Problem s virusom na laptopu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, May 11, 2011.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Jesi li radio kad reinstalaciju os-a,u biosu postavi da je prvi uređaj usb tj da usb bude "uštekan" spasiš postavke i izađeš iz biosa "pusti da ide" dok nedođe do press any key to continue i standardan procedura instalacije kako dalje ide,ako znaš.
     
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    hvala vam na sugestijama. odoh probati ovu varijantu.
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    e jbg, još sam jednu stvar zaboravio da pitam, a ne piše na sajtu ovog programa.

    kad prebacim to sve na usb, jel mogu instalirati win xp s tog usb-a ili opet moram dvd koristiti?

    praktično, jel ovo sve radim samo da formatiram c:? :)
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa zar nisi skonto iz videa bemu. Stavis cd od winxp u cd/dvd drive usb u usb port i ovaj program ti napravi bootabilni winxp instalacijski usb stick.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Pa zato praviš botabilni usb što ti cd-dvd čitač neradi. Instaliravaš sa usb-a ,a reinstalaciom formtiraš particiju C tj operativni sistem na novo instaliravaš, jedino ako se ne zezneš pa formatiraš D :)
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa to sam i mislio, ali rekoh ipak da pitam, za slučaj da bude trebao dvd u nekoj fazi. jer ne mogu isključiti da je i dvd možda riknuo.

    hvala momci ;)
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo opet problem.

    kad krenem da instaliram s usb-a, pita me koji file system će mi biti. znam da xp radi na ntfs, a kod mene ovaj kingston usb stick je po defaultu na fat32 i na taj file system je snimljen win xp usb boot.

    šta da uradim?
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa valjda pita koji fs za c particiju? Jesi li ikada instalirao OS? :) Odaberi c: particiju i ntfs.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Radi xp i na ntfs i na fat32. Nema veze stick s time nego te pita kako ćeš sistemsku particiju formatirati ili ntfs ili fat 32. Izaberi ntfs.

    EDIT: dmr enough said :D
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ama jesam, ali kada sam izabrao ntfs, kaže system files corrupt. odem na svoj komp i vidim da mi je usb po defaultu na fat32. i valjda je na fat32 snimio win xp usb boot.

    zato pitam šta da radim. trebam li usb prebaciti na ntfs, pa ponovo usnimiti na njega win xp boot ili išta?



    EDIT: ovaj program wintoflash zahtijeva prilikom kopiranja win xp boot fajlova formatiranje usb sticka. međutim, on ih formatira ili u fat16 ili u fat32 po defaultu.

    meni je formatirao u fat32LBA. ostale opcije su fat32CHS, fat16LBA, fat16CHS. i ne znam koju od ovih da izaberem (u programu default je fat32LBA).

    i kad krenem instalaciju windowsa, ja bio izabrao ntfs i sjebalo se.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    radio sam mali milion puta format i reinstall win xp-a, ali sad je drugačije. nisam ni uspio doći do 8og koraka. nakon 7og me pita da li da zadržim postojeći file system ili da konvertujem u ntfs. i ja naravno izabrao ntfs i onda se sve sjebalo, dobio poruku "system file corrupt".
     
  13. sumeir

    sumeir Komšija

    Jesi li kopirao fajlove na usb sa diska direkt preko optike ili sa image-a. Kontam da nije možda neki fajl "očitan" kako treba ili da je do program. Probaj ponoviti proces ali da prebaciš fajlove na usb sa image-a. Ako nemogne onda probaj napraviti butabilini usb ovim putem ako ti nije prekoplikovano, meni je ovo iz prve radilo.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    uradio sam ono kako je opisano na prvom klipu kojeg si stavio :). ništa drugo nisam radio, nikakve image i to. ubacio win xp dvd, ubacio usb stick, izabrao da s dvd napravi usb boot, iskopirao sve i krenuo na formatiranje. i sve je išlo ok do ekrana gdje me pitao da li da zadržim postojeći file system ili da konvertujem u ntfs.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pogledaj ovo malo. Nema veze što je negdje win7 princip je bitan.
    viewtopic.php?f=9&t=19343&hilit=instalacija+usb

    Evo ti dole komentara na linku:

     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    laptop je acer travelmate 5310.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Provjeri je li u biosu hddd na ide a ne na ahci
     
  18. sumeir

    sumeir Komšija

    Probaj kao što je na ovome videu ako nemogne probaj sa drugim usb-om.
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nemam baš puno dostupnih opcija u biosu. pod "information" stoji da je IDEO model name: hitachi.
     
  20. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    a usb je mi je haman nov, kingston dt. čak sam probao opciju da sadrži postojeći file system i opet mi odmah izbaci novi plavi ekran na kojem piše da instalacije ne može biti pokrenuta jer su koruptirani sistemski fajlovi.

    da li bi mogao napraviti boot win xp preko windows7 usb/dvd programa? ili preko onog ultra ISO?