1. BoLa

    BoLa Aktivista

    Imamo BSOD neko vrijeme(godinu + mozda), ali je ucestalost istih bila otprilike 0-2 mjesecno max. U zadnje vrijeme povecala se ucestalost, pa sam odradio Memtest i Windows Memory Test. Prvi mi je pronasao oko 200 gresaka za vrijeme rada, a drugi mi je odmah sretno zakljucio da imam Hardware malfunction. :p Eh sad, ja se iskreno nadam da je nesto do memorije jer je ista jako jeftina i lako je zamjeniti. NIsam neki ekspert oko ovih stvari, buduci da se ne bavim OCom pa reko da vidim vase misljenje. Dakle, izvadak iz CPUZ:

    Procesor: Specification Intel(R) Core(TM) i5 CPU 760 @ 2.80GHz
    Memorija:
    Manufacturer (ID) GEIL (7F7F7F1300000000)
    Size 2048 MBytes
    Max bandwidth PC3-10700F (667 MHz)

    Memory Frequency 668.8 MHz (2:10)
    CAS# latency (CL) 7.0
    RAS# to CAS# delay (tRCD) 7
    RAS# Precharge (tRP) 7
    Cycle Time (tRAS) 24
    Row Refresh Cycle Time (tRFC) 60
    Command Rate (CR) 1T
    Uncore Frequency 2140.1 MHz

    Voltaza memorije je 1,65V u biosu.

    Pitanje je: Da li je memorija otisla(vecina BSODova je Memory Management error)? Da li bi nesto postigao underclockanjem(povecanjem latencija, mozel to uopste?)

    Il jednostavno, da li da odem i kupim nove module?
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koji ti je kod BSOD-a?
     
  3. BoLa

    BoLa Aktivista

    Evo jutarnji dump, svjez:
     
  4. GW

    GW Moderator

    Nemaš šta gledati BSOD kodove. Ako ti memtest kaže da imaš 200 greški na ram-u, onda mijenjaj ram. Ako imaš više pločica, probavaj jednu po jednu sa memtestom dok ne skontaš šta ne valja.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    1A, to je mema pokvarena ili nestabilna.
     
  6. BoLa

    BoLa Aktivista

    AHa, super, nista sutra cu otic nove uzet jebaji ga, ako je to onda je najjeftiniji kvar koji sam mogao imat :)
     
  7. Looney

    Looney Komšija

    Ne uzimaj odmah na prvu - probaj sa drugim RAM-om :)
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da, moze biti bad slot na maticnoj.
     
  9. vnm_

    vnm_ Komšija

    evo jedan zanimljiv slucaj od mene. vrlo slicni simptomi kao tvoji, prvo izbacivao svako malo BSOD, pa vise nije htio nikako da boota do kraja. memtest izbaci greske, ja izvadim plocicu, radi.
    kasnije dodam novu, dalje radi.

    e sad, prije nego sto sam bacio ovu drugu reko da je isprobam na racunaru kod jarana, hoce li davati BSOD...eno dan danas radi kod njega nije nikada izbacio nijedan. :)
     
  10. BoLa

    BoLa Aktivista

    Sta kazete za ovu memoriju? KOntam da ovo uzmem ima u Plusu

    2x DDR III 4GB 1600MHz KINGSTON HyperX blu (KHX1600C9D3B1, 4G) 53KM
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imam ja tu memoriju,odlicna,za tu lovu nema bolje..

    Imas u Imtec-u za 49KM RAM stick od 4GB..

    Kod mene se cak i dala overklokat na 1866MHz na standardnoj 1.65V voltazi uz 9-11-9-27 tajminge i 1T Command Rate.. (stock je 9-9-9-27, 1600MHz, 1.65V)
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Provjeri prvo da ti slot na maticnoj nije riknuo.
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Je li to 43 KM za 4 ili za 8 GB? Ako je za 8, onda ne mogu da vjerujem koja cijena :shock:
     
  14. BoLa

    BoLa Aktivista

    Za 4, loshe sam napisao, uzeo bih 2x zbog toga sam stavio 2x na pocetku :)

    A vjerovatno cu prvo checkirat DIMM slot...
     
  15. BoLa

    BoLa Aktivista

    Hm. Ovako, posudio mi Enis 2x2MB Exceleram da testiram. Medjutim .... Maticna ploca je Asus Sabertooth 55i. Kada stavim nove stickove racunar se ne moze bootati(dakle ne pokaze se post screen), dobijem indikaciju na ploci da je DRAM error/lose DRAM postavke (ima lampica). Ploca ima onaj hepek MemOk! koji bi trebao da automatski podesi/testira frekfence DRAM-a, odradim i to, blinka/restartuje par puta al ne mere i dalje.

    Orginalni ram radi normala...

    Imal ko kakvih ideja, stavljanje RAMa nije bas u rangu nuklearne fuzije jebi ga -.-
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Resetuj bios i stavi samo jedan keks rama pa pokusaj ponovo.
     
  17. BoLa

    BoLa Aktivista

    da, citam im support probacu to. A ima neki bug sa biosom za te ploce cini se kod detekcije drama :/
     
  18. BoLa

    BoLa Aktivista

  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uzmi slobodno KHX1600C9D3B1/4G memoriju, 100% ce da radi..

    To su moduli isti kao KHX1600C9D3/4G koji su prema Kingstonu kompatibilni sa tvojom P55 Sabertooth plocom (samo su rebrandirani u Blu model pa imaju dodatni znak B1 u oznaci za model)..

    http://www.ec.kingston.com/ecom/hyperx_us/modelsinfo.asp?SysID=58467

    Imam je ja i odlicna je memorija..

    P.S.: U Kingston memory configuratoru za HyperX modele moras kliknuti na "Wanna Go faster?"..