1. anand

    anand Novi član

    Pozdrav
    Trenutno imam windows Vistu na racunaru i 2 particije hard diska na C mi je Vista a D: je slobodana sada hocu da instaliram XP ali kako da to napravim da mi nakon XP kada upalim racunar izbaci ono da izaberem koji hocu da koristim OS a ne samo da mi odmah uđe u XP a Vista samo staji na C disku ne mogu da izaberem i nju da dignem kao XP.
    Hvala
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Skini EasyBCD i sredi. Obrati paznju na imenovanje tema jer tema sa nazivom "OS" nema smisla i ne govori o sadrzaju teme.
     
  3. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Znas sta mi je zanimljivo:eek:gromna vecina ljudi kada govori o 2 operativna sistema fokusira se na Dual boot rjesenje.Istovremeno,imas Microsoft koji ti direktno izlaskom Win 7 govori kako je prednost u virtualizaciji sistema.
    Iz kojeg razloga se jos uvijek odlucujete na dual boot?
    Velika vecina aplikacija koja je radila na xp-u moze raditi i na visti,driveri su dobrim dijelom pokriveni,a iako nisu onda ih je u svakom slucaju lakse regulisati na nekoj virtualnoj masini nego dual boot-om.
    Znaci konkretno,moje pitanje bi bilo:u cemu je prednost dual boot rjesenja u odnosu na virtualnu masinu i zasto recimo ti konkretno ides na dual boot?
    Zasto vecina ide?
    Ovo je vise u smislu neke otvorene diskusije nego li ubjedjivanja u nesto...ne zelim reci da je nesto pravo ili pogresno,vise me zanimaju razlozi,pa ko je raspolozen... :)
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    U performansama.
     
  5. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Dobro,ali ako ti kao nekom "kucnom" korisniku treba XP sa performansama,cemu onda Vista?
    I vice versa....
    Konkretno,ja se nisam sreo sa nekim kome je navedena kombinacija neophodna za normalan rad-programer,dizajner,arhitekta....malo njih uopste i prelazi na Vistu,argumentacija je obicno "sve mi radi na ovom..."
    Kod korisnika koji zele probati novi OS,istrazivati,cackati-nazovimo to "biti u korak" je ova kombinacija cesta(bar po mojim iskustvima).Odatle i ne shvatam bas istinsku potrebu za dual boot-om ove vrste,da se radi o nekoj kombinaciji Linuxa i Windowsa to bi mi opet bilo logicnije,iako i tu ima mjesta za virtualizaciju....
    Dalje,ako pretpostavimo (kao sto bi trebalo) da za svaki OS moras platiti licencu,onda imas i pitanje isplativosti rjesenja koje je i tehnicki,hajmo reci "nesigurnije"..
    Potreba-stepen stabilnosti/sigurnosti-cijena? ....tu mi se ne uklapa....
    Ili sam izostavio nesto?
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Kao prvo ovo dole zadnje sto pises.. ak otrebas platit OS. Pa licenca dozvoljava do deset instalacija (ako nesto nisam pomjesao) Ako govorimo o istom sistemu.. a i instalacija dva puta na jedna znaci jedan racunar. Drugo, mislis li nekad na dva korisnika koriste jedan racunar. Ako je tako, najbolje rjesenje jeste: svako ima svoj sistem. Doslovno dva racunara. Podjelis particije ili dva HDD-a i mirni oboje. I trece, to da se ne prelazi na vistu.. Odakle ti to da malo ko koristi vistu ? Ili tacnije win 7... To je kratko jastno dezinformacija. Na vistu ne prelaze oni poput mene - sa slabim racunarom.

    Izmedju ostalog i sto Dog kaze - performanse ali ima jos dosta stvari odnosno razloga zasto imati dva sistema. Ak otebi ne treba ne mora znacit da nikome nije potrebno.

    O ovo me se ne moze raspravljat kao sto zelis. "Hoš neš.. ne moraš". Nije stvar u tehničkim poboljšanjem vec u potrebi i zelji. Kome treba neka instalira od 95 pa do win 7 i neka sve pići "ako moze".

