Preporuka za miš

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Seadboy, Jan 18, 2010.

  1. Chem

    Chem Komšija

    Pozdrav,

    Potreban mi je mis do max 120 KM. Ruka mi je iznad prosjeka po velicini pa i to uzmite u obzir prilikom preporuke :)

    Ako ima i jeftinijih rjesenja pa da uz mis dodam i neku dobru podlogu u okviru navedene cijene ne bi bilo nikako lose
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam prije par godina nabavio Logi G500 za 80 km, neznam kakve su sad cijene. Veličinom odgovara za veću ruku.
     
  3. chenta

    chenta Aktivista

    Ako se mozes jos malo protegnuti uzmi G402, mislim da je to odlican izbor a samo malo je skuplji (oko 130). Dobar je i SteelSeries Rival i malo je veci, a u tom je cijenovnom rangu.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    +1 za Steelseries Rival, odličan miš.
     
  5. igor.g

    igor.g Komšija

    To su sve taraba senzori, jedino logi 502 ili 303, vani su do 120KM, dok na piku kao da su od zlata (170KM). Opet zavisi kako drzis mis i koji si prije koristio. Imas Claw, fingertip i palm grip miseve, pa trazi mis koji se podudara sa oblikom misa koji vec imas. Tako da se ne moras ponovo navikavati na drugaciji oblik.

    Podloga steelseries QCK je vise nego dovoljna a i cijena je povoljna. Mislim do 20km da se krece
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pixart 3310 koji se nalazi u SS Rival odlično "leži" svim žanrovima igara, dok je 3360 truba u nekim situacijama naročito kod brzih FPS naslova ("jitter" i "random glitching"). Ako već mora Logitech onda je G303 najbolji.
     
  7. igor.g

    igor.g Komšija

    Pa nece igrati na 10000 DPI pa da se pojavljuje jitter(niti itko igra na tolikom DPI, nego se pojaca sens a smanji DPI), normalno je igrati na 800-2000dpi bez ikakvih problema na 1080p. 4k rezolucije zahtjevaju veci DPI ali mislim i tada da je dosta do 6000 DPI
    PMW3366 koji je u 303 i 502 je trenutno najbolji senzor i Logi ima ekskluzivu na njegovo koristenje, krajem ove godine taj "deal" zavrsava pa ce se i ostali proizvodjaci moci prebaciti na njega.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jitter se sa 3366 senzorom pojavljuje i na 2000dpi. Kada počneš detaljnije pretraživati strane forume, vidiš da 3366 ima manje problema od 3310.
     
  9. Chem

    Chem Komšija

    Ja dos'o po savjet koji ce mi olaksati odluku,sad sam jos vise zbunjen :) :D . U glavnom bih igrao na fhd rezoluciji,nemam 4 K monitor a ni konfu koja moze to gurati :D

    Ovaj Ss Rival ne mogu da nadjem nikako po nasim radnjama,a navedeni g502 je daleko iznad budzeta.

    G402 je oko 130 KM u sta bi se mogao uklopiti :\ ali ako je problematican da ga ne uzimam.
     
  10. Chem

    Chem Komšija

    Re: RE: Re: Preporuka za mis-a....

    Edit: polovan mis ne dolazi u obzir,nekako mi je to licna stvar ko cetkica za zube :D
     
  11. igor.g

    igor.g Komšija

    Rival imas na piku i u Tuzli/Ingel, sada je to vec stari model, ali mu nista ne fali. Novi se zove Rival 300 (100 je losija verzija od starog Rival), ima malo drugaciji oblik i skuplji je a isti senzor.
    Sve je to sreca sa misem koji dobijes, kod nekog Firmware popravi nesto na jednom misu, a nekad na istom modelu zajebe nesto sto je radilo. Ili se mis krene raspadati i guliti nakon godinu dana dok kod nekoga radi 5 godina.
    G402 nije los, mada ima slabiji senzor od trenutno aktuelnih 3310(SS Rival,Corsair m45, Roccat kone military, avior...) i 3366(g502 i g303), ali ako ne igras puno FPS MP ne igra ti neku ulogu, osim ako ti ne odgovara ruci takav izduzen oblik misa.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Već godinu dana imam Rival, a prijatelj ima G502. Šta ja znam, meni G502 osim što je ružan, imam dojam kao da kamen držim u ruci. 303 nisam probao, ali znam da 502 ne bih uzimao sebi. Radije bih probao neki bolji Zowie.
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja godinama gulim mx performance... Bas godinama i radi ko doxa...
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    narode...imam razer deathadder mis i do skora je fercerao bez greske a sada primjecujem da mi pravi probleme sa lijevim klikom...moram dva-tri puta kliknuti da registruje klik...a i to vecinom kada pritiscem od pocetka tipke...znaci na donjem dijelu a prije nije pravilo probleme i bas me nervira
    isto tako,kada treba selektovati tekst...nece zbog lijevog dugmeta

