Opera browser diskusije

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Dog_Father, Sep 3, 2007.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Koristim tu ekstenziju dosta dugo. I na kromu i operi. Nisam imao problema. Preporuka.
     
  2. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Nisam koristio Operu dugi niz godina. Kontam, hajd da isprobam novu verziju.

    Pokrenuo task manager (Windows 7 x64), kad ono tamo 10 procesa koji pripadaju Opera browseru. Ovo gore nego Firefox...

    Svidja mi se sto, u odnosu na Firefox, u Operi YouTube odlicno fercera i sto ne zapinje i sto se ne rusi svako malo zbog Flash-a
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisi nikada koristio chrome ? Dodatci i tabovi su zasebni procesi.. pa kada se jedan sruši, ne ruši se cijelo browser. To je pozitivna stvar. Koristi vise rama na taj nacin od browsera koji ne koriste chromium ali vec par godina kolicina rama nije problem. Sa nekih 12 procesa opere i par otvorenih programa ne prelazim 2,2GB.
     
  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    I kod mene se otprilike tako krece zauzece memorije sa pokrenutom Operom od 2,2 do nekih 2,5. Doduse, RAM nije problem, imam 12 giga, ali eto, nisam nesto navikao na toliko pokrenutih procesa od samo jedne aplikacije :)

    Ali sto youtube dere na Operi, e to je prava stvar! Na Firefox-u vec godinama nesto zapinje i nikako da srede to, iako sam redovno updateovao i Flash i Firefox.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Youtube je najbolje radio na chrome based browserima i cisto sumnjam da google nema upetljane prste u taj dio. Dok nije bilo 60FPS klipova, 30FPS klipovi su vidno bolje isli na chromeu.

    Sada je situacija nesto jasnija, ja jedino pratim kako je provucena implementacija HTML5. Kod chromea je u poptunosti prihvacen. Opera ima problem sa MSE & H.264. Mozda vremenom ubace te iz tog razloga neki klipovi nisu na 60FPS a kod firefoxa je ovako: http://pokit.org/get/img/53f805d21e0315 ... ed99a6.jpg

    Ako ti ipak odgovara firefox, onda koristi firefox developer edition. Njemu fali MSE & WebM VP9 ali mislim da podrzava sve 60FPS klipove. Jedini problem kod firefoxa sto me izludjuje jeste sto prvih 5-10 sekundi treba da ucita HD pa ga gledam u 480p dok ne prihvati HD. To nema veze ni sa ekstenzijama ni sa kojim djavlima.

    I firefox nije fluidan kao chrome based browseri pa tako da i nije neka sreca.

    Davno sam ja rekao, kod browsera biraš manje zlo. Davno, kada je opera bila u razvoju isticala mi se od ostalih i bila je stabilna. Danas, chrome ispunjava moje potrebe ali je ovaj problem i dalje prisutan: https://code.google.com/p/chromium/issu ... ?id=335248

    Ljudi se svaki dan javljaju ali koga boli dupe.

    Opera je dobra. Izgleda malo nedovršeno ali radi stabilno i brzo. Trenutno mi je ona main browser.
     
  6. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Preso na operu jer chrome nije radio kako treba (Internet optimizer malware) i kad sam rijesio problem, nema sanse da se poslije opere vratim na chrome. Sve cisto, fluidno, a pogotovo mi se svidja font njihov.
    Usput zna li ko sta je sa njihovim sync servisom, mozel se kako rijesiti (osim ona metoda da se napravi link foldera na dropbox ili slicno)?
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne radi od v 14. Oni to trebaju fixat ali kada ce, who knows.
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    U čemu je razlika u fontu? Koliko sam ja vidio, isti je font i u chromu i u operi.
     
  9. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Meni izgleda dosta cisce, sad da li je zbog kockastog layouta ili neceg treceg.
    Edit: font izgleda jeste isti, ipak je do layouta.
    http://pokit.org/get/?fb449c8adf6ae5e7e ... 07cdf8.jpg
    Prvi je opera
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Koristio sam ja Comodo browsere i nisu neka sreca. Dragon je baziran na Chromeu i prima Chrome ACC. IceDragon je baziran na FireFoxu.

    Taj novi je takodjer na Chromeu ali youtube radu u 360p sa HTML5.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    https://vivaldi.com

    In 1994, two programmers started working on a web browser. Opera was born.

    Fast forward to 2015, the browser we once loved has changed its direction. Sadly, it is no longer serving its community of users and contributors who helped build the browser in the first place.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ovo su oni kao vratili sihronizaciju speed dial-a ali ne vidim kako ga importovati na drugi PC.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Eto ga free VPN za sve :) uz Opera 40
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Fajn opcija :) samo steta sto ima svega par zemalja :D nema rusija, mexico, india... da kupujemo bf1 :D
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    Čujem hakiran opera sync bio
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Da. Pa su forsirali sa se promjeni pass.
     
  18. Esh

    Esh HWB

    U rubrici bolje vijesti.. od jučer je opcija sa VPN-om dostupna za sve.
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne pratiš temu šefe

    Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
     
  20. Esh

    Esh HWB