Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Koincidentno, za sada u ovoj godini ni kod mene a ni kod kolege mi nema ptica.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa nema ni kod mene sad, ali bice kad pocne sazrijevati.
     
  3. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    U mene vec ima dosta zrelih boba, nešto smo i brali.

    Mozda ovo hladno vrijeme ima veze s izostankom ptica. Kako god, dobro je :)
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prije ce biti da je povezano sa susom. Aronija je gorka i nije bas privlacna pticama ako ima borovnice, grozdja itd. Za sad dobro izgleda, vidjecemo u augustu. Kod mene nema ni blizu nista zrelo.
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kod mene je bila zarasla u travu od dva metra
    dva dana smo brat i ja kosili,rucno cupali travu oko grana i ebavali se
    pocela je i kod mene crveniti ali roda nema nista
    ove godine nece biti zarade od aronije
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Svaka vama cast na trudu, mi na poslu kupujemo od jedne zene voce i povrce, izmedju ostalog maline po 3KM/kg, borovnica 5KM/kg.
    Kad skontam koja je zezancija samo nabrati toliko ploda, a kamo li odrzavanje i da se ide na zaradu. Jos dodje nevrijeme pa unisti to sve...
    Kuci imam tri grma kupina, tek toliko zbog djeteta jer ih voli.
     
    bhd likes this.
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Aronija danas

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i kod mene je pocela zriti ali nema roda...do sada najslabiji rod
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kod mene je dosta legla po travi, ne znam zbog cega. Kao da je previse rodila, ali ne izgleda tako.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa jeste od roda...tako je i kod mene bilo kada rodi
    bitno je samo da je na neki nacin izvadis iz trave,jer u travi nece da zrije...mada nije ni to lose,ako ne zelis da je odjednom oberes
    bolje da sto duze bude na grani...kasnije bude veca potraznja za aronijom,jer svi oberu odjednom i pokusavaju prodati ili prerade a kada beres pomalo i to samo zrelu,onda mjesec dana imas aronije
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    https://photos.app.goo.gl/duV4qhHSRJGWDfay8

    evo jucer sam se nakanio i uslikao malo vrt i par vocki
    to sto je zuto,to je ubijeno :D
    grozdje je isto napala plemenjaca,pola ga je sasusilo a i plod truhne
    ovo mi se desava na dvije lokacije,i ovdje gdje je vrt i kod kuce
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovo vrijeme neda pa neda da sta krene
    plemenjaca je kod mnogih opustosila vrtove sa 50-100% stetom,kako kod koga
    kod mene su paradajz i paprike katastrofa,ako budem imao sebi za zimnicu,biti cu presretan...od prodaje nece biti nista

    a evo slikoviti prikaz,kako to izgleda kada plemenjaca pohara nesto...u mom slucaju krompir...ovo je uradila za 3-4 dana...bio je modro zelen prije koji dan
    kliknite na sliku da vidite u punoj velicini

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima li sta od cilija? Ja sam uspio sacuvati od plemenjace, medjutim slabo ploda za sad. Aronija mi vec dozrijeva, ne znam da je ikad ovako rano.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Last edited: Jul 13, 2018
    donjapa likes this.
  14. selvin

    selvin Moderator

    Nije masovna proizvodnja, ali malo domace radinosti sa moje vikendice :D
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Dog_Father, Reventon, zippoo and 3 others like this.
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma


    sto se aronije tice,ista je situacija i kod mene...pocela je sazrijevati ali nije jos zrela...nije slatka i ja je necu brati prije pocetka avgusta
    za sada primam prednarudzbe za prodaju
    sto se roda tice,i kod mene nije rodila ali su bobice krupne,kao borovnice,nikada krupnija nije bila a kolicina ce biti barem upola manja nego prosle dvije godine

    i ove paprike sa slike su ti solidne,obzirom na vrijeme...kod mene na jednom dijelu paprika ima za nabrati a ove dole na njivi,ubijene maksimalno,ne mrdaju i nista od njih

    chili mi nije ubijen plemenjacom,mozda 5% ali je onako nikakav,sporo se razvija,sporo raste,sporo zamece ...nisam optimistican ni oko cega sa vrtlom,jer se vrijeme ne popravlja
    zbog ove kise,pola svega truhne,sto na grani,sto u zemlji i postoji mogucnost da mi i krompir strada...luk vec truhne
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    U nas aronija spremna za brati, vjerovatno cemo u toku sedmice odraditi berbu... Ribizla dala veoma malo soka, nadati se da ce Aronija dati vise (izgleda kao da hoce, samo da ne bude suha...) Jeste poranila ove godine!
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    testiraj aroniju prije berbe...probaj i vidi ima li slatkocu
    nemoj samo gledati po boji bobica i po tome se ravnati
    moja iako je dobila boju,nije za berbe...nije slatka uopste i necu je brati,dok ne dobije slatkocu
    sto se kvalitete bobica tice,ove godine je mozda i najbolja,nece biti suhih bobica,kao prosle godine

    gledam po FB,neki jos prije par dana obrali aroniju,na slikama vise cvrenih bobica,nego crnih ...po nekoliko kanti od jupola po 15 kg i stavi cijenu od 5 KM/kg...em tu nema kvaliteta,em sam sebi obara cijenu,jer ne znaju raditi sa aronijom i prodajom
    najveca potraznja za aronijom je krajem avgusta...a tada je mali broj ima i cijena bude odlicna
    ja sam vec u prednarudzbama prodao dobar dio ovogodisnjeg uroda i to bez ikakve reklame i marketinga...kada i to pojacam,otici ce sve...samo da zadrzi kvalitet...jer kvalitet prodaje a ne cijena

    na FB stranici mi se skoro svakodnevno javljaju sta radim sa aronijom,kako prodam,gdje prodam i tako to...ljudi se zaletili a ne znaju nista oko prodaje
     
  18. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Slatkoće nedostaje sigurno i zbog ovog vremena, puno kiše, malo sunca, relativno niske temperature... Ne mora značiti da plodovi nisu zreli.

    [​IMG]
     
    Last edited: Jul 16, 2018
    Dog_Father and donjapa like this.
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ima li kod vas boca od pola litra za aroniju?
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    zar nema u marketima i vecim trznim centrima ?
    ja ne pakujem nista u flase manje od litar,tako da ne bi znao a i ove od litar ne kupujem,nego mi drug koji marise 1-2 flase vina dnevno donosi :D