    Jos jedan od glupih razloga jeste i ako imas dobar racunar ..da, meni se licno vista ne svidja i mozda dugo ostanem na xp-u. Odnosno nemam potrebe za vistom ali isto tako, vista donosi DX10 tako da... eto jos jedan od razloga dva sistema.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Koliko ja znam 2 reinstalacije po licenci su plafon kod ms-a, drugo bez obzira sta mi pricali
    90% racunara i dalje koristi xp. Vista se koristi doslovno kad dodje home premium na nekom laptopu.
    Takodje skoro svi sys admini ganjaju vista bussines cisto da mogu uraditi bezbolni downgrade.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ok, moze rasprava u stranu otic. Poenta je ..ako ti treba instaliraj, ako ne nemoj. Stvar potrebe/ukusa i cega li vec.
     
  9. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Postavljanjem samog pitanja namjera nije bila napraviti raspravu bilo koje vrste,vise onako diskusiju neku konstruktivnu iz koje bi mozda neko i izvukao nesto.
    Zasto tako banalizovati stvari,ako ti treba stavi,ako ne nemoj?Da,stvar je potrebe,niceg drugog-zato sam i postavio to pitanje u samom pocetku i ocekujem da ljudi iznesu svoja iskustva,zasto jedno,ne drugo,plus,minus.....
    Super je sto si i ti rekao sta mislis ali nema potrebe da "ispravljas" raspravu koje nema,opusteno,lagano,cooliramo 8) i razmjenjujemo iskustva,kako dolikuje civilizovanim ljudima :)
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Moja greska sto sam napisao raspravu a ne diskusiju. Meni je isto odnosno, rasprava nije negativna rijec.

    Ok je i to trazis iskustva i misljenje onih koji imaju ili su imali dva OS-a.. ipak ce bit da to tebe vise tangira/interesuje ali, po tvojim postovima je bilo ono kao.. "napdacki": Cemu koristiti dva OS ?

    Ne kazem u bukvalnom smilsu ali nisi bi bio jasan s tim izjavama kako se cudis sto drugio koriste dva sistema. Bit ce da im treba il zbog ovoga ili zbog onoga. Ne znam sta te toliko cudi.
     
  11. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    :)
    Trenutno sam na 3,sedmica je main,xp i suse se "vrti" na virtualnoj-ne cudim se tome da neko ima vise operativnih sistema,ja govorim o tehnickom rjesenju da se ovo postigne,evo konkretno:
    sad da ja koristim xp a na 7-ici sam morao bi se restartovati,podici masinu opet i tek onda imam XP-ovako ga imam klikom jednim.Pretpostavimo da mi je taj XP vazan kao i ova sedmica tj da imam bitnih stvari i da moram raditi backupe cijelog sistema,znaci opet restart,pa acronis,ili ghost,ili nesto trece za image-ing-ovako bukvalno desni klik i sent to dvd,ili copy-paste. Prebacivanje kroz mrezu,izmedju 2-3 sistema?
    Pa dodje mi recimo nesretni mjesec,uleti mi raketa u stan i pogodi direkt racunar,hardovi prezive,a ono k'o za inat nforce chipset,ne znas hoce li raditi na drugom nforce-u,kamo li na intelu-ovako ne razmisljam,znam da ce raditi uvijek.
    Sutra ce i ova mala porasti i jako brzo skontati kako da mi brise datoteke,to je izgleda prvo sto djeca nauce-necu morati prolaziti kroz recovery programe,napravim joj njen "windows" virtualni pa neka brise sta zeli i neka se uci-za 10 minuta ce imati sistem kao da nikad nista uradila nije a pri tom necu morati da pamtim sifre za deep freeze ili slicne alate i svaki put kontam,da li sam Boze ja to snimio gdje treba,da li je ostalo...a i bicu junak sto nesto sto ona kvari cijeli dan ja popravim za 10 min,bar prvih dana,dok me ne "provali" :)
    To su ovako everyday gluposti,pretpostavimo da zelim instalirati server,neki,linux,windows,nebitno,hocu da vidim kako recimo radi Exchange novi ali na serveru 2008,kojeg nemam(a imam dva sistema znaci).Kako cu to izvesti? Lako,desni klik,kreiraj novu masinu....
    Mozes chatati sam sa sobom na razlicitim accountima... :)
    Naravno,pravog strucnog aspekta se ni dotakao nisam i namjerno,ovo sam ovako napisao sto mi je u glavi bilo u momentu kada se prica o dual boot ili virtualizaciji...znaci sutra ce glavni sistem biti onaj koji obavlja vecinu posla,xp,vista,sta hoces-ali hoce li me to sprijeciti da pokrenem neke od svojih prvih radova koji rade samo pod 98-icom?Nece,naravno.
    Zato se pitam-znaci zasto se odreci svih ovih opcija i imati 2-3 sistema,onako izaberi ti u pocetku,i to je to...kad u stvari ogromnu vecinu stvari koju istinski koristis mozes napraviti da rade na jednom.I fakat,evo sedmica jos ni izasla kako treba nije a radi i corel,i cad,i V.Studio i sve sto je radilo na Visti, pa i quickpar cak (to me odusevilo posebno nesto :) )

