Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To se zna već decenijama, nije ništa novo. Čuo sam da je sramota uzeti godišnji u Japanu, dok znam masu ljudi što naših što Amerikanaca koji normalno iskorištavaju godišnji koji im pripada. S druge strane stvari koje su u BIH luksuz tamo su bagatela. Nešto dobiješ, nešto izgubiš, tako to ide.
     
  2. albo

    albo Novi član

    Sto me se ne tice ne uplicem se
    al procitah slucajno.
    pa moram koju otipkati svidalo se il ne.
    na stranu sve,i to sto vecina mladih razmislja
    bas tako i slicno al zapamtite,
    sunce tudeg neba ne grije.
    bila radikalna metoda il ne
    svima(i penzionerima) van BiH
    samo par mjeseci u turistickom
    aranzmanu
    .. ....
    al ne mogu
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sunce tuđeg je možda zubato, al' u BIH sunca nema, to je srž problema.
     
  4. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja sam u Irskoj vec godinu i po... pravo sam vezan za porodicu i zivot koji sam tu ostavio ali iz dana u dan kako se cujem sa familijom i citam vijesti sa portala sve mi se manje vraca. Imam ovdje vazecu Vizu do Septembra 2016. ali mi se ovdje i ne ostaje. Prilike za posao i zivot su odlicne, plate su i vise nego odlicne i drzava se odlicno oporavila od ekonomske krize. Medjutim, kao sto ste naveli i za druge drzave, ljudi se generalno hladni i "umjetni" i ubija me ova pogana kisa koja je tu u prosjeku 200 dana godisnje. :smt003

    Hrvati su zaposjeli Irsku otkako su dobili clanstvo u EU ali Bosanaca pravo slabo ima. Ima mini kolonija bosanaca u okolinici Dublina ali su veci papci nego oni iz Sokolovic Kolonije :smt005
    Primarni cilj za posao mi je Austrija, cisto da budem blize familiji, tako da cu zaganjati aktivno kurseve Njemackog za neka 2 mjeseca. Na ljeto cu imati Master Degree iz Menadzmenta sa najboljeg Irskog fakulteta, tako da ako ko slucajno od forumasa naleti na kakav zanimljiv posao u Austriji, nek' zove kako zna i umije. :)
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja mislim da će narod odavde masovno bježati čim inflacija dođe do te mjere da plaćanje računa prevaziđe visinu plate, kao što onaj jadan narod bježi sa Kosova.
    Meni je najviše žao, što kao mlada osoba ništa ne mogu ovdje. Džaba mi volja i mogućnost da povučem u poslu kad se to uopšte ovdje ne nagrađuje.
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa da ponovim, dokle god nam je ovako nikad nece ovdje biti nekog pomaka.

    1 država, 2 entiteta, 3 predsjednika, 10 kantona, 14 vlada, 183 ministarstva, 85 političkih partija, 50 boračkih udruženja, 13 sindikata, 2 policije, 3 akademije nauka, 2 penziona fonda, 3 obrazovna sistema, 3 telekoma, 3 elektroprivrede, 550 000 nezaposlenih, 630 000 penzionera, 450 000 raseljenih, 75% siromašnih, 65 000 državnih uposlenika i NEUTVRĐEN BROJ LOPOVA..
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    ljudi ja bi za početak promijenio tok ove priče, svi mi znamo kako je u bih a manje znamo kako ide za posao van bih
    Možda nebi bilo loše da ovi koji su vani napišu neke smijernice,informacije za ove koji hoće da odu

    Mislim da bi tema bila dosta korisnija nego da ovako chatamo :D
     
  8. Garamel1337

    Garamel1337 Aktivista

    Zasto ne bi okrenuli razgovor u smjeru sta mozemo uciniti kao sakica ljudi da promijenimo nesto..
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Jer se pod promjenama u BiH podrazumjeva da nas 5-6 odemo srusimo vladu, smanjimo kriminal na nulu, damo svima dobro placene poslove i po mogucnosti razvijemo nuklearno oruzje da nas "oni tamo" vise ne zezaju :mrgreen:
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kada sam mislio "musko si", mislio sam na nase oceve. Imao sam cca 13 mjeseci kada me otac prvi put u svom zivotu vidio, pa me danas hvata jeza kada pomislim na njegovu avanturu, napustiti trudnu zenu i jedno dijete bez para da se sami brinu za sebe. Ko nema ovdje rjesenje za zivot, svu svoju energiju treba upotrebiti da trazi bolje.

