Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    ma znam ja to sve, nego hocu da kazem ako neko ne gleda cesto e-mail od ebaya, kao sto ja ne raidm, neka provjeri ;)
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Uzimao igru preko gamesrocket.com i ne bih tu stranicu nikome preporucio. Citav dan se peglao oko verifikacije. Posaljem sliku lične, nije dovoljno, hoce da nazovu. Posaljem broj mobilnog, kaze ne moze mobilni, mora biti "landline" :lol: Bukvalno morao na webcam sa supportom ici... Naravno, prvo su uzeli pare, pa verifikacija.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Trebala bi mi mala pomoć. Prijatelj u Njemačkoj želi koristiti paypal. Napravio je sve po ps-u verifikacija account itd. Međutim kada kupuje konkretno na thehut.com na checkout odabere paypal način plaćanja i kada se logira traže mu da odabere VISA, MASTERCARD, DISCOVER I AMERICAN EXPRESS, i da ukuca one zadnje 4 cifre sa kreditne kartice. Pretpostavljam da treba odabrati visa? Ali problem nastaje sto nema nigdje te 3-4 cifre zadnje i što je broj na kartici mnogo manji nego npr. kod mene. I da priupitam u slučaju da on meni prebaci pare na paypal otprilike 150eur koliko će uzeti provizije i da li ja odmah mogu tim parama raspolagati da ja umjesto njega njemu naručim robu?
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kakva mu je kartica? Svaka Visa ima isti broj cifara na prednjoj strani kartice. Jel dodao Visa karticu na Paypalu prije nego je išao platiti na thehut?

    Ako on tebi prebaci lovu, nećeš moći sa tim parama platiti, jedino ćeš ih moći povući na karticu /5-6 dana traje/, pa onda platiti. Provizija 5$ povlačenje.
    Ili čekati prvi sljedećeg mjeseca da bude automatsko povlačenje bez provizije.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Dodao je karticu uredno na paypal i prošla je verifikacija. Provjerit ću još za broj i napisat ću ovdje koliko cifara ima i koja je banka tj. kartica u pitanju. Ništa znači od prebacivanja, thnx Alibegovic.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ako je kartica registrovana kod PayPal-a, uspjesno, onda na ostalim stranicama samo odaberes PayPal verziju placanja, to ce te odmah prebaciti na dalju suradnju sa PayPalom, tj. ti na toj stranici nebi trebao ostavljati nikakve podatke o kartici i sl. Pregledaj malo da li je tu odradio sve po ps-u.

    Kada prebacujes izmedju sebe paypalom, za 150e bi ti uzelo od prilike 10tak dolara, manje vise. Znaci ako ti on posalje 220$ ti ces dobiti 210$ (ja sinoc dobio 95$ a poslali 100$) tj. na svaku transakciju ce PayPal uzeti dio.

    Ta 3 broja koja su ti trazila su garat CCV (sigurnosni broj) koji je iza normalnog broja na vecini kartica, kod nekih cak nije ni skinut da se vidi pa eto, moze i to probati da odljepi ako slucajno ima mogucnost.
     
  7. dzan

    dzan Novi član

    Zaobiđite Sendit.com u sirokom luku.

    Prije 15 dana narucio sam 2 igre za PS3 sa Sendit.com. Danas stigle i postar kaze da treba platiti 43,55KM dostavu. Na procesu checkout-a se moze birati hocu li sa tracking brojem, ili bez. Sa tracking brojem je £9.99 skuplje.

    Izabrao sam taj "free" bez tracking broja i opet trebam platit tih 43,55KM. Poslao sam im mail, trazim refund tih 22€ pa cu vidjeti sta ce biti.
     
  8. Minx

    Minx Aktivista

    Jesi li dobio neki papir po kom osnovu placas taj iznos jer prije bih rekla da je to carina i pdv a ne postarina. Ko je dostavljac, posta ili neko drugi?
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo i mene opalili po ušima maloprije 21KM carina. 7 paketa sa thehuta-a, jučer jedan ništa platio nisam danas 6 i za svaki naplatiše po 3,5KM. Pouka naručujte u razmacima.

    Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
     
  10. Minx

    Minx Aktivista

    Nije to carina nego carinski pregled. Otvore, vide da li podlijeze carinjenju ( sve preko 50 KM, parfemi i lusuzna dobra bez obzira na iznos) a ako ne zapakuju i naplate 3,5 KM pregled.
     
  11. dzan

    dzan Novi član

    Nije carina i pdv. Da su naplatili carinu i pdv (10%+17%) bilo bi zajedno 18KM. Na vrata mi je donijela bas posta. I postar je rekao da je bas dostava.

    [​IMG]
     
  12. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nije carina, vec carinski pregled. 3.5KM po posiljci.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    10% na fakturu je carina
    17% na uvecanu vrijednost (faktura+carina) je PDV
    10KM taksa
    3.5 KM pregled
    1% carinsko evidentiranje

    Otidji u postu i vidi obracun kako izgleda na zutim uplatnicama, sta postar zna.
     
  14. Minx

    Minx Aktivista

    Bas postari znaju sta naplacuju :smile:
    Ali bezveze je ako nisi dobio nikakvu potvrdu sta ustvari placas pa onda ti mislis da je sendit kriv a ono nasa carina. Mada ni oni nisu krivi, sve je po zakonu. To sto rijetko ko kalkulise mogucnost carine je druga stvar.
     
  15. dzan

    dzan Novi član

    Pa to je problem, pise samo da prilikom urucenja trebam platiti iznos od 43,55. nista vise. I zar se carini roba ispod 100KM vrijednosti? ili je niza granica?
     
  16. Minx

    Minx Aktivista

    Naravno ne mogu pregledati sve pa cesto bez carinjenja prodju i vece vrijednosti ali to ti je lutrija. Za sve preko 50 KM racunaj na to pa ako ti se isplati naruci ili se kockaj :-D
    Nekada otvore i kinesku kovertu a nekada i veci paket prodje bez otvaranja (npr. kimono od 100$).
     
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma jeste carinski pregled ali eto ja to kažem carina iako svjesno griješim u nazivu.

    Ali nije mi žao ni sekunde i da sam platio 100KM carine. Roba je super kvalitetna i buraz (šminker) je također zadovoljan što je važno :D

    BTW da kažem za jarana i onaj problem sa paypal plaćanjem. Radi se o
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Koji brend je ta debitna kartica?
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo raspitao se u banci debitna je kartice nije kreditna i ne moze valjda za paypal... Tako da će poslati meni pare Western Unionom da mu ja to uzmem :roll:
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Debitne idu normalno na PayPal.