Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa o tom pricam, ko svi kritikuju drzavu/politicare a niko ne bi sutra na proteste, elem necu vise spominjat proteste :D
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa bili bi protesti i ove godine....da je bila dubioza i suncan dan +20 :D
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    I da, treba krenuti sa nekim konkretnim prijedlozima, kopat po netu pa postavljat ovdje, moguce solucije za zaposlenje vani.
    Konkretne informacije : Link do, ime firme, mail, osoba.. itd..
    Svakako nam je drzava u kurcu ne trebamo se obazirat na to vec.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sve se to moze i izborima postici, pa se nije postiglo. Ocito da je volja vecine naroda da bude u govnima. Kakav narod, takva drzava, ne moze se mentalitet ljudi tek tako promijeniti.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nista izborima sa postojecim sistemom, al moze time sto ce im bit prpa, a ne da se osjecaju kao vlasnici drzave.
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma


    vidi narod je u socijalnom k.. svaka 100anka im dobro dodje.
    E sad samim time svi su podobni za kupovinu glasova..

    Ja mislim da je tako SDA pobjedila :D

    Al nejse.. kako je narod birao, tako je i dobio.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Isto bi bilo ko kod da je pobijedio jer je vlast troglava pa bi one 2 glave ometale prvu :D
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nesto slicno o cemu sam govorio...trenutno prolaze projekti ekonomicnosti...

    http://www.ceg-qatar.com/

    WE NEED QUALIFIED STAFF WITH PROVEN TRACK RECORD AS FOLLOWS: Engineers, Architects...

    Otisao na posao.ba i napisao Qatar / Dubai...
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gdje steci iskustvo i kvalifikaciju u BiH, posebno inzenjeri? :D
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kao da se malo skrenulo s teme?
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nekad je dovoljno da pitas i zamolis, nisu svi ljudi isti (kao nasi :D ).

    Napises ti ili neko drugi : imam skolu tu i tu, govorim engleski, zelim da se zenim-nemam posao, imam zenu i djecu kojoj zelim pruziti bolje uvjete za zivot i spreman sam raditi/promjeniti svoj zivot u interesu svoje porodice...bla-bla, napises iskreno, kratko sta hoces, sta nudis i zasto.

    Sta ima veze ako te odbiju.

    Imas li neku ideju ?

    napisi, ne ujeda !

    Jedan od razloga sto sam dobio posao je to sto sam musko. Treba putovati, mnogo se vozi auto ... a bilo je zena koje su konkurisale i sami vrh, ali ja radim.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa treba otici ili bar pokusati, je li to bit teme?
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Naravno da treba pokusati, samo kazem pise da traze kvalifikovane kadrove, al opet treba pokusati :D
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Naravno da traze, ja trazim samo one koje lice na Moniku Bellucci :D

    Osim toga, to sam nasao na posao.ba sa 0,01% truda i zalaganja.

    Napisite - nemam radno iskustvo, ali sam fleksibilan (vidis da imam fakultet, mlad i govorim engleski) i ambiciozan (zelim da napredujem u smjeru u kojem me placas).
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Naravno, treba pokusati, samo sumnjam da ce te dole uzeti da te uce zanatu a da te pri tome jos i placaju.
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nije sramota uzimati odmor, nego ga ne dobijas :p
    Imas mozda odmor po ugovoru, ali ga sef mora odbriti, ako ima previse posla, rijetko da ces sastaviti vise od 2 sedmice odmora.

    Ja cu sad na ljeto pisati 4 sedmice odmora i 4 sedmice ovih drugih dana sto imam za cuvanje dijeteta, koji su placeni od drzave.
    Nece me biti 2 mjeseca, to da kazem u USA, dobio bih otkaz na mjestu :p

    Nije sramota uzimati odmor u Japanu, ali je sramota uzeti odmor i ne raditi nista :) Otici posjetiti familiju, trenirati, i sta vec ne.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    I moj stari otisao u vojnu penziju, covjek zavrsio vojnu akademiju, elektortehniku.. bio oficir u JNA, pa nasa vojska (rat) i poslije rata kad je vidio kakav je sljam dosao u vojsku skine se i predje u granicnu policiju. Otisao je u vojnu penziju i sad mu je skresali za 50%.. dva poznanika njegova su se ubila, jer su ljudi sa tim penzijama digli kredite za kuce. Kad su im smanjili penzije rata bila veca od penzije... a smanjili su ih tako sto su kupili socijalni mir obecavsi penzije vojnicima sa 35 godina zivota. I to ako neko nije upucen ova je logika. Imas firmu i u njoj 10 zaposlenih sa 1000KM platom. Odlucis da zaposlis jos 10 ljudi, ali ovim skreses platu na 500KM da platis i ove. E tako si u ovima penzije podijelili, jer ne dao bog da sebi diraju u platu, penziju, bijeli hljeb i slicne picke materine...



    A forumas Neso je fino skontao da ovdje nema ni srece ni zivota i otisao na cruzer. Momak se slomi od posla ali bar zna da ce biti placen za to. Ako bog da i uskoro ce otici na bolji posao i kopno i duze ce tamo ostati. Koji ce quratz ovdje, kad je radio mjesec dana za pisljivih 300KM prije nego je otisao na cruzer...
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    A sto se tice izbora, znate onu narodnu:

    Da izbori mogu ista promijeniti, davno bi ih ukinuli.




    A oni za koje bi ja glasao, na vlast ne dolaze izborima :D
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma


    Druze, fazon je sto je kod nas dubioza, i ide jos gore.
    Posla covjek gore budzeti.ba ja mislim stranicu kamo se trosi budzet. Jarane pojede administracija koja je losa do bola.
    Sve ti je jasno da dodjes po papir u stilu mice ubice dobijes odgovor :D
    Ja zivim kao podstanar, ne pada mi napamet da kupim stan. Vidjet cemo jebajiga sta ce biti u zivotu.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako cemo onako odokativno.

    Nacini na koje ja znam da su ljudi dosli vamo i ostali.

    - radne vize, preko poslovnih partnera iz BIH, ili zato sto su experti u struci, obicno doktori
    - EU drzavljanstvo
    - upisali doktorat pri nekom univerzitetu u Swe. Znam par ljudi, koji su dosli u Swe prije 5-6 god, oboje doktorirali, jos uvijek rade pri univerzitetu, a ganja ih Ericsson, i pitaj boga koliko jos kompanija.

    Neko ima srecu pa nadje posao i potpise ugovor prije nego sto dodje u Swe. Neko dodje, pa onda trazi posao. Ako nemate organizovan smjestaj, soba, gdje dijelite stan s nekim kosta izmedju 800 i 1000km. Na to dodaj hranu, mozda nekih 500, i kartu za metro, oko 200.

    Covjek koji je dosao vamo sa radnom vizom u budzetom za 6mj. Nasao je posao za 3. Neko normalno poznavanje svedskoj za nekvalifikovane poslove je potrebno.
    Engleski u IT firmama u vecini slucajeva prolazi.