Prvi racunar

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 14, 2018.

  1. senad_986

    senad_986 Komšija

    Ako se dobro sjecam... Zima 1999. Pentium 3 450MHz, HDD 6.3GB, ATi Rage 128 16 MB, 128MB SDRAM, 15" monitor, CD ROM, HP-ov stampac i skener, nekim cudom Windows 95, a kasnije, kad smo uvidjeli kakava je karnana 95, Windows 98... Kupili racunar u nekoj Alpha Computers na Cengic Vili cini mi se, i mislim da su nas dobro opalili po usima. :D Prve igre su bile Mortyr, Age of Empires 2, Delta Force, FIFA 99, Aliens versus Predator, Caesar III, Championship Manager 3, Commandos Behind Enemy Lines, Hidden and Dangerous... Izmedju ostalih, igre (piratske naravno) nam je tušio i nastavnik fizickog, tacnije njegov sin, ali nam ih je nastavnik donosio. :D U ta doba sam kupovao svaki PCPlay casopis (kad se samo sjetim legendarnih recenzija i tekstova Gorana Zeca i Igora Sečena). KAsnije nekad se uzeo dial up internet, mirc, skidanje muzike preko limewirea itd. Ah, dobra stara vremena.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja radio u Alpha Computers u stometarci, ali nije ti ona radila 1999 100000% :) otvorilo se 2006 a mislim da se zatvorilo 2010/11.. ne znam ja sam otisao nakon godinu dana.
     
  3. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Joj kad je vec gore se spomenuo PCPlay casopise pa da dodamo i INFO mislim da je naš, Hacker, Vidi, platis 8-10km jedva cekas da stignes kuci i da ubacis CD i da instaliras programe i demo igre pogotov ono vrijeme kad nije bilo neta ili su rijetki imali dial up :D

    Nekad mi je drago sto sam imao priliku da odrastem u doba kad se sve to nekako razvijalo, mada ostaje žal što danas ne mogu da uzivam u igrama i racunaru kao nekada a ovih 20+ godina proleti.

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    IBM 386sx, sa 40mb hdd i 3,5" FDD, i dalje radi ali stoji na zidu rastavljen kao exponat kod druga
    Prvi koji sam birao i kupio, mrtvi Alpha Computers, P15" crt monitor, P2-350mhz deshutes, Asus p2b matična, 2x32mb rama, 7,6gb wd, cd rom, i trident vga, kasnije upgradeovan na 128rama, i riva tnt2, 33.6 modem, i dan danas radi ko pos kasa u nekom granapu u Vogošći.
    Najveći lični zajeb je bio kada sam uzeo Sony 21" Trinitron i kada je trebalo ići na lanparty :D
    Ostavio sam more para u Xonixu dok dial up nije dobacio i u moju ulicu. A onda sam ostavljao to more para BHT-u. Ono kad se nadaš da HalfLife možeš igrati ispod 120ms ping.
     
    Esh likes this.
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    Moj jaran je 1999. imao neki Eizo 21", jednom me zapalo da ga prenesem iz njegove sobe u prostoriju gdje smo drzali te LAN party-je.
    Ne bi me cudilo da moji danasnji zdravstveni problemi ne poticu od tog nosanja. :D
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Hahaha citava ekipa nosila samo tvoj monitor :D :D :D :)
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Haha, fakat, na LAN party pored kucista zaprti i svoj CRT :D Mislis da si upgrade napravio sa 15 na 17, ali onda dodje LAN :D
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Fakat su ti veci CRT monitori bili preteški. Pa čak i moj 17" liyama je bio tezak 15-20kg :D :D taj njegov 21" je bio sigurno blizu 30kg :D nosis monitor, centralnu, kesu kablova sa tastaturom, misem, slusalicama ili zvucnicima...
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Citas mi misli. Odes na pijacu, kupis CD/DVD igru, pa kuci instaliras, pa molis se da ti moze, pa onda igras zapnes nema tutorijala cekas da izadje u nekom casopisu walkthrough...uh :D Ja imam i slican feeling sa filmovima, nedostaju mi videoteke malo, taj cijeli proces dok se nakanis da odes, pa usput kupis cips kokice itd. Sad kliknem skinem 5 filmova istovremeno dok odem do frizidera ili otvorim one Netflix/HBO/YouTube/EON/whatever i od onih 5 milijardi programa u ponudi ja ne znam sta gledati.

