preporuka za kupnju

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by korisnik, Jun 18, 2013.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moze se podici al ne pije vode u toj mjeri kao kod intela jer tu nije glavni problem. Kod AMD-a te generacije i HT i NB su na 2000mhz sto je prilicno dovoljno. NB se da pogurati i do 2800mhz-3000mhz al eto glavni problem Fenoma je slab IPC i tu nema pomoci.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da, po ovom dijagramu i ako je vec na 3.8GHz onda je to to, nema druge nego i5 :)
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Digao NB na 2.6 i nisam imao slike.. tek gasenjem preko napojne pa ponovni start dobijem sliku i spustim NB na 2.4 ali nisam vidio ni jedne slike više na karkandu tako da. Vracma to na defaultne postavke a proc cu ostaviti na 3.8, x19 i to je to.. pa do i5.

    Hvala svakako.
     
  4. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ako je to onaj moj "polirani" 965, onda moze raditi i na 300 MHz fsb, to je najvjerovatnije do maticne ploce. HT clock Phenoma uvijek drzi sto blize defaultnom (2000). Ja sam drzao neki daily use/sweet spot na 250 fsb, 2500 NB (~1.2V CPUNB), 3875 CPU (~1.37V Vcore), memorija ~1660 CL7 (1.65V) 2*2GB, uz upaljen CnQ tako da je radio downclock kad surfas ili ne koristis CPU 100%. Svaki naredni clock bilo cega je zahtjevao poprilicno dizanje napona, a dobitak je bio stotinjak MHz u najboljem slucaju. Kod mene sve je to bilo na vodenom hladjenju, tako da temperature nisu bile narocit problem...
    Evo i koristan link za OC - http://www.techreaction.net/2009/05/28/phenom-ii-am3-overclocking-essentials/. Clockanje Phenoma je oldscool i vremenski dosta zahtjevno u poredjenju sa i5/7 K procesorima, zato samo polako i uzivaj :)
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala ti za link ali me vec smorio obzirom da ne vidim rezultate u ovih par pokusaja. Ako mi se bude poslije dalo i bude vidljivih pomaka, javim. Inace nije tvoj proc. Nov je kupljen.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kod mene je tvoj polirani proc :D
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Battlefield 3 (campaign), neke ludo visoke postavke, ukljuceno sve zivo, nije na max postavkama tj ultra.
    FPS nisam mjerio, tek radim na tome i sl, ali igra ide ko luda i nisam primjetio sekunde da trza.
    Bolje ide nego Assassins 3 i zestoko sam iznenadjen rezultatima, ali necu pretjerati dok ne vidim FPS.
    Ako je to tako, mozda ti ne treba i5, nego i3 :D

    [​IMG]
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jarane gledaj graf cpu ti je zakucan u bf-u :D
    Ali ako ti ne steka onda nemas sta se sekirati.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne znam ima li ijedna igra gladnija procesora od AC3.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Uapli fraps pa vidi koji ti je FPS.
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    i to u sp-u :)
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo jos da dodam da BF3 MP i SP ne idu u istu recenicu kad je mejerenje performansi procesora u pitanju. A i MP samo 64 igraca i rokanje na otvorenom.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Vjeruj Dino meni manji FPS u SP. Govorio sam vec. Mada sam tada gledao sa gtx275. Mrsko mi sa ovom probati.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D ne vidi se dobro na slici. Ono na slici je "average", grafika i to ne neka bez-zeze radi na 75% prosjecno, a ode i vise.

    Fraps me zeza, ali naci cu neko rjesenje, ovako ili onako javim FPS. Igru sam tek instalirao.

    Sta vise od Pentiuma @ 3.0 GHz :D, sta li onda moze i3-3240 @ 3.4 GHz ...
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne veli mi se zezati vise oko BF3 performansi, zaista nemam snage ali me interesuje, kada upalim u igri scoreboard, svaki put mi FPS padne recimo za 10. Nece ako dva puta za redom ali ako prodje minut izmedju, hoce oboriti FPS. Je li to ram šteka ? Probao sma druge slotove te sa jednim modulom od 4GB ali nije dalo rezultate.

    Opcenito imam ovaj problem pa sam primjetio da se striktno desava i sa prikazivanjem tabele.

    Hladio sam memoriju i NB ali nije dalo ni to rezultate. Jedino da stavim manji vent direktno na NB pa da probam posto kao te stvari rjesavaju te dropove..

    ..ali me interesuje zna li slucajno neko sta bi tacno moglo uzrokovati drop bas na prikazu scoreboard-u..

    EDIT: Evo jedan primjer: http://www.youtube.com/watch?v=7svVCp03 ... e=youtu.be
     
  16. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

  17. Waha102

    Waha102 Aktivista


    Provjeri temperature procesora. Vrlo bitno kod AMD Phenom procesora jeste da imaju zaštitu od pregrijavanja. Čim temperatura pređe 62 stepena (+- par stepeni ) Phenom II se automatski dovnclocka na najmanji multipler. 800-1200 MHz. I tako dok se ne ohladi i onda opet vrati taktove. Znači govorim o onom glavnim senzoru CPU Temp, i ako pređe 62 stepena downclock se aktivira.
    Ovo sam provjerio na dva - tri Phenom procesora koja sam imao i ta zaštita radi svaki puta.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Bonded - Koristim te zadnje ali je isto i na starijim driverima pa i na 311 koji su dosli uz win7.

    Waha - Da to gledam preko CPUz ? Inace trenutni prob nije do toga. Jezgre mi ne prelaze 60 ovo CPU 79 mi je zabodeno otkakao sam kupio PC. Nekada stoji na 82 nekada na 80C ali je temp fixna. Odnosno bug.

    [​IMG]

    Bas mi izgleda kao ram ali nemam drugig modula za probati.
     
  19. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Mislim da ti je ploča malo prolupala. Vjerovatno je zamijenila očitavanja Motherboard i CPU Temp.
    Prema ovoj tvojoj slic vrlo vjerovatno da je Motherboard Temp 79 a CPU Temp 50.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Da da ..ne koristim Aidu pa je sad upalih i nije mi bilo jasno sto je na CPU ali da, ovo bi trebala biti temp NB.