Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kakva je kvaliteta ovih chala ?
    Jesi placao carinu ?
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja na rayban aviator nisam platio carinu.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni,

    Javim ti za koji dan, tek sam narucio prije vikenda tako da u Petak mislim da ce stici (ako ne i u Ponedeljak).

    Sto se tice carine do sad sam platio samo jedan put import avgift + post avgift na proteine i ostale suplemente, najzalosnije sto je to bio "dupli" paket, odnosno slucajno 2 puta poslali a prvi put proslo bez problema. Platio sam 200 kr (20e) dok u Bosni nisam nikad platio ni za sta (srecom)...
     
  4. JaLa

    JaLa Komšija

    Pozdrav,

    mozda je vec bilo rijeci o tome, ali neka neko u kratkim crticama spomene sljedece:
    Kako dobiti nazad porez pri kupovini u inostranstvu?

    Drzava iz koje cu uzeti je Njemacka ili Austrija. Ja cu ici licno i necu nista preko interneta.. Kada odem da kupim moram traziti te neke papire ze "export" robe da bi dobio nazad porez od te drzave, u Njemackoj mislim da je 19%. Koja je dalja procedura? Ako bih isao avionom, jel se na aerodromu predaje taj zahtjev ili kako vec fura?

    Hvala
     
  5. Ninja

    Ninja Komšija

    U radnji gdje kupuješ traži da ti ispune tax free obrazac, koji ćeš zajedno s onim što si kupio pokazati cariniku na granici. On će ti udarit pečat, a pare ćeš tražit u poslovnici Raiffeisen banke.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    PS: kad ti budu ispunjavali u radnji taj obrazac, imaj pasos uz sebe, jer moraju unijeti i info iz njega.

    Nemoj raspakovat proizvod, tj. skinuti etiketu. Kad izlazis iz Slovenije, na granici kazes imas prijaviti robu radi tax free. Carinik ce ti pogledat robu i onda ti udarit pechat. 10 metara od same granice imas kao tax free shop, u sklopu njega (na samom ulazu) imas salter gdje pokazes pasos i taj racun sa pecatom i ljudi ti isplate pare na licu mjesta, ne moras ovdje ganjat preko banke.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Skontali su sada fazon - slovenci i hrvati ce javiti nasoj carini tvoje ime i prezime, tako da ces morati platiti sve dazbine, a i kaznu ukoliko pokusas sakriti ono sto si kupio. Osim toga u EU je bilo nekih izmjena povodom toga u smislu da ne mozes povratiti puni iznos PDV-a (npr. ako je PDV 21%, ti ces moci "izvuci" oko 11-12%).
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne i ne.

    To za javljanje imena je mahalska godinama, sa Hrvatima nemas nista a taman posla da Slovenci javljaju sta Bosancima koji su udaljeni 200-300 kilometara.
    Jedino kad kupis nesto u Hrvatskoj, pa ovjeravas kod Hrvata, onda jave oni nasima, a i to su poceli prije par godina, i to samo neki (i naravno razlog nije postovanje zakona nego uzimanje hedije).

    I to za 11-12% takodjer nije tacno, ako je naprimjer laptop 600 eura (dva prijatelja uzimala skoro btw, jedan prije mjesec i nesto, jedan prosle sedmice) a PDV 20% onda imas 100 eura povrata iz jednostavnog razloga sto ide 500 + 20% = 600, a ne 600 - 20%, i to mnoge buni.
    I uvijek je normalno bilo tako jer ne mozes vratiti vise poreza nego sto si ga platio.
     
  9. JaLa

    JaLa Komšija

    Znaci formular trazit i ispuniti. OK
    Za prijavljivanje, to ide na aerodromu drzave u kojoj sam kupio jel tako?
    Kada budem ovamo dosao, normalno da necu ici na prijavljivanje robe :) ?
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Upravo se to desilo jaranu nedavno kada je ovjerio na Slo granici, a kupio je laptop u Njemackoj. Ne pricam napamet. Meni se desilo dvaput, doduse na hrvatskoj i srpskoj granici.
    Sa avionom i aerodromom je druga stvar, i tu nema problema.

