Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kako to nije jeftino, kad je kebap veci od naseg tri puta, a standar deset.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Eh, u njemackoj je vec druga prica. Ima dosta turaka stvarno pa nadjes jeftine cijene za kvalitetnu hranu. Naravno ima tu i razlike ako jedes u Berlinu ili Minhenu... Ali u skandinaviji nemas taj luksuz, barem ne u ovim manjim gradovima. Ne znam stvarno kako je u vecim, vjerovatno ima onih "lokalnih hamburgerasa" koji daju po jeftinijim cijenama. U nas ni kod takvih nema ispod 10e hamburger, a 15e je standard...

    Kad smo kod hamburgera, evo odoh upravo sad na jedan ;)
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja bas narucio, ogladni od ove price :D
     
  4. Pasha

    Pasha Komšija

    Zato sto za 7 Eura dobijes
    Zato sto svugdje u vrijeme rucka za 8 Eura mozes dobiti rucak, saltu i pice. Thai za 6 Eura dobijes tanjir, kod Kineza citav buffet za 8, u McD za 7 meni itd.. tako da mi Turci idu na k ... sa dizanjem cijena i bojkotujem ih.. :D

    Ja kad sam dosao bio je 3.5 da bi sada dosli na 5 i 5.5. 3.5 je ok, cak sam za 2 znao naci ali ovo je bas previse kada uzmes u obzir svu ostalu ponudu.
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Od teme o odlasku iz BiH pretvori se u temu o odlasku na hamburger i kebab :D
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa pored plate,najbitnija ti je klopa :D
    tako da ovo nije offtopic :p
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    U glavnom nerviraju me zagrepcani :)
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    O rodjaka koji zivi cijeli zivot u ZG, njegova zena rodjena hrvatica nedavno rece da je BiH podjeljena i da narodji izmedju sebe ne komuniciraju. Sad' mozemo mislit sta onda drugi misle dok vecina u svijetu nije ni cula za nas.

    Meni se Zagreb svidja. Nisam dugo bio ali vjerujem da je sada i bolje. Dosta stvari je uredjeno. Dosta je čisto. Ljudi su jako ljubazni. Standard je neuporedivo veci od naseg ali i raja iz cro odlazi. Jbg, imaju vece apetite od nas. Ali kada bi mi neko ponudio da se preselim u hrvatsku, bez razmisljanaj bih otisao.
     
  9. becke

    becke Aktivista

    Prije 2 mjeseca sam bio u Geteborgu, prije 15 dana u Paderbornu. U Geteborgu rucak u kantini kosta 10 eura (u Paderbornu sam platio 5.5), dok sam recimo u Paderbornu za iste pare pojeo picu i popio pivo u piceriji i to ne u vrijeme rucka.
    U Geteborgu navece nisam jeo nista ispod 30 eura sa jednim picem, u Paderbornu sam najskuplji obrok sa picem platio 18 eura (ne racunam kebabe i slicnu hranu).
    Cisto poredjenja radi, u vrijeme rucka u Pragu se moze pojesti manje-vise svaka vrsta hrane za 5 eura, u restoranu (dodatno sto firma subvencionira to izdavanjem kupona za hranu koje primaju skoro i najluksuzniji restorani u odnosu oko 2.5 eura dnevno).

    Ne mogu reci da je Ceska bolja od Njemacke ili Svedske jer je tamo milion drugih stvari bolje uredjeno. Cisto navodim primjer hrane, jer svaka zemlja ima prednosti i mane (narod, cijene, plate, porezi) i svako bi trebao sebi odrediti sta mu je prioritet u zivotu.
    Recimo, stanovanje u Pragu je smijesno skupo do mjere da je sad za pare koje sam ja ugovorio stan u centru nemoguce naci bilo kakav stan koji neces dijeliti, bilo gdje u gradu itd.
     
    Last edited: Dec 26, 2017
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ZG da valja ne bi Hrvati masovno napustali Hrvatsku. Standard sigurno bolji od prosječnog bosanskog ali dosta skup grad. Druga stvar Hrvatska se vratila sa politikom u 1945. Pa ako si tajkun mozes glat ubiti 4 ljudi i da te proglase nevinim radi sinkope (Horvatinčić). Mozes isto tako ostetiti drzavu za stotine milione poreza i sl. A da ne vidiš dana zatvora. Ali ako si baba i imas penzijicu i nemas platiti račun od struje od 100kn ocekuj ovrhu. Hrvatska jeste bolja od BiH ali i tamo je katastrofa. Koliko je samo mojih prijatelja i poznanika iz Hrvatske u Irskoj i Njemackoj.
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Ima li ko sa iskustvom preseljenja u Siriju?
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To u Fahdovoj mozda da vidis :D
     
    Vedo likes this.
  13. aeRo

    aeRo Komšija

    Hvala druze... ne planiram se deaktivirati s foruma pa cete imati iskustva iz prve ruke kroz narednih godinu-dvije-tri koliko se vec zadrzim gore. :D
     
  14. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Pričam i pišem engleski i njemački odlično (godine iskustva i u prevođenju), 20 godina IT-a - krenuo od freelance tehničke podrške, pa kroz vrijeme i rad u firmama došao do sistem admina i projekt managera
    Od papira nemam ništa - ni faks, ni certifikate :(


    Eh sad mene zanima, kakve su realne šanse za naći kakvog dobrog posla u inostranstvu, tj. dalje od Balkana?
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Za jezike će ti vjerovatno trebati neki papiri, dakle moraš se certificirati, ali za posao ne bi trebao imati problema i bez njih.
     
