OVERCLOCKING HARDVERA

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Dr.Overclock, Feb 2, 2005.

  1. dr.web

    dr.web Novi član

    Kako to ide volt mod jel povecajes napon samo ili nesto drugo ( nemojte zamjerit ako je glupo pitanje al niko se nije naučen rodio)
    kakve su posljedice
     
  2. dr.web

    dr.web Novi član

    sorry

    Koja je normalna temperatura athlona 64 2800+ kad nije clockan
    i kad je clockan sa sredjim hladnjakom od jedno 50 KM
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Momack skinesh kuler stavish fino pastu (koja je bolja od naljepnice koja dolazi na kuleru) to ti je osnova smanjenja temperature plus prozracno kuciste i sredjeni kablovi :idea:
     
  4. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Za skidanje stare paste sa površine proca uzmeš štapić za uši i čisti alkohol (nemoj pokušavati sa pivom, nećeš ništa uspjeti). Kao pastu uzmeš Artic Silver 5 jer ima bolju toplinsku disipaciju od naljepnice TIM-pad, nanešena tanko pobljišava termalni transfer (bolje se proc hladi).
    Napomena : nemoj nanjeti debel sloj paste :!:
     
  5. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Meni je na mom procesoru koji je sa 2.53 clockan na 2.81 temperatura 38-40. Hladnjak je obicni, da ne kazem box verzija. Uskoro kanim pastu mijenjati jer sam nekoliko puta skidao hladnjak a nisam pastu mijenjao.
     
  6. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    @HamziBeg
    Prije nego što naneseš pastu evo mog prijedloga. Pošto se radi o Box hladnjaku površina mu nije nikada 100% ravna ,gladka pogotovo ako si skidao naljepnicu TIM-pad nožem ili sa oštrim predmetom.
    Jednostavno uzmeš schmirgl papir , počneš sa 400 pa 800 i na kraju 1000.
    Na kraju obrađivanja površina hladnjaka će izgledati kao ogledalce.
    To bih trebalo doprinjeti boljem ležanju hladnjaka na procu , boljem hlađenju.
     
  7. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Primjeri dobrog oc-anja A64 2800 se mogu naci na cijelom internetu ali evo par linkova.......
    http://forums.anandtech.com/messageview ... erthread=y
    http://www.neowin.net/forum/lofiversion ... 74084.html
    zavisno od kvalitete wafera(tj. sreche pru kupovini) moguce je dobiti sljedece rezultate na A64 2800:
    @2.4GHz na 1.6v sa defaultnim hladnjakom(koji dođe uz procesor)FULL LOAD 55-56 stepeni(celzijusa).
    @2.43GHz na 1.5v 42C idle/61C full load(FarCry).Stock cooler,400W PSU,2.43=270*9,Newcastle core-----------------slabo sistemsko hladenje

    malo sam istrazio po netu ...ako maticna/ram/hlađenje ne ogranicavaju procesor.....2800 se lako pretvori u 4000!!!!(uz malo srece/znanja/dobre komponente)
    elem sa A64 2800 nemozes fulit(ponovo kazem ako mem/maticna/hlađenje ne ogranicavaju proc).

    "Koja je normalna temperatura athlona 64 2800+ kad nije clockan
    i kad je clockan sa sredjim hladnjakom od jedno 50 KM"
    ne znam(kolika je temp sa hladnjekom od 50KM) ali znam da je sa boxanim hladnjakom+ventom na default frekvi negje oko 30-40 stepeni(FULL LOAD)!!!!!!tako da netrebash uopste trositi pare na dodatno hladenje ako ga ne mislish extremno oc-ati(iznad 2.4GHz).
    HamziBeg reci mi da se shalish?pls?[​IMG]

    noob-ovima ne preporucujem mu igranje sa hladnjakom.....elem..preporucujem 2000.
     
  8. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    sta je ovo sviju ti. :shock:
     
  10. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Tebi bih trebali odgovarati rezultati iz Volume Controlmark 2000
    ...mislim na bas , znaš već :D
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    :?: :?: :?: elaboriraj :|
     
  12. iskusni

    iskusni Komšija

    ako uradim ono moj disk je mrtav 100% :roll:
     
  13. adinc

    adinc Novi član

    ev ni sempron nije los tolko 3100+ 1.8 @ 2.50 ... uradjeno s epox
    8KDA3+ ram kingmax 500mhz hardcore 68C temp .. od crkavanja jednio pri ovom pokusaju je ispuhala napojna od 300W al s novom 400W ide sve.. :)
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    samo kolko dugo će ić sa 68C :wink:

    mislim da ti nije napojna glavni problem trenutno.
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

  16. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Prvo samo da se zna Sempron 3100 je A64 kojem su onemogucene napredne mogucnosti
    drugo uzmi bolji kuler jer ta temp nije zdrava za procesor
     
  17. iskusni

    iskusni Komšija

    nek iskoristi godišnje doba za hlađenje komp-a (otvori prozor i kućište i to je to :mrgreen: )
     
  18. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    HamziBeg reci mi da se shalish?pls? (nisam skontao, sta ces bosanac :mrgreen: )

    Jedna mala napomena... u zadnje vrijeme sam primjetio kod nekoliko procesora (bar 5 njih) boksiranih AMD Semprona 2500 i 2600 da svojim orginalnim kulerima znaju praviti probleme kada se opterete. Racunar zna raditi normalno cak do 3h ali se nekad jednostavno resetuje. Kada sam ga (smo ga, ja i kolega) pritisnuli sa Prime95 programom odmah se resetovao.
    Kuler nije uopste topao niti BIOS ili bilo koji senzor za ocitavanje ne pokazuje da je visoka temp. Fazon je u tome da kada sam skinuo kuler TIM-pad nije uopste nagnjecen... tj, kao da nije imao potpun kontakt sa jezgrom procesora... vjerovatno tvrda... ko ima takav problem neka skine tu pastu i stavi novu, to je najcesce rijesavalo problem.
     
  19. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    TIM-pad je smeche od proizvoda. Ako hočeš mučuti proc onda ništa bez vodljive termostabilne paste makar i bila na bazi silikona
     
  20. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Mah... Prime95 sam koristio samo da vidim u cemu je problem... inace racunar se rusio kod obicnih uredskih poslova. Ali slazem se sa konstatacijom.