    E sad,ako je directx10 nesto na cemu cemo bazirati diskusiju o virtualizaciji-ok,ali onda govorimo o igranju na racunaru i stvarno,tu virtualizacija i nije toliko bitna.
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ocigledno je zasto neki ne koriste virtualnu mašinu.
    Cisto radi performansi.
    Ili ne zna da postoji virtualna mašina :)
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    a kako ću ja napraviti virtuelizaciju sa e7200?
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Cini mi se da taj cpu ne podrzava VT.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    da znam, ovo je bilo za Madmaxa :D
     
  16. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    To sto taj procesor ne podrzava VT ne znaci da na njemu ne mozes instalirati vmware,virtual box ili nesto slicno-ovaj koncept se koristi odavno,jos od 386-ica na kojima je to radilo...Nece ti raditi recimo MS hypervisor,ESX server,ostalo sve hoce.
    MultiThreading-Multitasking-Virtualizacija su 3 razlicita pojma,progooglajte brate malo :)
     
  17. GV

    GV Komšija

    Da i ja uskočim, virtualna mašina je svakako najbolja za isprobavanje OS-a. Što se tiče performansi... VMware na Sempronu 1100 LE + 3 GB rama vrti sedmicu barem isto brzo kao šte se Vista vrtila dok sam je imao instaliranu kao glavni/jedini OS. Još jedna prednost nema zezancije nakon deinstalacije što se nekada desi kod dualboota. Tko voli eksperimentisati pravo i jedino rešenje, po mom mišljenju.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    znači preko vmwarea je najednostavnije uraditi virtualizaciju? skidao sam nešto s neta ali nikako da potrefim i neće ni da instalira. sistem mi je x64bit pa ako neko ima valjani link za download programa i kakav tutorial neka nabaci da isprobam.
     
  19. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Linkove za vmware ti ne smijem postaviti jer je piratluk,pa to imas na PM :)
    Ne znam da li je najjednostavniji,ako cemo onom logikom da vise opcija cini program tezim-onda nije,jednostavniji je virtual PC od Microsofta koji je besplatan,ukucas bukvalno virtual pc u googletovicu i to je to_Ovaj prvi je (po meni) bolji,ali trazi i malo jacu masinu nego ovaj drugi.
    Ja sam ovaj program naucio sam,nije to neka mudrost,zasto sam ja pametniji od tebe? Pusti se tutoriala,instaliraj i cackaj,kad negdje zapne ako bas ne ide-pitas.Jedino tako imas sansu da ga naucis,ali u pravom smislu te rijeci,teorija je super kada se radi o nekim sirokim stvarima ali danas na supi imas tutorial,ulazi nam u naviku da nista ne radimo ako negdje to ne pise...postajemo glupi ameri....
    Najbolji tip:kad ga instaliras i pokrenes-smatraj to kao da si tek upalio racunar,znaci bios,sve-zaboravi da imas sistem.
    Sretno :smt024
     
  20. nivla

    nivla Komšija

    probna verzija vmware nije piratluk(30 dana), moze se legalno preuzeti sa vmware.com(potrebna registracija koja je besplatna)
    vmware server je besplatan (takodjer potrebna registracija)
    vmware nije jedini virtualizacijski alat, za vecinu korisnika dosta je bolje rjesenje virtual box koji je besplatan i ima daleko vise opcija od recimo microsoft virtual pc-a