Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Almir

    Almir Komšija

    skoro sam čitao sad neznam da je tačno a radi se o preventu

    U svakom od primera imamo i različite konkretne brojeve. U Visokom od 4.000 evidentiranih na Zavodu, koleginice iz našeg HR-a su pozivale 1.200 nezaposlenih, od kojih se samo stotinjak javilo na telefonski poziv, 40 je prošlo kroz obuku, a samo njih dvoje je potpisalo ugovor o radu. Nama nedostaje još 398 radnika! - rekao je Nalbantić.

    Znam da se radi o minimalcu ali....
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    http://ba.n1info.com/a1010/Vijesti/Vijesti/Zenica-Radnici-Preventa-protestuju.html

    "Uskraćena su im pojedina radna prava, jer neki i godinama rade na osnovu ugovora o djelu ili na određeni period iako ne prekidaju radnu obavezu, i s niskim iznosima plaća čiji je prosjek s toplim obrokom nešto malo više od 400 KM."
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pjeske bih otisao na zapad kad bi mi jedina opcija bila da radim za 400KM. Za te pare mozes racune i stan platiti i jesti travu.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Al' buraz tu su prijatelji i familija da te tješe što radiš za četiri stoje i što se ne možeš kulturno uzdizati zbog svepristunog primitivizma i nacionalizma. :D
     
    NaLe! and donjapa like this.
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jos malo i te minimalne plate ce morati ici gore jer vise nema radne snage. Kod nas u Gracanici koja nosi nadimak od posla carsija se na radiju svakodnevno vrte oglasi gdje lokalne gazde koji posjeduju mega firme traze po 30 radnika za stalni radni odnos. A radnika nigdje... sve je to po Njemackoj,Sloveniji,Austriji...

    Znaci plate ce morati gore pa ako ne za te nove onda bar za ove stare radnike da i oni ne bi kupili kartu za Njemacku.

    Soferi kamiona su vec dozivjeli znatno povecanje plata...sad su na redu sefovi suzbi i poslovodje :)



    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  6. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Teško da će u Gračanici iko ostati s početnom satnicom od 2,20KM. Sreća samo što je radno vrijeme 9h i što je radna subota, pa se ubere laganih redovnih 210-220 sati mjesečno. A napustilo ih je gro moju bivšu firmu (radili 4-5 god, jedan i 9), koji su otišli jer nisu mogli dobiti povišicu od 0,10-0,20KM.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    u Gracanici je mozda i najgore stanje sto se plata tice (zvanicno imamo drugu najnizu prosjecnu platu u FBiH)
    mogao bi o ovome pisati dugo ali nema potrebe ,ko je radio kod nas ovdje ,zna sve
    najtuznije izgledaju oni klikbajt naslovi o nasem gradu,koje pisu neki nepismeni i polunovinari....te od posla carsija,te sve se izvozi,te posla na svakom cosku i ostale gluposti
    nedavno je jedan gracanicki gazda na sastanku privrednika rekao da ce radije uvoziti kineze,nego podici platu radnicima
    eto sta je pohlepa i do koje mjere je to doslo kod nas
    ja evo trazim posla par mjeseci...u svakoj firmi isti uslovi,ista plata,sve isto...znaci dogovorili se jos davno da ne dizu platu,da ne bi stvarali medjusobnu konkurenciju

    ali kao sto komsija Dino rece,vec u ovoj godini ce morati poceti dizati plate,ako misle da im opstanu i ovi trenutni poslovi a o sirenju da i ne pricam
    sve je manje mladih koji pristaju na lose uvjete i minimalne plate i ja to podrzavam...svako sebe mora poceti cijeniti,pa onda ocekivati da te i drugi cijene
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Danas mi brat linka na face-u covjek kod Sanskog Mosta (ispravka) poklanja 5 dunuma zemlje, polu-zavrsenu kucu (polu-ozidana), hala zavrsena, starija onome ko mu nadje u Svicarskoj posao na minimalno 1g ugovor. Ispod ima svakakvih komentara, ali eto do cega je doslo da ljudi bukvalno nuliraju svoju imovinu ovdje samo da bi otisli trbuhom za kruhom.

