Perilica, susilica

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by bhd, Jan 6, 2018.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne znas ti kako je kad ukucani biju :(
    To bi grijalo na 30 da je pustiti, borba.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To je dobro za cuti, hvala.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Znam :D Taj radijator smanji malo i taman. Nije bas to toliki uticaj sobne temperature. Kod mene je u veseraju, na masini za veš. Ugrije malo, ali ne toliko kao obicna kondenzacijska. Uostalom nek se pati, bitno je da osuši :D

    Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kod mene frižider, mašina za veš i perilica posuđa aktivni 15tak godina. Stvarno nismo štedili, tada smo uzimali najbolje.

    Frižider nikada diran, mašini zamjenjen remen i perilici neki dio elektronike (60tak km).

    Gorenje je u pitanju, nekada bio vrhunski brend a sada ga treba preskakati.
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Gorenje je sad ponovo dobar brend kako ga je hisense kupio, najgori je bio pred svoj kraj, a inače svi su popustili sa kvalitetom, sad kad kupuješ na primjer veš mašinu, imaš u rasponu od 500-1000KM,sve su iste kvalitete, samo ova od 1000 ima više funkcija, tek ove od 1000 pa na gore su možda nešto kvalitetnije. I uglavnom kad izađe iz garancije ako rikne treba kupit opet novo jer se ne isplati popravljat, svaki mjesec nešto otkaže...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Aldiin likes this.
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Definitivno se slažem, uvale samo više opcija, kvalitet ostaje isti..

    Stvarno je prije bilo kada nešto kupiš i masno platiš, to te služi dugi niz godina.
     
    dams82 likes this.
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Tesko je biti pametan, nekoga posluzi low-end dugo a nekome brzo crkne, neko se oprzi i na skuplje.

    Gorenje ves masina iz cirka 2008. nam je bila ukupno srednja zalost ili cak losa, 3-4 popravke u cirka 7 godina, na kraju bacena zbog neisplativog popravka cak i sa besplatnim rukama.
    LG nakon nje jednako losa, ako ne i gora jer se ne koristi ni 10% cesto kao ova prije nje, radi i dalje i pere okej ali lupa, skace, trebalo bi uloziti u nju ali ne znam koliko ima smisla.

    Onda je dosao Miele na nagovor fanova brenda, dvaput skuplja od LG-a, i koristi se hardkor, rijetko ima predaha, bez zamjerke zasad (malo preko 2 godine) ali morat ce izgurati 10 bez veceg kvara da se opravda :D
    Sama razlika u izradi je nebo i zemlja, teza je sigurno duplo od LG-a, ne mice se milimetra, bubanj je mnogo kvalitetnijeg materijala.

    Prodavac u velikoj trgovini koja drzi samo bijelu tehniku kaze "gledaj, ove turske se testiraju i pravljene su za 3 godine, Bosch/Siemens za 7, Miele za 15-20, pa ti biraj".
    Koliko je iskren ne znam ali jbg uvijek je manje-vise koliko para toliko muzike, uz par izuzetaka.

    Inace susilicu nisam jos kupio :D
    Cekam dobru akciju, vazem da li da idem Bosch/Siemens ili opet protegnem za mileta :D
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kod mene u porodici se koristi LG vec duzi niz godina, roditelji uzeli bili u LG Techno Shop Intellowasher 5kg s displejem, umjesto stare Gorenje iz ex-yu doba koja je vec bila pri kraju. Radila je ona sigurno 10 godina i mogla je jos, ali je pomalo vec pocela pustati vodu, a i zezalo zakljucavanje vrata :D
    Poslije uzmu oni novu cini mi se 10kg, ima i onaj neki hepek ThinQ, medjutim zale se da se poprilicno trese, pa smo stavili one pape protiv vibracija. Sad se one mogu kupiti u peniju, ali ja sam to porucio za ovu svoju dok se jos reklamiralo po onim online shopovima :D
    No, sama masina je u startu skoro necujna i malo vode povuce, imaju i oni ekoloski modovi.
    Tako da evo i kod mene isto LG (bila prije nje neka Zanussi, imala problem s pumpom vode, mijenjali crijevo vise puta, jer se nakupi pijeska), bila akcija u Bingu, a imala lijepa kromirana vrata i nudila najvise za te pare. Takodjer isto, prilicno je tiha i ne vibrira toliko, iako je ova kod roditelja jos tisa, ali i skuplja duplo. Nisam siguran je li ima i susilicu ta njihova, moja je obicna.
    Uglavnom ovakva je, zasad sve ok
    https://www.lg.com/in/images/washin...08BDL-Washing-Machines-Right-View-D-04-v1.jpg
    Mislim da su kratko imali i polovnu susilicu odvojenu AEG, nije dugo trajala, a i majstor jedini koji nam je to odrzavao u Tuzli se razbolio i vise se ne bavi time :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Cini se da su LG-u mana niska masa i losi nosaci, konfekcija jbg.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kod mene je ovakvo iskustvo:

    Samsung veš mašina plaćena solidno, nisu roditelji bili zadovoljni. Trajala je jedno deset godina ali ju je otac zadnjih pet godina popravljao, zadnje dvije više bila na hodniku nego na pranju.
    Nakon nje kupe LG sa onom direct drive motorom, top zasad, ne čuje se, ne mrda se, pere odlično.
    Kod nas Indesit ili je hotpoint ariston, mada mislim da su to iste marke. Sad je u devetoj godini korištenja, jednom bila na popravku, mimo toga odlična. Nije skupo plaćena.

    Frižider hotpoint/Indesit kod nas također u devetoj godini i jedini problemi su bili da zaledi dolje u zamrzivaču pa se to izvadi, fenom otopi i nazad. Što je najčudnije u 5 godina garancije svake godine morao zvati za to. Nakon što je garancija istekla samo jednom to uradio. Doduse prije malo jače od dvije godine sam mu promjenio položaj u kući pa možda to utiče, sve drugo je isto.

    Samsung usisivač smeće teško, plaćeno prije 9 godina 200 KM nikad nije valjao. Jedva dočekali da ga se riješimo. Kupili Karcher WD3 ili WD2, nisam siguran, odličan izbor dere kao lud, mokro ili suho nebitno.

    Sad kontamo sušilicu kupiti. Mnogi kupuju kne polovne iz Njemačke, ne znam kakve su. Neki se hvale ds im traju godinama, a evo Reznor kaže otišla mu brzo. Nemam pojma.

    Jos da dodam da Vox imam odlično iskustvo. Imao električno odlično, sad ugrađeno Vox i ekstra i dalje.

    Mašina za sude Candy zasad zadovoljni, mada joj je tek jače od dvije godine.
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Na brendove više i ne treba gledati. Kod roditelja gorenje od 98. Samo guma na vratima jednom promijenjena, neće da mijenjaju dok radi. Susilica isti gornje crkla točno nakon pet godina poslje garancije ali je bila neka sitnica sa elektronikom. Ploča i pekara gorenje pocrkali micro switchevi nakon dvije godine ne mogu temperaturu odradjivati.
    Kod bake candy 25 godina nema problema tako da je pravilo što novije manje dugotrajno. Sada plaćaš dodatno da ti je mašina povezana sa telefonom i neke opcije a ne kvalitetu.
    Beko i vox dosta poznanika ima i dosta ljudi zadovoljno. U mom stanu beko frižider i mašina sve ok, mašina je doduše prolupala ali ja je slabo koristim, što se nadovezuje na koliko se koristi, neko ne gasi neko jednom sedmično samim tim odmah ne može vijek trajanja biti isti.

    Za usisivace od 200km sve je to isti k. Mada samsung jeste smeće, bucniju stvar u životu nisam čuo, jedva čekam da crkne pa da izbacim smeće.

    BTW uz tv mi dali poklon robot usisivac ja se sprdao kada je došao s njim, ali se uspostavilo najbolja stvar koju imam, nisam tri puta upalio usisivac otkako sam ga dobio.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam se usudio vise puta sam sebi popravljati masinu za ves, pa i masinu za sudje, Gorenje, Indesit, LG.
    Princip rada je kod svih isti, i one od prije 20 godina i najnovijih
    Jedina razlika je kvalitet lezaja od bubnja, zapravo semering koji procuri i osteti lezaj. Kod starijih modela se mogao zamjejiti lezaj koji kosta 5KM, al mora komplet bubanj napolje. Kod novih su zaliveni i mos se *ebat kad prosvira :)

    A amortizeri ce trajati ovisno o tome koliko se natrpa vesa.
    Pumpe za vodu, motori, sve je to u 5 deka.

