OVERCLOCKING HARDVERA

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Dr.Overclock, Feb 2, 2005.

  1. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    Evo jedne zanimljive teme i to o overclockingu hardvera.
    Šta mislite o overclockingu ,da ili ne, zašto ?
    Koja iskustva imate ,da li vam je neka grafička ili proc. izgorio ?
    Kakvi su vam postignui rezultati?
    Kakvo hlađenje koristite?
    Moji rezultati nisu baš neki ekstemni ali razlika je vidljiva :
    P4 [email protected] , 2x512MB RAM 333@420 , GF3 200/460@240/550 ,
    čak sam i miša overclockiro MX510 (tačnije frekvenciju USB-a)
    sa standardni 125hz na fenomenalni 500hz i pritom je stoj rock stable.
     
  2. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    I ja sam overclockovao svkog Renolu 4 u Golf 4.... lahko i jeftino! Samo sam kupio privjesak sa logom FAUW-a i kada me neko upita sta vozim, kazem četvorku i pokazem im privjesak! Zatim na trenutak uzivam u pogledima uvazavanja i divljenja :)... Sala!

    Ja sam sa overclocking-om poceo jos od lijepe i fine Voodoo2 kartice i procesora K6-300. Pa sam kasnije svog celeronceka 633 drzao na 950MHz. I sada P4 2.53 drzim na 2.8Ghz.

    Overclocking je O.K. ako to komponenta moze podnijeti i ako je kvalitetna... ako se radi o vec overclockiranim proizvodima onda se tu vise nema sta raditi... Jedno vrijeme sam imao Celeron "D" na 2.66MHz i podigao ga na 2.9GHz... temperaura je bila 61 celzius.....
    elem... takav je nas zivot... ako zelis jos koju bogdicu snage izvuci iz svog "dorata" i jos koji sekund divljenja onda se prihvatite "klokanja"...
     
  3. *_* Juvee

    *_* Juvee Aktivista

    nikad nisam nista oveklokovo ali bi volio i procesor i graficku (sta cu kad neznam)
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    onda ne diraj nista. ako si siguran da imas koliko-toliko kvalitetne komponente, a treba ti extra snage, onda zasto ne. a net je pretrpan takvim stvarima i tutorialima tako da nije nikakav problem.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    eh ovako procesor je dignut sa 1800 mhz na 2500 mhz
    grafa je trenutno pod testovima
     
  6. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    da li si uspio 16/6 mod
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    nije ''samo'' 8/6
     
  8. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    pokušaj sniziti takt sa 350 na 325 pa vidi
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    takt je na 300
     
  10. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    da li si pokretao DX9 aplikacije , mislim rušil se u 3dmark05 ili Half-life2
     
  11. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ma overkloking je extra ! :D Vidis moje masine nema ama bas nista pod default. Kad pitas jesam li sta sprzio, naravno da jesam ali ne pregrijavanjem nego vecinom modanjem biosa i lemljenjem pokoje komponente. Najvise zalim GF3 Ti500 koju sam platio 560 KM kad je tek izasla i sjebo sam joj bio BIOS, danas njen GPU imam kao privjesak za kljuceve, jos sam spalio dosta starih Athlona i Durona dok je jos palio onaj pencil trik, onda ima tu masa diskova koje sam sa 7200 tjero na 10000 obrtaja, jedna Ti4200, radeon 8500LE, 9600 non pro.... Na greskama se uci :) Definitivno sam za overklok ako se kupuju komponete najboljih brendova i koje su provjerene sto se tice overklokinga, npr. ABIT, Gainward... Ako imas srece i znanja mozes da izvuces i do 50% bolje performanse od defaulta, ja bih rekao da sam izvadio nekih 35% vise :roll:
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    izvadio si ti 35% više, al kolko si to pobogu komponenata ulupao?! :shock:

    ja imam 3 spržena diska (sponsored by ibm i wd) i jedan athlon 900 na kojeg pametno nisam pastu stavio. isto uvijek clockam, ali stvano ne treba toliko elemenata polomit da bi se uspješno clockalo.

    daj mi samo reci kako si "natjero" disk na 10k???
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    to je bila patka
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    pa ako nije, mislim da je žalosno :D
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ne bih rekao da ovdje vrijedi "na greskama se uci". Jedino igre i 3DMark beneficiraju kak treba od overclocka, za ostale stvari ne vrijedi.
     
  16. Sleeper

    Sleeper Komšija

    oc je dobar ako se zna sta se radi.ja nisam nista sprzio oc-om(jest mi umrlo hardova mali milion al nikad nista drugo).
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    a ona maticna i sarafciger (pohvali se narodu :mrgreen: )
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    slušamo :D
     
  19. *_* Juvee

    *_* Juvee Aktivista

    :roll:
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    hajde ne stidi se :mrgreen: