Provjera PIK prodavača - If it sounds too good to be true, it probably is

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NaLe!, Jan 18, 2014.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Problem OLX-a su radnje. Vecina tih radnji radi na crno ili su potpuno "fake" radnje, neregistrirane, samo lik koji sverca robu. Naravno, potpuno ilegalno.
     
    zippoo likes this.
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ne otvaram novu temu, da li se moze poslati na servis Gorenje uredjaj (mikrovalna) ili moram preko domoda? Mrsko mi je voziti do poslovnice, kontam da je preko kurirske posaljem ali ne mogu naci ko je uvoznik.

    Ne znam sta mi bi da uzmem Gorenje.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Prvo vidi ko je ovlasteni za Gorenje pa ih kontaktiraj i pitaj mozes li tako.
    Po logici bi trebalo da mozes,sa garantnim listom ali opet ovo je BiH,kod nas nista nije logicno.
     
    NAILS likes this.
  4. Stryker

    Stryker Komšija

    Kad smo već kod DOMOD-a i taj DOMOD ima OLX radnju (da ne bude off-topic) da onda napišem koju o njihovoj "garanciji".

    Nedavno sam kupovao TEFAL peglu i razlika u cijeni u odnosu na BEKO Shop je bila 20-ak KM za taj model tj. jeftinija u DOMOD-u.

    Kada sam ih ispitivao za garanciju rekli su mi da se reklamirani proizvod zadržava do 45 dana na "servisu". Na moje pitanje šta ja da radim za tih 45 dana i sa čime da peglam stvari (ne daju zamjensku peglu), oni nisu imali adekvatan odgovor. Nisu izdali garantni list već su udarili pečat na račun i to predstavlja "garanciju", tako su mi rekli.

    Nakon što sam prodavačici objasnio da su mi fen pod garancijom u BEKO Shop-u zamijenili u roku pet minuta prilikom reklamacije i bez dodatnog ispitivanja, ona "nije mogla vjerovati da takvo nešto postoji u Bosni i Hercegovini".

    Što se tiče pegle svakako bih odbio uzeti "popravljanu" peglu koju mi vrati taj njihov servis jer kao takva je opasna za korištenje (baš poput "popravljanog" fena). Uz to da dodam kako TEFAL-ova pravila o garanciji i servisu ne vrijede u Bosni i Hercegovini.

    Teško da bih se usudio kupiti npr. televizor kod njih.
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Domod je uslugom i svim ostalim jedna od najgorih radnji u BiH.
    Rijetko kada imaju i cijenom nesto konkurentno a najveci problem su im radnici kao ova sto si je opisao.Ali nije do radnika...uslovi su stvarno jadni i rijetko da ce ko tu i razmisliti da radi...nafataju tako neke djevojke i 2 momaka da tegljace robu .
    I ja imam negativno iskustvo sa njima i to bas sa televizorom :D
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Nikada vise nista u Domodu.

    Lazovi, prevaranti, muljatori. Garancija kao da si kupio na pijaci.
     
  7. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Sve je ok što si javeo. Jedino što većina kupaca ne zna, da po BiH zakonu o trgovini ima pravo da mu se zamijeni novi uređaj u roku od 8 dana od dana kupovine ukoliko posjeduje svu originalnu ambalažu i prateću opremu (to će iskusni trgovci uraditi i ako posjedujete samo kutijuza isti proizvod, zbog naljepnice serijskog broja na ambalaži). Ako ne želite zamjenu za isti proizvod a da vam se uz dopltu izda drugi model ili model drugog proizvođača onda morate posjedovati kompletnu ambalažu i prateću opremu. Dakle račun, ambalažu i prateću opremu ne bacati odmah nakon što dođete kući i otpakujete. Strpite se malo.

    Ako vam trgovina ne želi zamijeniti za novi proizvod u tih 8 dana možete prijaviti tržišnoj inspekciji i tužiti, to je pravo kupca.

    U suprotnom nakon isteka 8 dana, roba se šalje u ovlašteni servis na popravku ili na reklamaciju za novi uređaj. Ovlašteni servis ima pravo da zadrži uređaj do vremenskog roka nazančenog na garantnom listu koji se MORA izdati uz uređaj. I tu je zakon na strani prodavača i ovlaštenog servisa, sviđalo se to kupcu ili ne.

    Dakle, prva greška je što si prihvatio da je pečat na računu = garancija. To nije i ne može biti tačno. Sve ostalo je standardna priča svakoh kupca iz BiH koji je ikada kupovao tehničku robu. A to vrijedi za bilo koju drugu trgovinu.
     