    Elektronika je cista sreca kao i u svemu, nekome ce trajati vjecno a nekome ce crknuti dan poslije isteka garancije.
    Sve te dijelove kad ih skines i uporedis, 99% sve isti fazon. Kombinovane perilice/susilice vremenom treba cistiti, skinuti gornji poklopac i doci do grijaca gdje puse vruc zrak u bubanj. Nakupi se prasine koja zacepi i smanji protok vruceg zraka.
    Nisam rasklapao ove Telefunken, Tesle i sl. karabaje :D
    Uglavnom su kvarovi koje svako sebi moze napraviti, nije neka nauka. Znam ljudi koji su bacali masine, jer ne prima ili ne izbacuje vodu. A u stvari zacepi se odvod zbog par feninga koje ostanu u dzepovima.
     
    zippoo, Haker and Reznor like this.
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sto se usisivaca tice treba te profi/poluprofi tipa Karcher i gledati, imam taj Samsung 1800W, ok je relativno, ali mi kabl se stalno uvlaci pa me nervira :D
    Mada slabo i usisa, nije ko Slobodin da kupi i boju s tepiha :D
    Prije toga Rowenta cini mi se 750W, e to je tek smece, ali uzeta radi posude umjesto vrecice.
    Frizider kod mene Gorenje Low Frost, nije neka sreca, ali evo radi vec 2-3 godine ok, dok kod roditelja onaj veliki Indesit No Frost sa displejem to ne mozes zivjeti koliko drobi nesto stalno :D
    Sporet Hotpoint Ariston uzet na snizenju kao i frizider u isto vrijeme, ok sve, evo ga jos ko nov, plus kako je ukinut plin radi curenja sada je ravna ploca elektricni, radi i on dobro.
    Jedino na sta sam posebno skeptican od kucanskih aparata su plinski bojleri, to bi na onoj temi za grijanje/hladjenje se dalo diskutovati dosta :D
    Junkers stari nepoderiv, ovi novi su srednja zalost, zasad kazu Vaillant su onako solidna alternativa, ali ih moras svake godine redovno odrzavati da ostanu ispravni.
    Sve je danas kina kvalitet, sto pise na naljepnici 10 godina garancije nije nikakvo mjerilo da ce toliko trajati :D
    Sto se tice popravki definitivno se slazem, neke stvari mozes sam sebi srediti tipa usisivac ima covjek prodaje elektromotore i iste moze zamijeniti, a i ti sebi.
    Jedan prijatelj je sam sebi odrzavao bojler, otvorio, ocistio kamenac itd. Slao mi i slike radova :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bojler sam i ja sebi cistio i mjenjao grijac. Cim cujes da huci u bojleru kad se zagrijava, znaj da je pola kile kamenca unutra. Katastrofa kakva nam je voda. Par puta i sigurnosni ventil propiso, pa i to. Jedino kad kazan procuri, onda ide u smece.

    Kod Samsung usisivaca moras svako drugo usisavanje prati onaj tanki filter i spuzvu. Zaprlja se i smanji snagu za pola. A kablo, jbg istrosi se plasticna kocnica. Moze se i to srediti al je veca zezancija.

    Kod mene starac penzioner, ima vremena na pretek, pa se voli oko toga zezati a ja od njeg usput pokupim koju pametnu :)
    Jedino sto mati pobudali, ona bi najradije da uzme nesto novo al stari neda. Masina im Gorenje iz 2005 godine i danas radi, izmijenjo stari sve osim kucista, uzeo ljudina jos jednu polovnu za dijelova :D
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa naravno da nije neka nauka to odrzavati...za to cak ne treba ni poseban alat ali eto treba da se malo kontas ili da si entuzijast a vecinu stvari mozes skontati i na youtube.
    Kod mene kod stare beko vesmasine otisao programator,ja kupio novu a ovu stavio za 50 KM da prodajem u kompletu a mogao i kupiti programator za 40 KM i bilo mi mrsko.Mogao sam i na dijelovima uzeti 100+ KM,ali mi bilo mrsko rasklapati i vaditi a sada mi zao sto je ne popravi,jer bi dobro dosla u drugoj kuci,gdje fali.
    Sada vise nema dijelova,na kraju ce na otpad za 20 KM jbga
    Lijenost je najgora bolest
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Najbolji usisivac ikada...kod mene skoro 10 godina,vadi parket ...2400W.
    Prosle gosine bio stradao lezaj,popravak bio 20 KM,evo ga leti opet.
    Pun ili prazan,istom snagom vuce,ima dvije komore za smece,krupno i fino.

    Iz cistog tepiha izvuce pola spremnika prasine i dlacica nekakvih,oku nevidljivih
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Reventon likes this.
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Takvi su postali ilegalni u EU :D
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Usisivac se uzima po snazi...ako ne znas sta je dobro,znas sta je jako

    Ja kada vidim ove 1500-1800W,samo se nasmijem:D
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije ni to mjera jer kinezi lazu, stvarnih 1800W sto kazes vadi parket.
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    To što drobi ti je ovo kao kod mene. Izvadiš iz zamrzivaca sve police, odvrnes iza dio i fenom otopiš.
     
    Reznor likes this.