narod mora znati da je u njemu moc, ali prvi korak je obrazovanje, obrazovanje, obrazovanje.

    Nepismen smo i glup narod (generalno), i to je korijen svih problema.

    P.S.
    Kod nas se nece nista promjeniti. Jedini vid promjene vidim kao 2000-te u Srbiji kada su promjenili vlast. Kod nas kada se naprave protesti, i u prvim redovima kada budu ugledni sportisti, glumci, akademici onda mozemo ocekivati promjenu. Dovesti tranzicijsku vladu (eksperte iz inostranstva ako treba), napraviti cistku i onda se mozemo nadati boljem.
    Napravili su stanje, gdje ljudi mrze svoju zemlju i nisu zainteresovani za desavanja u istoj, sto im ostavlja prostora da rade sta hoce. Plus, ako uzmete da 90% ljudi formira javno misljenje na osnovu klix-a i ostalih kvazi portala, dobijes zombije :D
     
  8. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    [​IMG]

    I tako nam je sve.
    :smt006

    Mojne me banovat zbog OT-a, tema je odlazak iz vukojebine a evo jednog od glavnih razloga za isti.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    @ sgt Bull
    nece te niko banovati :p :p
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nema rahatluka nigdje ko ovdje moj Nindža...
     
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    Ma ne bi dao ovoj drzavi ni marke sve da mi je i plata 10k $ mjesecno.Ja moram da idem vani da zaradim posten dinar vrijedan mog rada,samo da se vratim i da dam 30-40% toga drzavi ? Ocu *urac.
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ti i ne podliježeš plaćanju poreza ovdje s obzirom da više od pola godine provedeš vani, zar ne?
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Porez na nekretnine ili?

    Hrvati sad uvode koliko pratim porez na nekretnine, nema vise od cega da se puni budzet pa izmisljaju...
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Zato će ovi naši uber experti isto predložiti za 3-5 godina.
    Btw ako ne krenu u renoviranje blokova TE Tuzla i Kakanj očekujte redukcije struje u 2019-2020.
     
  16. black

    black Komšija

    Cemo budemo k'o Afganistan, nemaju ni oni pouzdan izvor struje.

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Pa već neki prigradski dijelovi Visokog imaju sramotan broj prekidanja dotoka struje. I gdje su poprilično veliki privredni subjekti. Pa mi nekad poremeti servere, jer ni UPS nekada ne izdrži. Sramotan broj.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    To ti je ono kad "odgovorni" planiraju razvoj države tako što će 500.000 ljudi otjerat u dijasporu.
    A i to je bolje nego ovdje čekat neka bolja vremena.
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija

    Kako god.Ne pada mi na pamet dat ni marke.
     
  20. kvaju

    kvaju Komšija

    Sto se tice poreza na stan ili slicno svi smo odavno duzni to placati, bar u mojoj hnž.
    Oderalo me je to finih para, mogao sam wc ili kuhinju odraditi za te pare.

    Sto je najveca ironija 1god prije nego sam ja uzeo stan, ako ti je bila prva nekretnina oslobodjen si bio placanja poreza, i taj zakon je trajao 5-6 godina, i ukinuse ga taman kad sam se ja zavalio da uzmem stan.

    Drzavo moja fina jebem li te. Tu su koda gledam izmanipulirali veliki zupaniu i fine pare ustedili.