Problem u napajanju ili ?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Benq, Jul 9, 2013.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Ta stara napojna je odlicno radila na obicnom P4 , pa poslije i na Athlon II x4 640 , ali ovu konfu ocito nije mogla da izdrzi , zamijenim je sa drugom od 500W , jos je postavio pored kucista i ruka mi bila uz nju , pokrenem igru , leti , nakon par minuta mi pukla , otvorim je vidim raznio se osigurac , donese mi drug 1kW napojnu , evo sad sve normalno , citav dan igre, filmovi itd , napojna hladna kao da i ne radi , dok su mi se one jeftine od 500W grijale moglo se jaje ispec na njoj :)

    I da napomenem , komsija mi je imao isti problem , instalirao LA NOIRE igru , nakon par minuta mu se poceo sirit smrad iz napojne ...
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne moze igre izazvati smrad iz napojne. Moze opteretiti max CPU i GPU pa da napojna bude vise opterečena nego prije pa da ujedno i osjeti vecu toplotu a ne izgaranje.

    Samo mi nije jasno kakve su vam to napajanja kada kod mene fortron radi uredno sa klokanom gtx275 i klokanim phenomom.
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    MSI 500W je bilo kod njega , sve super bilo dok nije instalirao LA Noire i pocela napojna da smrdi a nije se mogla rukom dohvatit od vrucine a racunar mu star par mjeseci.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja ti opet kazem da software/OS nemaju veze sa napajanjem. Ono sam isporucuje struju. Opet ponavljam da jedino sto moze igra da uradi jeste da optereti komponente na 100% a opet ce vise neki furmark ili drugi sinteticki tets opteretiti grafu nego ta igra.. ili mozda Prime95 za CPU itd itd.

    Konekcija izmedju softwarea i napajanja jednostavno ne postoji.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    [​IMG]
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    Drug ajde mi onda rijesi misteriju koja je bila kod mene , znaci instaliram NFS The Run , predjem je za dva dana sve na ULTRA i posto imam monitor koji je za smece stavio sam rezu 1280x1024 i to je islo extra , instaliram nakon toga LA Noire , pokrenem , igra se vuce tj nema ni 15fps-a kako treba , i nakon 10 minuta igre ugasio mi se racunar , upalim ga ponovo i ukljucim bratu NFS da igra , nema teorije , rekao sam vec u prethodnim postovima sta se desava , nagli pad FPS-a sa 30 na 8. Uzmem drugu napojnu , samo je prikopcam i opet je sve po starom , igra leti i sve je kao da nista nije ni bilo .. To jedino moze znaciti da je igra LA Noire jako neoptimizovana i da je zbog nje napojna oslabila , ne pada mi na pamet drugi razlog.. :)
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da do napajanja je, sigurno nikada i nisi koristio ove bench programe koji jos vise opterecuju cpu/gpu.
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Nisam to koristio nikad , a La Noire je obicna igra i eto kakvo sranje napravi...
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije ti igra napravila sranje nego ti je samo ukazala na to u kakvom stanju ti je sistem. Dok si koristio 30ak % resursa i moglo je ici a cim je se ukazala potreba na 100% najslabija karika je popustila. Ovdje na forumu se vec godinama tupi kako je napojna jedinica najvazniji dio sistema i kako tu ne treba stediti pare al eto slabo se to prima kod raje.

    Sreca je da samo napojna crkla i da nije spalila plocu grafu disk i ostalo.
     
  10. Benq

    Benq Komšija

    Znam ja to da je napojna glavna karika u svemu , ali takve su okolnosti bile i budzet da se jednostavno nije moglo sve odmah uzet , sreca pa su mi sve komponente osim diska pod garancijom , pa da je i sta bilo ne bi bio problem zamijenit. Inace koja bi po vama napojna bila optimalna za ovu konfu ? Chieftec 650W ili neki Thermaltake ili Fortron ?
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vjerovatno je NFS The Run dokrajcio napajanje jer poprilicno optereti i cpu i gpu, jedna od rijetkih igara koje mi opterete sve 4 jezgre 100%. A uzmi najjeftiniju od tih.
     
  12. Benq

    Benq Komšija

    Trenutno imam napojnu koja je po rijecima mog druga 1kW , teska je a ima bruku viska kablova , jedino mu je crko 12cm vent na napojnoj pa je montirao vent skupa sa limom na napojnu umjesto da je samo vent zamijenio , kaze mrsko mu bilo da se zeza sa sarafima , a napojna je po izgledu ista kao ova sa linka http://www.pik.ba/artikal/1105587/napojna-jedinica-atx-coba-ape-1100f-1000w-14cm/
    samo sto taj poklopac sa ventilatorom nije takav vec od neke druge napojne a strana gdje se kopca struja je sve isto.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    500W ispravne brand napojne i vise nego dosta za tu konfu. Bio je neki Fortron 500w ovdje na oglasu prije par dana.
     
  14. Benq

    Benq Komšija

  15. Majesco

    Majesco Aktivista

    Dobro je napajanje Chieftec.
    Ja bi licno uganjao neko napajanje od 450W minimum, cisto da ima lufta, kadtad ces nesto nadograditi i zatreba ce snage pa neka se nade. :wink:
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

  17. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Chieftec je poslab za takvu konfiguraciju. FX voli povući struje kada je opterećen.

    Kingova preporuka je puno bolji izbor za napojnu. LP
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Hvala zato i pitam za savjet oko napojne, moze li mi neko od vas dati linkove za napojne do 100KM za koje mislite da ce mi biti dovoljne ali da su iz lokalnih prodavnica ?

    Jer ja sa napojnim nemam neko iskustvo kad su u pitanju jaci racunari...
     
  19. Tensai

    Tensai Komšija

  20. Benq

    Benq Komšija

    Sta mislite o ovim napajanjima i koje bi mi sluzilo kako treba jer naravno imam u planu i bolju graficku i po neki cooler da hladi komponente , evo linkovi nekih :

    http://shop.imtec.ba/napojne-jedinice/9435-chieftec-iarena-500w-gpa-500s8.html#
    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=970 - Preporucio kolega Tensai
    http://default.ba/shop/thermaltake-litepower-500w/164

    Ako imate jos koju da dodate a da je u tom cjenovnom rangu , slobodno , jer ja te komponente narucujem na drugi nacin pa koja bude od tih napojnih dostupna da mogu uzeti.