  16. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Mogu samo reci kao neko ko se vratio sa "famoznog zapada", da imate prevelika ocekivanja... ako vi kao, pretpostavljam IT strucnjaci koji su vecina na ovom forumu, ne mogu sebi obezbjediti kvalitetan zivot u Bosni, nemate vi sta traziti na zapadu osim biti obicni klerkovi. Bicete i tamo robovi radeci 10-12h dnevno, da imaces malo vise para nakon placanja racuna, ali da li je to cijena napustanja prijatelja i familije i zaborava na socijalni zivot tamo?

    U Bosni trenutno vlada nestasica kvalitetnih radnika, ako ne mozete naci sa obrazovanjem i iole kakvih radnim iskustvom solidnu platu, mogu samo zakljuciti da ste ljencine ili neznalice u svojoj struci.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kvalitetni ljudi često ne mogu dobiti dobar posao jer nemaju radnog iskustva, a nemaju radnog iskustva jer niko ne želi radnike bez iskustva. To ti nije palo na pamet?
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Cuj napustit porodicu i prijatelje. Pa idemo tamo da se sastavimo :D Sve zavisi sta je solidno za tebe. Za moje hobije trebaju 4 solidne bosanske plate ili jedna njemacka :D
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ja napustio "prijatelje i familiju", stekao nove prijatelje, oformio svoju familiju. Kad se pozelim svojih puhnem do bosne, doduse sad puhnem i do njemacke kod tetki, proslo ljeto u usa kod familije. Sad se vise vidjam s familijom nego sto sam to radio iz BiH, a iskren da budem puno se vise (i najbitnije kvalitetnije) druzim i sa prijateljima. Imam i ovdje dosta prijatelja koji nemaju skole plaho, niti su nesto pohitni, ali radili dovoljno dugo da to firma (fabrika) prizna i unaprijedi ih u poslovodje. Znaci krenuli rano, iz nicega, i uspjeli. Sad se dobre plate zaradjuju a radi se vala 9 sati kako god okrenes. 8+1 za rucak...

    Kao neko sto je odrastao u BH, diplomirao, i imao priliku da se zaposli gdje god (budget, privatno etc.) opet se odlucio na pametniji (IMHO) izbor za mene i moju buducu familiju.

    Ima i toga sto ti kazes da se neki satrase od posla, ali sve sto radis ti je cijenjeno, zaradis - zakonski. Starije generacije zude za BiH, dok mladje ostvaruju relativno malo kontakta.

    ps: Ovo je rasprava koja moze uvijek ici u krug, nece svakome biti isto u BiH, a isto tako ni u Svedskoj, Njemackoj i sl. Neka ganja sebi ko sta hoce.
    ps2: Znam ljude (i familiju) koji imaju i vise nego dobre plate u BiH, dvoje radi, dvoje djece, ali se gleda svaki nacin da se pobjegne. Pitam sto? Upravo zbog te djece i njihove buducnosti.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    a bezveze je uopste razmisljati o odlasku,ako ti je jedina briga kako ces bez roditelja i prijatelja
    vecina uprpavo i ide iz razloga,sto ovdje imas prijatelje ali nemas kvalitetnog druzenja sa njima,nemas avantura i putovanja...sve se svodi na pijanku ili kafu
    i tako se vrtis u krug i nema sanse da napredujes ni u cemu a godine prolaze

    kome je najbitnija stavka staro drustvo i roditelji,neka i ne razmislja o odlasku,neka razmislja o tome kako ovdje ostvariti sebi neku garanciju,mada je tesko...obicnom covjeku je skoro pa nemoguce doci do novca,kredita,granta,investicija ,cak i kada je poduzetan
    jako malo firmi je kod nas osnovano od nule ,vecinom je to naslijedjeno sa djeda na oca,pa sa oca na sina,ako je poduzetan

    ovdje nema nikakvih fondova koji bi pomogli mladjoj raji,starupove i neke nove stvari,trendove gledamo samo na internetu...jako tesko je ovdje zapoceti nesto...sa jedne strane sto nema fondova za investicije a sa druge strane,jer je narod informaticki i tehnoloski nepismen i jako je tesko ovdje nesto novo uvesti
    pa jos uvijek pola gradjana kod nas ne zna ni pare sa bankomata podici a kamoli sta drugo