    Brat mog zeta je radio u Svedskoj 16 mjeseci, firma koja proizvodi robote za proizvodnju auta. Plata je vrh, ali covjek prica kako nema radnog vremana, samo rad, projekt mora biti na vrijeme, a zena u Njemackoj. Ima vas ovdje pametnih, istrazujte robotiku.

    U blizini Duabia se gradi elitni grad u sred pustinje. Grad ce biti naucna fantastika, solarna energija, elektro-automobili na dugme, sve sto je tek izmisljeno dole vec sada pripremaju i grade. Istrazujte kako se vodom snabdijeva Las Vegas, prirodni resursi itd. Mnoge zemlje kao npr Danska ili neke koje su specificne po necemu su vodeci izvodjaci radova-projektanti...govore/koriste iskljucivo ENG.
    Znam firme koje su trazile radnike za rad u Dubaiju striktno iz BiH...SAMI ZAKLJUCITE ZASTO.

    Mislim da je Tale gradjevinske struke, predlazem da istrazis malo, posalji molbu iz BiH u kojoj pise "zelim da radim u Dubaiju", mozda nista ne bude, ali mislim da ce se mnogi iznenaditi informacijama koje ce dobiti. Treba biti kreativan, sami istrazite sta mislite da treba i to napisi u molbi, pa cak i ako te odbiju imas informaciju. Ja sam poslao greskom mail u Njemacku i ljudi su odgovorili sa informacijama kojima se nisam nadao.

    Toliko postoji ponuda, toliko toga se radi u Svijetu, a da niste svjesni koliko :D.
    Ja radim samo iz interesa firme, ne zato sto me vole ili slicno.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajmo jedno pitanje, koliko vas je izaslo na proslogodisnje proteste iii koliko bi vas izaslo da budu sutra opet? Vjerujem da nije/ne bi niko :D
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Drzite se teme. Protesti nisu napravili nista, nebi napravili ni da je bilo pet puta vise ljudi, osim sto bi mozda izbori bili ranije. To opet ne znaci nista, imali bi ono sto imamo danas. Sad da krene na bolje treba proci 20 godina da postane dobro. Zao mi je ali ja nemam tih 20 godina zivota na bacanje. Ljudi ne shvataju da je ovdje problem u srzi, u samom sistemu i mentalitetu ljudi. Treba da se desi nesto epic razmjera da dodje do promjena, nesto kao sto je rat, ili jedno 2k smaknuca u ceausescu stilu.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa neko spomenu treba misliti na djecu, eto opet niko ne misli, i trebalo je 10x vise ljudi i srusit sve i zapalit sve pa da nemaju gdje da se zavuku politicari. Kud ces bolje, to bi bilo ko rat.
     
  14. kio

    kio Komšija

    Bio na protestima, bio buntovnik u tinejdzerskim godinama. Sa 15 godina se aktivirao u politici, mislio da cu nesto promjeniti. Jedina promjena koju mozete napraviti jeste, sebe da promjenite. Sve ostalo je Sizifov posao. Supruga je zaposlena, ali ja jos ne. Nizam odbijenicu za odbijenicom. Svi se mi tjesimo da novac nije bitan, bitna je sreca, porodica, prijatelji, ali bez novca sve to je u drugom planu. Naravno zivot bez kredita, je nemoguc u nasoj zemlji za veliku vecinu tj 90%. Ja zemlju volim, ali ovu drzavu mrzim. Ne krivim politicare, krivim narod. Jer ti isti politicari su birani i dosli iz ovog naroda, oni su odraz nase svijesti. Birokratski aparat nam je :smt005 . Htjeli ili ne slijedi nam Mađarski scenario, jos koju godinu MMF, svakako smo pali pod duznicko ropstvo. Kada nam ode BH telecom, Elektropriveda, BH posta i ostale budzetske organizacije, mogu misliti kakva ce socijalna kriza uslijediti.
    Neki dan gledam, http://budzeti.ba/ pogledajte gdje vam doprinosi od plate zavrsavaju. Sramota, buducnost (ekonomska) koja dolazi, je sve samo ne pozitivna.

