Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by xman, Sep 11, 2013.

  1. mirseth

    mirseth Aktivista

    Mozda je malo oftopik ali da postavim i ja pitanje.
    Imam Radeon 7770 i na defaultu sve radi OK, cim pocnem podizati frekvencije GPU ili memorije poslije par minuta mi se desi BSOD. U furmarku mi testovi prodju.
    Cim udjem u neku igru poslije 10-15 minuta BSOD.
    Obrisao sam drajvere sa driver fusion-om i ponovo instalirao i opet cim pocnem clockati GPU ili meroriju desi se poslije par minuta igranja BSOD.
    Imam instalirane 13.12 oficijelne drajvere.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    mirseth @ Treba vidjeti koji je BSOD...mozda nema ni dovoljno energije :) (ne mislim samo na onih +20% sto dodas kroz driver prije OC) nego koja je napojna i grafika tacno ?

    Nego, postoji greska-jedna od mnogih ide ovako :D Cx0000005...to sistem izbaci prilikom instaliranja Windows i jedna od stvari koje mozda nisu OK moze biti bas grafika...

    Zelim da kazem, ako nema poruke prilikom instlacije sistema (posebno 7-8-ce), treba malo detaljnije ispitati ...ne mora znaciti da je kvar u pitanju...treba vise detalja - koji je sistem ?
     
  3. mirseth

    mirseth Aktivista

    Grafika je iz siga i kupljena u Imtecu u decembru 2013.godine. Ne mislim da je kvar, nego sumnjam da je nesto oko drajvera ili ja ne znam na koji nacin da optimalno klokam jer sam do sada samo NVIDIA kartice koristio.
    Napojna nije 100% jer je ova iz siga i ima 4 X 18A rail i SLI certifikat a radile su na njoj i mnogo jace kartice tipa ATI 7950.
    Sistem je WIN 7 ultimate 64-bit i instaliran je prije skoro 2 godine bez ikakvih gresaka.
    Temperature sam pratio sa gpu-z i u granicama su normale.
     
  4. Eldorado

    Eldorado Komšija

    jesam ispao papak :D PCIe konektor ja cistio utor graficke i one cipove koje se ubacuju xd

    u pitanju je ova graficka Radeon HD 4850 6 pin PCIE konektor je kod nje, odustajem za danas od ciscenja definitivno cu jos sutra probati ocisitit konektore.

    napojna mi je isto kriticna ona verzija od 25km samo da se pali ali gurala je 3 godine bez problema ne vjerujem da sad stvara napojna problem.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    Vrlo moguce da je napojna popustila :)
     
  6. Eldorado

    Eldorado Komšija

    ma vjerovatno odoh u kakav servis :D
    inace sam imao lagane probleme tipa udari grom blizu kuce i sve mi crkne osim kucišta i hard diska :D

    uzet neku polovnu bolju napojnu i kakvu graficku ganjati..
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje.

    Maloprije me zove drugarica i kaze da joj blokira racunar i samo restart pomaze , kad sam je pitao kako se manifestuje , sta je tacno problem , kaze da se to desilo u toku gledanja filma online , slika se samo zaledila ,ne reaguje ni mis ni tastatura samo restart. I to joj se desilo jos nekoliko puta dok je bila na FB , gledala youtube i slicno..

    Usao sam joj u komp preko team viewera , instalirao speed fan i pogledao temperature , graficka u IDLE 70 stepeni (GeForce 8600GT aktivno hladjenje) s tim da joj se i prije hladnjak od graficke tesko vrtio a ja nisam imao vremena da skinem i ocistim.

    Skinuo sam i AIDA64 da pogledam temperature i voltaze , voltaza je ok , a temperatura ista kao sto je speed fan prikazuje.

    Eh sad pitanje , da li je taj njen problem samo do pregrijavanja graficke (posto sutra idem kod nje da rijesim taj vent) ili je nesto drugo u pitanju ?
    HDD sam testirao sa HDTune i nema gresaka.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    To stao vent skroz :). Ne vidim sta bi drugo bilo.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eldorado@ Pa grije li se ? Da li je kuciste ili napojna topla, puno-koliko?
    Probaj jos jedan venitilator dodati na napojnu ako ima tu mogucnost samo da probas.

