Promjena Operativnog sistema

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by ElvisDzebo, Mar 30, 2010.

  1. ElvisDzebo

    ElvisDzebo Novi član

    Trenutno koristim Windows XP, ali rado bih presao na Linux OS, medutim cuo sam da je sama instalacija veoma teska, a kasnije i koristenje samog sistema.....
    Moze li mi neko objasni o cemu se radi i koji je najbolji linux za pocetnike?
    HVALA!!!
     
  2. ElvisDzebo

    ElvisDzebo Novi član

    I da zaboravio sam pitat da li Linux zahtijeva neku veliku konfiguraciju odnosno kolika je potrebna za nesmetan rad???
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    http://www.linuxmint.com/
    ako si tanak sa engleskim

    domace je zakon
    http://bhld.linux.org.ba/

    izbjegavaj reply na sopstvene poruke jer ce te administratori foruma sankcionisati, koristi edit poruke i search za pretragu tema prije nego postas nove teme.

    dobrodosao na forum
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    instalacija nije teska koristenje isto nije tesko ako si uporan a za konfiguraciju takodje ne ako ti je radio xp radit ce i linux
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    on-topic
    za pocetak napisi o kakvoj hardverskoj konfiguraciji tvog racunara se radi, to sto ti je trenutno na njemu instaliran windows xp nista ne znaci
    sto se tice distribucije najbolje ti je da krenes ubuntu distribucijom, ako si korisnik bihneta mozes ga preuzeti u freezoni sa http://releases.ubuntu.com.ba a ako znas engleski jezik imaju i jako dobru podrsku na oficijelnom forumu
    koristenje linux distribucija jeste nesto teze ako se prvi put susreces sa njima ali ne tako drasticno kako si ti cuo, prilikom instalacije ubuntua imas cak i mogucnost da ga instaliras iz windowsa i obrises kao obicnu aplikaciju ako ti se ne bude svidio, problema ne bi trebalo biti, ako ti je nvidia/ati graficka kartica moraces sa interneta preuzeti graficki driver za istu a do tad ti slika moze biti pomalo cudne i zamorne rezolucije, instalacija i podesavanje gotovo svega sto jednom office korisniku moze trebati se obavlja u grafickom okruzenju preko synaptics paket menadzera ili u konzoli pozivanjem apt-get install imeprogramskogpaketa sa prijavom kao privilegovani korisnik
    off-topic
    u principu koristi edit dugme, ne moras svako malo dodavat novu poruku, gubi se preglednost
     
  6. ElvisDzebo

    ElvisDzebo Novi član

    konf:
    256 mb ram
    intel celeron 2,6 ghz
    nvidia 440 mx
    Al imam lap-top sa puno vecim performansama 2 gb ram, 2,5x2 procesor .......
    al ne bih zelio da odmah cackam po lap-topu nego prvo da skontam kako radi taj linux na ovom starom racunaru, pa bi ga tek onda instaliro na lap-top.
    Hvala!!!
     
  7. wudu

    wudu Aktivista

    S tom konfiguracijom mozes komotno vrtjeti koju hoces distribuciju linuxa ;)
     
  8. mirseth

    mirseth Aktivista

    Da ne otvaram novu temu.
    Konfiguracija:
    - HP DV8000
    - AMD Turion ML-34 1.8 GHz
    - 512 MB ddr1 ram
    - gpu x200 ati
    Trenutno je instaliran windows xp media center edition i u idle trosi oko 350 mb rama ali cim otvorim 2 taba u web browseru zauzme sav ram i pocne swapovati i stekati.
    Koji mi linux preporucujete a da ne koristi vise od 200 MB rama u idle-u bez pokrenutih programa a da nije puppy linux.
    Razmisljao sam o zorin lite linuxu ili mozda mint-u .
    Posto osoba koja ce koristiti laptop prelazi sa xp treba linux biti sto slicniji windowsu izgledom i funkcijama.

    Hvala unaprijed.
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Debian sa XFCE ~120 MB, LXDE bi trebao biti još minimalniji. Ali ništa ekstremnije ne može od tiling wm-ova.
     
  11. mirseth

    mirseth Aktivista

    Hvala na odgovorima.
    Posto nisam korisnik linux-a koja je od ovih lite verzija najslicnija windowsu izgledom i funkcijama, da se sto manje ili nikako koristi onaj linuxov command prompt ili terminal.?
     
  12. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    XFCE bi ti mogao bito najslicniji.