    Evo mog racuna od prije mjesec dana:
    http://i.imgur.com/99Sh6zA.jpg

    Znaci duplo manji refund.

    Ne budi lud. :p
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mozda su ga skontali na pricu ili jednostavno rutinska kontrola ?
    Jer su maniri vrlo bitni hoce li te pregledati.

    I ja pricam iz godina vlastitog i iskustva prijatelja/familije i jos nisam cuo da su Slovenci javljali.

    To za tvoj racun ne znam ali prije doslovce pet dana ja prijatelj kupio laptop i svojim ocima sam vidio 103 eura na 619 cijenu.

    edit: sad vidim da stoji global blue na tvom racunu, to sto si manje dobio je naplacena njihova usluga. http://www.globalblue.com/
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Prije dvije godine sam donio cak iz Spanije PS3, i dobio sam full refund za to (onoliko koliki je drzavni PDV), tako da ima izgleda nekih kombinacija o kojima zavisi visina isplate. Znam samo da se ne bih vise zezao s tim kada putujem autom, samo avionom.
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa i ovo 103 je full refund, kao sto sam rekao ide 500 + 20%..., pa onda kad racunas obrnuto bude efektivnih nekih 16,5%.
    Sa Spancima ipak nema iskustva :mrgreen: ali ove okolne sve tako racunaju oduvijek.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Naocale stigle, nazalost stigle samo dvoje a trece se nisu nasle u kutiji - sad ganjam da to rijesim pa cu uzeti jos jedne (javim utiske). Ove su odlicne, futrole orginalne, kutije i sve.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo samo da javim da je konacno stiglo,vise od mjesec dana je cekao,skoro mjesec ipo
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Daj uslikaj pakovanje od aviator raybana i svu opremu da uporedim sa mojima.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nazalost bas Aviator nisu dosle, ali je dosla kutija i "dodatna" oprema.

    [​IMG]

    On ne zna kako objasniti ali je ocigledno preracunao broj naocala na lageru tako da je neko dobio "praznu" zamjensku futrolu. Odmah mi je uradio refund i sad je kolega izabrao nove koje cemo mu naruciti.
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ma to je to, evo slika mojih

    [​IMG]

    Dobio si praznu kutiju? :shock: Mozda ih je neko na carini mahno.
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Dobio prazan omot. Znaci 3 futrole, 2 imaju naocale a trecih nema. Odmah mi covjek refund i sad cu naruciti nove. Samo me malo zajebao jer je shipping 48$ i sada moram naknadno platiti taj shipping ali cu mu reci da to nije uredu i da mi sredi sad shipping besplatan.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Jedan mali update:

    Ebay prodavac: http://myworld.ebay.com/spectacleshop/

    Nakon sto mi je veoma brzo vratio pare za naocale i nakon sto sam trazio da mi vrati i shipping pare blokirao me i vise ne odgovara (pokusao sam kupiti naocale iako sam bio spreman da halalim taj shipping vidio sam da je prodavac zabranio kontakt samnom i nesto sl.). Sada sam otvorio ticket da se ovo ispravi pa cemo vidjeti. Mora da mu je bilo krivo sto je morao vratiti pare za naocale a kamo li jos i shipping pare.

    Nije ih niko na carini mahnuo (barem ja pretpostavljam) jer je posiljka bila nedirnuta (ili je neko odlijepio efikasno i opet zalijepio sve i kesu, kutiju kartonsku + kutiju od naocala i izvadio samo jedne). Navodno ako ne odgovori za 7 dana da ce eBay odluciti ko ce pobijediti "dispute".

    Najgore sto su aviator bas bile za kolegu pa sad on jadan ostade bez naocala :D