    Kod mene na poslu jedna napojna ima svoj normalni-unutrasnji ventilator i vidim ja pada sistem i ona lapmica na maticnoj ne svijetli dobro kada se ugasi racunar, pa ovaj serviser postavio jos jedan na drugu stranu napojne (mozda je jos nesto pravio, nisam siguran jer nisam bio tu) i evo radi oko 2 godine tako u P-P (push-pull) vezi :D

    mirseth, izvini do mene je. Ne vidi se sig kada si u post reply fazonu :)

    Ja sam sa svakom AMD karticom imao BSOD, crven ekran (vidim slova, ali sve crveno :D ) i ako opet kupim AMD karticu i ne bude BSOD - zabrinut cu se da sa njom nije nesto uredu :D . Poslije su te kartice kao LAV :wink:

    Probaj provjeriti Windows Experience Index - http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... ence-index
    Kupio si novu karticu u decembru, a OS registruje svaki novi hardware i ove opcije vise nema u Window 8.1 sa razlogom...zbog "lose" ocjene za grafiku npr OS moze promjeniti "power plan" opcije i sl. pa imas dodante opcije u Control Panel-u i troubleshoot computer problems, configure device... Evo bas sada kod mene na W.8.1 : Time before display goes to sleep is too long - Fixed :D, Scanning might find new devices attached to your computer and install them (nisam instalirao driver od grafike :) ) ...kopaj - trazi :D
     
  10. Benq

    Benq Komšija

    Re: Problem-Racunar se

    Bas sam se sad cuo s njom dok sam pisao prethodni post , i kazem joj da upali racunar i da pogleda na vent graficke okrece li se , kaze nista , samo stoji u mjestu. Ok to cu sutra sredit , improvizovat nesto. Da li je moguce da je citav taj cirkus sa "zaledjivanjem" slike do previsoke temperature pa se graficka "iskljuci" da ne bi doslo do vece stete ili nesto drugo ?

    @Pionir , napojna ima dva venta , jedan standardni mali koji je u njoj, a drugi sa druge strane napojne (kao da naknadno dodas vent), koliko sam primijetio zadnji put nije se grijala , bilo je ok , s tim da sam primjetio anomaliju sa tim ventom na grafi ali nisam imao vremena pravit.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Problem-Racunar se "zamrzava" itd.

    Pa naravno da ce zalediti ako nema adekvatno hladjenje. Neka ne koristi racunar do sutra :)
     
  12. Benq

    Benq Komšija

    Re: Problem-Racunar se

    Rekao sam joj da odmah ugasi racunar da joj ne crkne grafa :) .
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ma ne :D , to sam ja pisao Eldoradou :D

    A imam istu tu grafiku na tom istom racunaru gdje napojna ima dva ventilatora i prije par dana sam na kompresor ispuhao prasine iz tog racunara i grafike koliko nisam u citavom zivotu vidio :smt005

    Ima jako mali ventilator (bar ova kod mene) :wink:
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Ahh.. :D sorry drug umoran sam pa nisam vidio da je njemu namjenjeno :) .
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ih, sad bi ja tebi jedan vic ispricao na taj fazon "umoran" :D , ali bojim se - oticici cu u OT...samo cu ti reci da za drugaricu imas "baterija" u ova doba :smt005 ...
     
  16. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Problem-Racunar se

    Kakve sam ja karafeke izvodio kad sam nekad davno imao nvidia 6600 sa pasivnim hladjenjem.
    Temeprature rasle do 90 i vise stepeni i slabo se klokala.
    Onda fino otvorio kuciste, stavio 12 ventilator u kartonski okvir i napravio nogare i polozio ispod graficke da puse drekt u nju.
    Temperatura spala na ispod 70 stepeni plus prekucao OC. :smt003
    Jos uvijek mi je žal iz tog vremena što sam sjebao sistem pa morao uraditi format a ostalo mi par misija da prekucam The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth sa expanzijama. :( Predobra igrica
     
  17. anel007

    anel007 Komšija

    imao sam i ja tu finu verziju samo da se pali pa prije nekoliko mjeseci boga molio da nije povukla jos koju komponentu sa sobom kad je crkla, od tad sam dosao tobe :wink:
     
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ma nisam gamer pa ono gledam sto jeftinije da prodem...

    Ali halalio sam tako da kazem koji marku pa uzet napojnu + graficku...

    Mada sam evo na integrisanoj kartici i sve radi odlicno nemam problema nikakvih i temperatura mi je normalna...

    Odoh u ponedeljak u servis pa prvo vidjeti da mi napojnu ubaci pa mozda graficka da mi prokine :D
     
  19. anel007

    anel007 Komšija

    ^ a sto u servisima vole dobre napojne ubacivati to je cudo jedno, ne vjerujem im sve i da gledam kako mi u racunar ubacuju onu koju sam donijeo sa sve friskim celofanom na kutiji :mrgreen:

    a ne trebas biti gamer pa da ti treba solidna napojna, komponente u napojnoj vremenom degradiraju tako da te ne cudi sto ti ta pravi probleme nakon 3 godine...uglavnom znas kako kazu, ko se na mlijeko opece .... :wink:
     
  20. mirseth

    mirseth Aktivista

    Evo meni na grafi proradio OC sa najnovijim AMD drajverima. Radi ko doxa na 1100/5600 MHz GPU/Mem.