Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma ja imam prijatelja koji radi uslusno cijedjenje, i radim sokove kod njega svake godine za svoje potrebe, ali kod njega je ambalaza samo po litar. Aronija mi se vise prodaje po pola litra a nema ambalaze.
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Dog_Father - boce uzimamo iz Gruda, ima raznih ambalaza, 0.5, 0.75 i sl.
     
  3. anel007

    anel007 Komšija

    Upravo gledam novi katalog binga pa mi naumpade da je neko trazio

    [​IMG]

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
    Dog_Father likes this.
  4. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Planiram za koji dan dovuci jednu turu borovnice u Tuzlu, ako je neko iz okoline slučajno zainteresovan da ga uplaniram. Cijena je 8KM po kg, nisu prskane.
     
    donjapa and zippoo like this.
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    E pozdrav momci, malo samo update da bacim. Dosao neplanski do BiH i tacno uletio u berbu aronije. Nazalost zbog pomalo naopakih vremenskih uslova dijelovi aronije nisu rodili koliko smo ocekivali, tj. djeluje kao da je aronija rodila i onda pocela da se uvlaci nazad u biljku, tako da je izgubila tecnost/sok. Mi beremo vec 3 dana, do sad je ubrano 1200kg i planiramo jos oko 300kg sutra. Sutra radimo i hladno pressani sok, te planiramo da cemo imati povrat od oko 500-700 litara.

    Nevjerovatno je da pojedine biljke daju ogromne povrate dok su neke prerodile... Slika imam ali ne mogu sad postavljati, postavim za dan dva dok se sve regulise i uhvatim vremena prebaciti.

    Soka ce biti, pa ako kome treba organski sok od aronije bujrum se javiti. Pored toga radimo i caj od ostatka pa mogu ubaciti par paketa za raju gratis.

    Pored Aronije smo radili i manje kolicine soka od Ribizle i lijep je, moze se piti.

    Trenutni problem: HLADNJACA... Gdje ostaviti sok toliki da se nebi ukisio... To je iduci projekt *pored projekta zastite od grada i ptica... jer je grad ubio u okolini Prijedora dosta. Prosto receno, bili smo sretni ove godine po to pitanju*
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam svoju obrao, nekih 420 kila je bilo. Prvi dan radio probu, nekih 50 kila, dobio sam povrat nekih 75%, odno 37 litara. Vidjecemo kako ce biti sa ostalim. Uglavnom ovo mi je prva berba, ja sam prezadovoljan kolicinom i aronije i soka. Ove godine cijena soka ce biti skroz losa, vec vidim po 10ak KM da se prodaje, a jos mnogi nisu ni obrali.
     
    donjapa likes this.
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Odlican povrat, nadati se da ce i ostatak tako biti. Ma ako imas kvalitet i svoje kupce mozda nije tesko ni drzati staru cijenu. Nama je litar bio 20 KM prosle godine, ali u bocama od 0,5l i 0,75l (10 i 15 KM). Prosle godine 150l otislo sve u roku od mjesec-dva. Vidjecemo kako ce sad biti ako bude 4 puta vise soka. A jeste, imaju svi, ali u nasim krajevima je bilo dosta grada pa je polomljeno dosta toga pa mozda ne bude toliki pritisak...

    ps. Ako kome izleti nekakva solucija za hladnjacu PM me, hvala!
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ej je li ovo 'za koji dan' prošlo, bio si već? Zaboravio sam za ovo a htio sam ti se javit...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  9. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Bio sam, ali ću dolaziti još jednom ako Bog da, sutra ili u ponedjeljak, bujrum :)
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Super, racunaj me za pocetak 2kg, da probam :)
     
  11. Neraa

    Neraa Aktivista

    Primas li PayPal da uplatim za svoje da probaju?
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja sam poceo sa berbom aronije...bobice su ekstrakrupne i kvalitetne...slatkoca je manja nego inace,sto je i ocekivati zbog vremenskih prilika
    kod mene nece biti neka veca kolicina ali ima sta ima i da mi je i ovo prodati
    kod mene sve bobice koje su proljetos pogodjene ledom,su se sasusile na grani,tako da njih i ne berem,samo prvu klasu berem i isporucujem
    ja ne pravim sok,jer su manje kolicine i rasprodam svjezu
    sretno svima...vidim da imate dobar povrat i to je za ocekivati,aronija je krupna i puna soka ali kvalitet soka mislim da ce biti losiji,zbog nedostatka secera u aroniji...ali vi koji ste pravili i prosle godine i ove mozete potvrditi kakav je sok u odnosu na ovu godinu...ovo me bas zanima
     
  13. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ove kiše su s jedne strane dobre, pogotovo za one koji nemaju mogućnost navodnjavanja.