    http://prntscr.com/hxri4f
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa otisli ljudi,nemas kome prodavati svoje usluge
    evo vidim on je i neki mehanicar (pretpostavka) i dzaba mu sve,kada nema ljudi
    prostor bez ljudi je obicna ledina i tu se onda sve urusava kao kula od karata
     
  10. n3r0n

    n3r0n Novi član

    upravo dokaz kako ne mozemo generalizirati odlazak i zivot vani, nije svima isto, netko uspije i bude mu odlicno, a nekome bude gore nego da nije isao
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ali se niko ne vraca. Moze te potrefiti lose iskustvo ali bogme od moje familije i prijatelja, od Australije i Tajlanda do Evrope i US, niko se ziv nije vratio. Ovi sto su blize više budu u Cro dok je fino vrijeme sredinom godine nego u BiH, a ovi sto su dalje dodju jednom u 8 godina. Bosna im je zadnja destinacija.

    Nije tesko skontati gdje je bolje. Zadnji smo u Evropi. Ljudi ostavljaju drzavne poslove, privatne ordinacije i biznise i odu tamo prati tudje guzice. Lijepo je ovdje onome ko nije ambiciozan i kome je smisao zivota s kafe na kafu i okreni kakav cevap za prvi maj uz sarajevsku.

    Gledma neki dan, posadili novogodišnju jelku u sred grada u kanalizacioni šaht da se ne sruši. Yebem ti sunce kao da smo iz šume tek izašli.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    3 porodice iz mog uzeg komsiluka su otisli 2017-te, dvije planiraju ove.
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ja ne shvatam neke koji zive s roditeljima, mladi su imaju priliku otici van a ne zele, upravo iz razloga zbog drustva, familije, rodbine.
    Znaci imas priliku da odes bojis se da neces uspijeti, opet i kad uspijes mozes se vratiti u BiH i imas krov nad.glavom.

    Mene prilika za odlazak van zaobilazi, no gledacu ako Bog da master vani da nastavim, pa na taj nacin otici iz BiH.

    Ovde aplicirao u jednoj firmi za fakin praksu, kazu izabrali iskusnijeg, ja koliko znam upravo je praksa tu da pomogne studentu da dodje do bogatijeg cv.a, iskustva i da mu pomogne za buducnost.


    Mada opet nije to nista,.nego gadi mi se mnostvo stvari sta se desava u zemlji, a nikada da se to konkretno pocne rjesavati. Mislim na politicare konkretno, jedni na druge prebacuju odgovornost, onaj ko je korumoiraniji ima bolju poziciju itd itd.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Praksa sluzi da firma dobije radnika dzaba :D
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    A jest i to sto kazes, no ovo govorim iz perspektive studenta, a ponadao sam se da ce biti manji broj graficki dizajnera peijavljeno :(

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

  17. Ninja

    Ninja Komšija

    S razlogom. Ne sjećam se kad sam kupio nešto domaće, a da se ne razočaram.
     
    Last edited: Jan 18, 2018
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Uzrok je jednostavan. BiH iako ima 130 ministarstava, agencija i bogova nema adekvatne inspekcije koji bi osigurale kvalitetu proizvoda.
    I ako postoje inspekcije, za kikiriki okreću glavu na drugu stranu.
    To je glavni razlog zašto se naši "prirodni" proizvodi ne mogu izvoziti na tržište EU.
    Izuzetak su kompanije koje "zadovoljavaju" EU norme, ali kod nas ne postoji kvalitetan način kontrole koji bi to i osigurao, tj garantovao.

    Neuređena država + liberalno tržište = proizvodi koji u EU ne zadovoljavaju ni kategoriju škarta.
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ma problem je sto drzava ne štiti domace proizvode.
    Logicno bi bilo da domaci proizvodi koštaju manje nego strani al kod nas je obrnuto.

    Sjecam se prosle godine u Turskoj dok sam bio pa gledam koliko su strani proizvodi skupi dok letiš za njihovim koji su duplo jeftiniji.

    Ima kvalitetni proizvoda i kod nas al cjenovno su isti kao inostrani, da je kao u Turskoj vjerujem da bi cvjetala ovdje domaca proizvodnja iako doduše EU sa zahtjevima radi svoj posao pa gura svoje proizvode.

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja kad vidim da neko kupi Janu ili dukat ospem se

    Sent from my Huawei P10 Plus