    I najgore kada kazu biti cete gradjani drugog reda u zemljama inostranstva, a koji sam to gradjanin reda ovdje? Sigurno ne prvi, pogledajte odnos drzave prema borcima, a kakvu mi buducnost mozemo imati. :D
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koji god politicari/partije dodju na vlast bice isto jer je teren vec utaban. Dok god se ne digne narod iz oba entiteta i to bar preko 80% i ne napravi pravi bunt, nista od mirnih protesta. I tako ponavljat svake godine najmanje 2-3 puta. Ovdje je problem sto smo podjeljeni kao i u ratu i dok god se svi narodi ne dignu za isti cilj, nula smo. Naravno da se to kod nas nikad nece desiti, al et samo kazem :D
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kad već se spominju rat i protesti evo jedan primjer zašto ne bi upalilo:
    Moj otac je otišao u vojnu penziju ranije po uredbi. Danas je socijalni slučaj. On je otišao s jednim od najviših činova. Sad penziju veću od njega imaju neki narednici. I naravno, stari ratni veterani su išli u Sarajevo u zgradu Vlade da se žale. Među njima je bilo i uglednih vojnih činovnika, čak i generali. I šta je bilo, ovi se tamo "usrali" pred vojskom obećali im da će razmotriti slučaj i nakon par mjeseci svi su dobili odbijenice. Zakon je po njima savršeno dobar, nema tu šta da se mijenja. Također su vojne penzije dobili ljudi koji tokom rata uopšte nisu bili tu. I što ih je više to će penzije biti manje. Neki su dobili otpremnine od 10000 i poslije zatražili penzije i dobili, a pare nisu vratili. Bio je i zahtjev da se po činovima utvrdi visina penzije, naravno, toj većini to ne odgovara, gdje ćeš to raditi.

    I šta je bilo, izjeo vuk magarca, možeš se vodovodu žaliti.
    Dakle, nema govora da se tu šta može promjeniti ovim putem. Mentalitet našeg naroda je daj meni danas, a moje dijete sutra nek se snalazi kako sam i ja.
    Da, jedino možda građanski rat ko u Ukrajini, ali to bi opet imalo još gore posljedice čak i da uspije. I opet će doći neki visoki presjednik ili neki stranac da donese mir.

    Ja sam to dosad prelomio. Čim završim fakultet, pakujem kofere i nadam se da ću u tome uspjeti. Šta me čeka s druge strane nije ni previše bitno. Jezik ću usavršiti pa ću se snaći nekako. Tako nam je grah pao.

    Zato pišite neke smjernice, gdje, šta i kako :D
     
  17. kio

    kio Komšija

    +1
    Kada vidis kako se odnose prema tvom ocu, sada znas kaka ce odnos da bude prema tebi. :(
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Podrazumjeva se da ce se zakon morati mijenjati :D. Kako rekoh nista od mirnih protesta.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moj rodjak je otisao u Njemacku jer ovdje nije imao posla u struci (zavrsio Njemacki jezik). Gore sad radi kao monter za kablovske televizije. Vec promijenio jednu firmu.

    Gore otisao preko neke nase agencije, radio za naseg covjeka godinu dana i cim je taj ugovor istekao otisao raditi za Nijemca.
     
  20. kio

    kio Komšija

    LJudi ba kakvi protesti, protesti u Ukrajini su potpomognuti EU ali kod njih je to lakse. Svi su ustali, dosta im vise bilo. Svi su ukrajinci. A kod nas, pa sjecate se prosle godine, kod nas su sve internet borci. Ismijavanje na svakom koraku, proteste u Ukrajini su predvodili studenti, buntovnici a kod nas penzioneri, radnici... Kod nas je podjela na svakom cosku, da li bio Bosnjak, Hrvat, Srbin... Dijelimo se po tome ko je dosljo u grad, a ko je Sarajlija/Zenicanin itd... Anyway, to je vec zalazak u politiku.

    Samo vam je ovo ostalo :D 3-4 minute traje
    http://youtu.be/NyrMhHDfGfU?t=36m44s