    Haker likes this.
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    U Fisu isto za neke stvari je opecacen racun=garancija.
    Ne ovjeravaju garanciju uopste.
    Ljetos sam kupio neki sokovnik,oko 80 KM bio...nisam dobio pravu garanciju,nego ovjeren racun.
    A isti taj dan sam isti sokovnik donio na servis,jer je bio crko u garantnom roku i uredno su ga uzeli i popravili.
    Moguce da neke stvari i nemaju pravu garanciju,nego ove radnje daju od sebe za jeftiniju robu pa opecacen rqcun gledaju kao validnu garanciju.
    Ne znam sta tacno zakon kaze o tome i da li uopste postoji ista drugo validno osim garantnog lista
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ocito da nemaju ovlasten servis koji bi i trazio pravi garantni list, nego imaju svoje majstore koji to popravljaju, od dva uredjaja naprave jedan i tako. Zato i prolazi samo sa racunom.
     
    Last edited: Jan 29, 2023
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    @Stryker kako ne vrijede. Ja baš prije neki dan kupio tefal air fryer, srećom radi, dobio garantnu knjižicu sa pečatom i listom svih ovlaštenih servisa

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada se u nasim radnjama kupuje roba pod grancijom, pitas odmah: ko je ovlasteni. I nema zezancije sa prodavnicama vec ides direktno ovlastenom. Cisto da se izbjegnu radnici i njihova filozofija. Ja bih radije poslao mikrovalnu i platio 2x dostavu nego preko domoda. Nisam imao losa iskustva ali mislim da cu ja prije rijesiti.

    Inace je pravilo da se uredjaj veže za prodavnicu unutar reklamacijskog roka. To je bilo 8 dana, ne znam sada. Poslije 8 dana prodavnica nema s tim uredjajem nista. Ides preko ovlastenog. A garancija je fiskalni racun. Moze proci bez garantnog papira ali zavisi od brenda. Canon ne uvazava ako nema Canon garantni list.

    Kod mene je garantni Gorenje pa ne znam ko je uvoznik ali mislim da nema posrednik za njihove stvari vec ide direktno njima. Pa cu ih zvati sutra sta dalje.

    Sto se servisa tice, po zakonu smiju zadrzati uredjaj do 45 dana radi nabavke dijelova. Tu ne mozes nista i nije ti niko duzan izdati zamjenski uredjaj. Jedino imaju firme koje od sebe daju zamjenske uredjaje dok se tvoj ne popravi. Meni je recimo Eronet htio dati telefon dok je moj MI note 10 lite bio na servisu. Ali nisu duzni da to rade.
     
  12. Stryker

    Stryker Komšija

    Zahvaljujem svima na informacijama.


    Mislio sam na ovo od 15 godina garancije za servis i dijelove (čak i nakon što ti istekne zvanična garancija), toga nema kod nas.

    https://www.tefal.com.my/t/repairability-15-years
     
  13. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Tako je. Ne možete se voditi informacijama sa stranica proizvođača, naročito ".com" stranica koje većinom vrijede samo za Američko tržište.
    Čak i uslovi garancije koje važe za EU ne važe za naše tržište.
    Uzmite uz to i činjenicu da Hrvatska i Srbija imaju ekskluzivna predstavništva za pojedine proizvođače i da šalju tu istu robu preko svojih firmi u BiH te prodaju pretstavljaju kao revenue svojih zemalja onda vam je jasno zašto ovdje dosta proizvoda nema ovlaštene servise i validne garancije. Mi smo za njih idealno crno tržište za "pokupiti kajmak"....
     
  14. Stryker

    Stryker Komšija


    Puno ti hvala na objašnjenju kolega. Ne moraš me persirati.

    Svako dobro.
     
  15. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Nisam persirao tebe, vec opcenito pisem svima. Izvini ako sam te uvrijedio :D
    Lp
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    EurekaShop Lukavac, neko nesto uzimao?


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Vidi PC Oner ,isto iz Lukavca...imaju svu robu i odlicne cijene.
    Za te nikada nisam cuo.
     
    Reznor likes this.
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Znam za PC Oner, super su oni, od njih uzeh ovaj P2414H iz potpisa polovan evo ga jos radi.
    A ovi su nekakav online shop, nema adrese nikakve, ne zvuci legit, mada cijene su relativno povoljne.


    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
  19. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    PC onera uvijek treba napomenuti da posalje garantni list i fiskalni jer cesto ne posalje i poslije se pravda kao zaboravio.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ko ne voli sebi uzeti marzu + 17% od cijene :D
    Ali napomenes i mirna Bosna.
    Ja nisam nesto puno kupovao od njih ali pratim stranicu na FB i svako malo akcije neke...jesenas bila akcija SSDova...240 GB bio 40 KM nov sa fiskalnim racunom.