Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Može li se tamo upisati doktorat ali da ga polažeš i radiš na eng. jeziku?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Kakavi crni protesti. Jedino sto se moglo dobiti su prijevremeni izbori koji se ne bi organizovali ni pomocu filmskih trikova prije redovnih izbora, sto je bio slucaj prosle godine.

    I onda narod izabere one zbog kojih su protestovali.

    Malo se uozbiljite.. i da spalimo drzavu, podijelili bi je opet na 3-4 dijela i sta bi dobili ? Vi kao da ste turista u bosni. Politicari profila kojeg mi imamo nisu na vlasti zato sto su ih Japanci izabrali. Mi ih postavimo svakim izborima. Pogledajte sta se govori na izbornim tribinama i cemu narod Bosne i Hercegovine aplaudira. Bosanci i Hercegvci glasaju svaki put za ovakvu drzavu koju imamo. I taj isti narod treba izaci na ulice, i ope.. izaci na neke fantomske izbore, i opet, izabrati elitu koju imamo.

    Manite politike, bacite koju kako pobjeci ovda.
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    ^^ Fino objasnio. Ovaj narod je mutav, sve im nesto smeta (tu ne spada mozda 1% ljudi koji fino zive) i zale se, a opet izadju na izbore i glasaju za iste.
    Kad je sta dobro ispalo od protesta, najbolje da se protesti zabrane zakonom. Dodje bagra i pravi nerede, kakve koristi od toga?
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prestanite sa raspravom kako je u drzavi. Taman i da je dobro ovdje, ima gdje je bolje.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa uvijek ima da je negdje drugo bolje,samo je pitanje ko je voljan otici,al bas zaista voljan i sta ocekuje od te nove domovine. Nema odlaska preko noci,a ko zaista zeli naci ce i nacin. Odlazak je projekat od jedne do tri godine. Ucenje jezika ganjanje s papirima.
    Svi bi da mogu kazu sutra otisli.....sta vam to znaci da mogu sutra bi...znaci da ides gdje se prica engleski jer svi ga manje vise razumijemo i kako tako govorimo,i da nas tamo ceka dobar posao i namjesten stan da se ne zajebavamo sa namjestanjem i opet da nije daleko da se moze do mame na rucak svako malo.
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    naravno
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ovisno o fakultetu. U nas je internacionalni univerzitet pa je vecina na engleskom. Vecina pHD-ovaca iz Irana, ima ih jedno 15tak sigurno, ima malo i sveda, pokoji sa balkana, spanaca i to je to.

    Znam ih vecinu jer igramo fudbal redovno, plate su im 3000e prije poreza, znaci 2000e na ruke, s tim da imas onaj gotivni godisnji kad skola ne radi, mozes raditi i od kuce i full si fleksibilan. Ako uzmes da predajes malo vise mozes i vise zaraditi. To je ono gdje ja planiram pokusati upasti, poslije mastersa, kao sto vidis vec sam se poceo gurati medju njih :D
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imam nekoliko poznanika tamo, pa ću vidjeti da se raspitam kakve su šanse jednom magistru psihologije, a za neku prekvalifikaciju nemam živaca.
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Koja ironija, psiholog o zivcima :D

    Raspitaj se, skoro je jedan momak iz Srbije dosao kod ovih inzinjera (tehnologija), znaci sanse postoje da se odozdo dodje, samo treba naci. Kod nas na faksu otvaraju novi odjel, Softver Inzinjering i Testing, tako nekako ce se zvati, znaci bice mjesta, i sigurno potrebe za doktorantima.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

  11. anel007

    anel007 Komšija

    prijatelj je do prije nekoliko mjeseci radio ovdje u sarajevu u firmi koja je (po njegovoj prici) radila na tom nekom svedskom sistemu (gazda im bio nas covjek koji zivi u vas u svedskoj) i taj im je godisnji nesto najbolje sto su mogli izmisliti, bukvalno mjesec dana odmora kad komplet firma ne radi (sad ne znam je li im to bilo placeno ili ne) + sto su mogli uzeti jos i standardni godisnji ovaj nas
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    @anel007 - to dosta firmi ovdje uzima, naravno, placen je godisnji. Ono sto ja govorim je onaj skolski godisnji jer skola ne radi preko ljeta, pa imas (ako se dobro sjecam) komotno 8 sedmica bez obaveza.

    @selvin - ama nikog imenovao nisam :) a nije uredu da na mom faxu ganjas, manje pozicija za mene onda...
     
  14. anel007

    anel007 Komšija

    aha, ja mislio govoris za ovo, sta ces kad je za bosnju i vas obicni godisnji gotivni u poredjenju s nasim
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Stevie, vecina nema EU drzavljanstvo :D

    Donjapa, zezam se, samo sam se pronas'o :D Onako mi naumpade da pregledam uslove odlaska. Standardno je mislim ovako i u Germaniji, mozda neka sitna razlika. A ne bih ja tebi mjesto uzimao :D
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  17. rama

    rama Aktivista

  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ovo su samo master studiji, nisam siguran kakve su sanse za ostanak poslje toga, osim ako ne produzis i dobijes neki doktorat.
     
  19. rama

    rama Aktivista

    Bolje plaćena godina mastera u Šveckoj, nego godina mlaćenja prazne slame u BiH. :D
    Može poslužiti za početak, pa nek se dalje ljudi snalaze. :)
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ta je stipendija odlicna, imam par ljudi na faksu koji su dosli iz kvazi zemalja preko takve stipendije, 2g im sve osigurano i svi imaju jaku zelju da ostanu u Sveckoj.

    Znaci, u medjuvremeno ili doktorat ili posao traziti. Ako nadjete posao imate odmah sansu da ostanete (tacnije ostajete ako vas zele zadrzati).