Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Ma ja, mi smo zadnja rupa na sviralu :D Ali i kod ostalih se ceka, negdje sam naletio 21 dan da je za ostale drzave, a za nas (zemlje treceg svijeta :D) je 30 dana.
     
  2. sumeir

    sumeir Komšija

    Hvala raja na odgovorima.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Hahahahhahahaha
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Prodam ključeve na steamu nekom liku, on mi uplati na paypal i sve "uredu", dok danas ne uđem na paypal i vidim da je lik vratio pare :? Ode mi 200$. Interesuje me kako ide postupak, može li se tu šta učiniti ili sam ko riba na suhom? Uz napomenu da je on u poruci kada je plaćao naveo da neće tražiti pare nazad, jer sam ja tako zahtjevao. I nije samo mene prevario, ima još ljudi koji se isto tako žale da su mu prodali stvari pa da ih je prevario. Može li se tu išta učiniti?
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kako će on vratiti pare, nema šanse. Daj screenshot historije transakcija.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dovoljno je da nazove svoju banku i oni ce stornirati transakciju, jer "pare lebde u zraku" i taj period ovisi od njegove banke, a primjer da tako radi Google Play, Origin, Steam...Taj sistem se zove Autorizacija, pa provjeri odredbe autorizacije na paypal-u.

    Npr moja banka ima 30 dana i isto tako ja mogu zeznut nekog (odem u banku i kazem storniraj...), ali tada se placa neka kazna u % iznosa, a koja je opet minimalna za cistu zaradu+roba.

    Npr Google : Nakon što kupite aplikaciju ili igru na Google Playu, možete ih vratiti u roku od dva sata uz puni povrat novca , procitaj odredbe na paypal...

    Naoruzaj se papirnatim dokazima, kontaktiraj na paypal i posjeti svoju banku preko koje je vezan tvoj paypal racun, moze on povuci pare, ali njega njegova banka moze teretiti ako za to bude osnova (ako postoji autorizacija)...mozda, pokusaj tako.
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Evo slike:

    http://1drv.ms/1bKk4AM

    Znači lik je prvo uplatio pare da bi kroz dvije tri sedmice vratio pare. Roba je njemu ostala a ja sam ostao kratak za sad 150$, i ako vrati i ovih 50-60 preostalih to je to skroz :|

    Pionir - a šta ima moja banka s tim? Mislim šta ja njima mogu reći kad je ovo vezano za moj paypal račun, nisu oni ni vidjeli ove pare?
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sto nisi trazio da ti confirma, nisu male pare u pitanju. Bilo kako bilo, lopova na sve strane, pogotovo na Steamu, nadam se da ces to rijesiti.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Pionir - Te transakcije nemaju veze sa bankama. To je sve unutar paypal ekosistema.
     
  10. h2o

    h2o Aktivista

  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Problem je sto najcesce nemaju puno efekta kod "digital goods", pokusao sam jednom za FIFA kad sam uzimao coins, nije proslo.

    Ali ono sto je pozitivno u njegovom slucaju je da je onaj napisao da nece vracati i ako na bilo sta bude imao sansu dobiti to je onda to.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    @h2o - ne može mi ovo pomoći jer su te transakcije već završene i slučaj je zatvoren, nije open case da ja mogu dati neke svoje dokaze.

    Ne znam sad gdje da se paypalu obratim za ovaj problem? Od Steama nemam ništa za ovo, mogu se samo s paypalom ganjati. Koji podnaslov u Disputes odabrati kada se kontaktira paypal za ovaj problem?
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Naveo sam primjere kako bi objasnio citav proces i sistem kako funkcionise.
    http://youtu.be/mX7sm9G9zS8

    PayPal je sistem i nacin placanja kao sto je VISA, MasterCard, WesternUnion itd...

    U tom slucaju se pare uplacuju sa Banke na PayPal (sa p.p. stranice, predzadnji podnaslov i ono sto sam govorio) :
    Postoje "kreditne" kartice (npr VISA DEBIT). To su one koje sadrze moju lovu i lovu koju banka meni daje na raspolaganje za potrosnju=dug ako se potrosi, dug sa kamatom ...
    Paypal ili neka druga vrsta "kartice" sluzi upravo u tu svrhu, da na taj "racun" uplatis samo onoliko koliko je potreno za zeljenu transakciju kako "prevaranti" nebi naplatili vise od iznosa koji je prikazan za placanje ili slicne prevare.

    Drugo, jako vazno je pokrice. PayPal i ako pokazuje lovu i moze obaviti stvarnu transakciju, one nisu na PayPal.u nego na tvojoj kartici iz Banke, ali rezervisana. Ta rezervacija se zove Autorizacija. Pare doslovno lebde u zraku. Kada se obavi PayPal transkakcija, salju se autorizovana sredstva (vise papir, nego lova) do zatvorenog kruga koji se zavrsava kada istekne period zalbe, povrata novca itd. kod PayPal.a. Tek tada "legnu" prave pare na racun. Ako i legnu prave pare na racun (one koje on moze pretvoriti u kes podizanjem s bankomata), a da nije prosao period na koji banka raspolaze na autorizaciju imas sansu vratiti pare. Moja banka raspolaze sa 30 dana autorizacije u oba smjera (primanje novca ili placanje novcem), sto znaci ako primim lovu, oni mogu unutar 30 dana da mi traze te pare nazad ako se npr pokrenuo postupak protiv mene.

    Obzirom da PayPal ima svoj "sistem" za potrazivanje sredstava i kontrolu, znaci obrati se njima.
    (spominjao sam da odes u svoju banku zbog savjeta, a vecinu sam ti ja napisao :D )
     
  14. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Naručio sam neku obuću preko Amazon.uk

    Jeli ima nekog odstupanja kada je u pitanju dostava za BiH u odnosu na navedeni očekivani datum za dostavu.

    Hvala.
     
  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Zar amazon dostavlja u BiH?
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    Ja sam naručio preko neke radnje na Amazon.uk Bilo je nekih "radnji" preko kojih sam htio naručiti istu stvar ali nisu imali opciju dostave za BiH a ova je imala. Tako da sam preko njih naručio.

    Ovo što si ti kazao šta može značiti ?! :)

    "Neko nije u toku" ili ja ili ti. Ustvari ja nisam jer pitam. :)
     
  17. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Amazon direktno ne dostavlja u bih radi poreza i gluposti (zvao sam ih radi ovog).

    Ali ostali ljudi mogu prodavat preko amazona (ko na ebay) i neki od njih dostavljaju.

    Sto se tice vremena, evo jedna od mojih:

    http://files.exwizzard.com/GltbFETR2lX1.png
     
  18. sumeir

    sumeir Komšija

    Ma Alibegović "posija sumnju" i ispari se. :)

    Preko koga je ovo pa si imao tracking.

    Ovi na Amazonu.uk ne daju tracking. Naveli su da bi pošiljka terabla stići od 7.4 do 17.4.2015
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nisam se ispario. Godinama kupujem na amazonu i dostavljam u Austriju i Njemačku.
    Nisam znao da šalju ovamo. Ni jednog prodavca nisam našao da ozbiljniju stvar šalje ovamo.

    I opet probah:

     
  20. sumeir

    sumeir Komšija

    Kažem šuhvu mi sveza i ode lik. :) Kontam da se nisam gdje "nasukao" i sad čekaj šta će biti.

    Prodavač ima pozitivne review-e ali reko opet da vidim sa rajom koja ima više iskustva oko ovaga.

    Ovo mi je došlo kada sam izvršio narudžbu. Nije paranoja,nego eto samo da insan može reagovati na vakat ako zatreba.

    [​IMG]