Problem s virusom na laptopu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, May 11, 2011.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    djevojka mi je preksinoć fasovala virus preko usb sticka na laptopu. virus je napravio neviđenu havariju na win xp sp3, ja ono nikad nisam vidio. ne radi safe mode, neće da boota preko bootabilnog dvd-a da reinstaliram sistem, kao da je blokirao firmware od dvd-a, tako da ga uopšte ne čita dvd kad ga ubacim.

    imate li neke savjete i predloge kako da riješim ovo?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    restore na vrijeme prije nego je fasovala virus, ako je virus uopste u pitanju, pa onda otklanjanje sa nekim antivirusnim alatom.
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ne može ni to, ne radi niti jedna stavka u control panelu.

    čak sam probao preko msconfig samo osnovne procese da aktiviram i opet neće.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Onda izvadi hdd iz laptopa pa formatiraj c particiju na desktop racunaru. Ili fdisk na usb stik pa formatiraj iz fdisk-a.
     
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pošto nikad nisam rastavljao laptop (ne bih da joj nešto zeznem), kako misliš to preko usb sticka da uradim? može li onda virus preći na taj stick?
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    obicno je na laptopu najlakse izvaditi hdd, ali ako neces da se upustas onda idi sa fdiskom. A nece preci na usb, ja sumnjam da je uopste virus u pitanju. Formatiraj usb tako da je bootabilan u dosu, stavi na njeg fdisk fajlove pa formatiraj samo c particiju.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kako moze virus da blokira DVD drive ako nisi u OSu??

    Na POST-u pri pritisku na F8 treba da dobijes boot meni i da biras sa cega da bootas..

    Inace sistem automatski boota sa HDDa jer je stavljen kao 1st boot drive..

    Tako je bar na desktopu a za Laptop nisam ni probavao..
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    avira joj je javila virus na usb-u, međutim ona nije pazila i pokrenula je nešto na usb-u i nastao belaj.

    gle, kod mene je win7 ultimate x64. kako da napravim bootabilan usb stick u dosu preko svog kompa? kod nje na laptopu win xp sp3.

    to je jedno pitanje. drugo je, koje fdisk fajlove treba staviti na usb stick?


    jbg, ovo je procedura koju nisam dosad nikad radio.
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa neće da boota dvd, iako je stavljen kao 1 prioritet. ne znam ni ja kako. ne može ni safe mode da digne, uvijek ga restartuje na onaj DOS meni. a i kad digne win xp na kojem ništa ne radi, neće da čita dvd.

    ja isto prvi put u životu vidim ovakav problem.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da nije sjeban DVD ili DVD drive??
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    radio je dok joj se to nije desilo.
     
  12. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ma izvadi hdd i odradi gdje drugo format . obicno su u pitanju 4 sarafa ;)
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    to znači ne gine servis?
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ili ako mozes posuditi od nekoga USB DVD drive da probas bootati instalacijski disk sa njega..
     
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    vidjet ću ima li neko od poznanika to, mada čisto sumnjam. eventualno možda neko ima eksterni hdd ako može to koristiti.

    mislio sam da ću ipak nekako sam to moći riješiti.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    napravi bootabilan usb ovako http://www.ehow.co.uk/how_7421425_make- ... k-usb.html
    Onda stavi fajlove sa win98 floppy diskete odavde http://www.megaupload.com/?d=TBWADC8O
    Ovo sve pod uslovom da znas raditi sa fdiskom jer neces vidjeti particije ako su ntfs. Morat ces u fdisku prvo napraviti ponovo c particiju i formatirati u fat32, a poslije ces moci prebaciti u ntfs.
     
  17. sumeir

    sumeir Komšija

    Alaj ga dramatizujete... evo ti kako ćeš napraviti bootable usb
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da, ovo je definitivno najlaksi nacin. Pokrenuti instalaciju sa usb-a pa onda formatirati c: particiju iz winxp instalacijskog menija i onda instalirati.
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ok, shvatio sam clip.

    ali kad to sve obavim, trebam li opet išta s fdisk-om raditi? pitam jer nemam pojma s tim raditi.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne treba, fdisk je stari alat jos od win98. Od winxp-a je moguce uraditi sve ono sto fdisk moze iz instalacijskog menija prije same instalacije windowsa.