    je li se kome sta slicno desavalo,ima li mu spasa...moze li se otvoriti i sta probati popraviti...
    evo vec sam poceo gledati kineze od par dolara po ebay.u :D

    imam i bezicni logitech ali sam se odvikao od njega...on mi je potezak ...ovaj razer je bas po mjeri ,lagan,klizi samo tako
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Normalna pojava za taj miš nakon višegodišnjeg korištenja. Samo naruči odgovarajuće Omron mikro prekidače sa ebay-a i nađi nekoga da ti ih zamijeni. Ja sam to na svom uradio i radio je perfektno dok ga nisam prodao...
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Koliko sam samo tih prekidaca ocistio. Nisam nikada bio primoran da ih zamjenim ni na jednom misu a ocišcen drzi kao nov.. do slijedece "sesije". Nedavno bas radio na svom g500.

    Mozes podici onaj plasticni poklopac prekidaca i tako ocistiti. Ja sam znao samo provuc papir i ocistiti kontakte, a mozes skinuti onaj mali lim koji pravi kontakt i odraditi bolje posao ali je urnebesno ponovo ga montirati.

    Ako baš nisi strucan sa tim sitnicama, mozda ti je onda i lakse da narucis prekidac i da ti neko odradi zamjenu..
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    znaci nije mis jos za bacanja,jer vidim cijene na piku su lude za njega :D
    moze li neki link za taj prekidac,ne znam ni kako to izgleda ni sta da trazim...ili youtube video kako se to ocisti

    sada sam na ovom wireless ligitechu,dobar je i on ali mi je potezak sada nakon ovog
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Izgleda otprilike ovako: http://www.redferret.net/wp-content/upl ... mouse1.jpg

    Kada ga skidas, skidas ovaj crni dio (ovdje su razlicite boje pa da ti je lakse skontati): http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/2021 ... 0V-AC-.jpg

    Opet kazem, ako nisi strucan, mozda neko drugi da ti uradi jer prilikom skidanja kapice taj pljosnati lim na prvoj lijevoj slici zna da ispadne i cirkus ga je vracati nazad. Zna i da se slomi ali u najgorem slucaju, zaletujes drugim prekidac.

    Kada skines poklopac, ja ipak skinem limić ali mozes i bez skidanja ocistiti kontakte tako sto provuces nesto izmedju (npr papir) malo natopljeno alkoholom ako nemas kakav kontakt-sprej. Kada budes provlacio, pritisnes limic da i gornja i donja strana pritisnu papir da bolje ocistis. Samo budi pazljiv i limić ce ostati na mjestu.

    Kada budes vracao poklopac, okreni ga naopcacke, ubaci to malo dugme koje ipadne (crveno dugme na drugoj slici), dugme koje klikas i onda naopacke sastavi prekidac jer ce tako dugmence ostati na mjestu.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zamjenom prekidača se miš može još godinama koristiti bez problema, ja bih batalio čišćenje.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hvala vam obojici
    ja sam malo na youtube nasao kako se skida i rastavlja i laganini sam ga ocistio...cak sam skidao i konektore,tj,pinove one...da odvojim jednu plocu od druge
    kod mene je mis kao ovaj u videou https://www.youtube.com/watch?v=C5Rxt_dfx7U
    malo sam na vatu za usi stavio alkohola i preletio po onim konektorcima i evo sada radi mis,tacnije reaguje na prvi klik a do sada je vecinom na treci reagovao
    iscistio sam ga iznutra ijelog,povadio dlake,prasinu i ostalo...valjda ce sada raditi neko vrijeme bez problema
    hvala na savjetima