    S druge strane, jedno 6-7 puta me je otjerala u ovih mjesec dana s voćnjaka, berba isprekidana.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    zippoo and forzamilan like this.
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Aronija obrana i od 95% roda napravljen je sok. Prirodni, pasterizovani i hladno cijedjeni sok u bocama od 0,5 i 0,75l. Imali smo oko 850l soka na kraju, ima jos jedna tura da se isporuci ali to su priblizne cifre. Prosle godine 150l prodali prilicno lako, pa nadamo se da ce ove godine biti isto atraktivna.

    Moram se pohvaliti da je prva 3 litra uzeo niko drugi nego Saban Saulic (slucajnost, bio je tu u pravo vrijeme! :))

    Mislimo da ce povrat biti oko 60-70%, a najvise zbog vremena. Djeluje kao da je prerodila (to nam rece i agronom kad je dosao u posjetu).

    Odlucili smo da zadrzimo stare cijene jer znamo koliko paznje pridajemo ovome, od same ishrane biljke, odrzavanja, kvalitete izrade samog soka i pakovanja istog (bocica za doziranje, tamna, kvalitetnije staklo). Bitno je da se oformi nekakav prepoznatljiv i kvalitetan brend, a ne da se samo gleda da se sve proda.

    Drugovi, sretno sad s prodajom i idemo u nove pohode.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Kupio sam borovnice od @IdeMedoSumom, super su. Preporuka!

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    donjapa, Sena and IdeMedoSumom like this.
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo kod nas u sred grada sok od aronije 10KM/l.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ma bice toga svakako, narod ce spustati dokle moze. Mi sad ganjamo organic certifikat i sok izlazi iz registrovane i licensirane firme za presanje/cjedjenje/pakovanje koja ne koristi nikakve hemijske preparate za ciscenje i sl.

    Nadje se kupac za sve, pogotovo ako se sok pokaze dobar. Sudeci po prodaji i komentarima prosle godine kupci su bili veoma zadovoljni.

    U PD su bili po 15 KM litra, onako kucna proizvodnja. Mislim da je to cijena koja se vrti svuda trenutno.
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni se jucer javio neki na fb-u,kaze dajem aroniju po 2 KM,ako hoces da otkupis
    svakakvih budala...ako nije sposoban za prodati je ili iskoristiti i napraviti sok ili osusiti ili nesto peto...koji se K upustao uopste u proizvodnju ...bas svakakvih morona
    ja danas 15 kg svjeze za prodaju pripremio...sutra isporuka
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    U nas prodaja krenula, mozda je vec oko 100l otislo. Ostavili smo malo svjeze i sad pokusavamo malo sa dzemom. Caj nam je isto gotov, pa njega dajemo kao poklon jer nije mljeveni u kesicama nego cisto suseni trop od aronije.

    Za iducu godinu planiramo samljeti sve to i pakovati u organske kesice za caj, te tako prodavati (30 kesica npr u pakovanju).

    A to da neko nudi aroniju se desavalo i nama, tj da su nudili. Mi smo se dogovorili da necemo nikakvu drugu, jer ne znamo ko je sta radio sa aronijom, kako je prehranjivana i sl. Ove godine smo testirali i sa sokom od ribizle, a u buducnosti cemo ici na gotove sokove:

    Jabuka - Ribizla Crna/Crvena - Aronija. Malo testiramo sta bi bilo najbolje, koji recept i sl.
     
  20. bhd

    bhd Veteran foruma


    Poz, a kako tretiras aroniju protiv stetocina, sam cvijet...cime mislim da je rutava buba :D