    Ja nikad nisam bio na LAN party-u :( Najblize tome je bilo nekad prije 5g kad sam spojio laptop i PC na dva TV-a da igramo sokera vise osoba paralelno u istoj prostoriji. Vrhunac noci je bio sto je dosta raje otkazalo dolazak, dzabe nosao LCD TV od 42" (one malo deblje) i 100 metara raznih kablova.
     
    Sena, Eldorado and aNaToMiC ! like this.
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ako cemo tako gledat internet je sve sjeb.. Vrijeme komotno mozemo podijeliti prije i poslije interneta, totalno otudjio ljude, sve ucinio dostupnim i nezanimljivim.
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Samo ti nosaj dmr, dodaj i koji teg na LCD, za veci ugodjaj. Lijepo je to bilo, ali neka hvala. I sad se druzi, samo je lakse. Skoro smo kod jarana imali VR party, rollercoaster i alkohol ludnica :D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    To je do ljudi. Meni su se prijatelji nekako prepolovili. Pola je kao i prije dvadeset godina. Cak neki nemaju ni FB ni twitter profil. I dalje se aktivno druzimo. Zna se u sred noci, ako nam se cefne, otici na vikendicu i roštiljati do jutra.

    A drugima je zivot postao facebook. Kada ih izvedes vani, ne znaju se vise ponasati. Ja digao ruke od njih. Pogotovo ženski prijatelji. Tuga. Dok su i ono malo izlazili, prije koju godinu, to je 95% vremena na telefonu.
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Joj pijaca i kupovina igara.
    Ja sam tako vise para bacio na prazne cd.ove nego na same igre.

    Kupim igru na pijaci, odnesem kuci preprzim, i vratim, i tako po 2-3 puta mi je prolazilo da sam mogao mjenjati dok mi jednostavno covjek nije htio vise prodavati.

    Na kraju kutiju punu igara imao, dugo mi kutija stojala i smetala, dam nekom djetetu sve to, malom srozale ocjene u skoli.



    Jel iko od vas igrao u lanu flatout? Koja je to ludnica bila.


    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Bio je na forumu jedno upustvo za umrežavanje koje sam koristio sa jaranima za LAN partije. Čak smo ga imali skinutog za offline upotrebu u slučaju da ne bude interneta :D Prvih nekoliko sati ide štimanje, razmještaj ovo ono dok se krene igrati.

    Međutim, najveća uživancija mi je bila Heroes of Might and Magic III i Civilization III u hot-seat s jaranom.
     
    Esh likes this.
  15. heroic

    heroic Komšija

    Hocu ja da ti budem jaran, samnom niko nije htio igrati Civ3. Dugo vremena sam ko zadnji luzer igrao sam protiv sebe, razvio mi se poremecaj umnozene licnosti :D
     
    zoi likes this.
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja stud u Sarajevu i kupovao igre na buvljaku na Stupu kod Wisa :D Sta mi se puta desilo da kupim ekspanziju i dodjem za PC kaze ubacite CD s osnovnom igrom hahahah :D :D hajd na tramvaj pa ponovo na pijacu :D :D
     
    bhd likes this.
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ih te muke sa cdovima i sa citacima istih...pa nece da ocita,nece da instalira,pa odes ponovo,kukas da ti ponovo snimi itd :D
    sjecam se na jednom rw-u mi bio problem sa citanjem verbatim cdova...iako je verbatim slovio za najbolji cd,kod mene nije htio ni naopako...sta sam cdova upropastio tako hah
    pa onda ganjas neki drugi brend,pa molis boga da on nece klepecati u citacu hah
    a sada ako u godini dana ubacim 2 cda u cd-rom i sprzim sta za auta...to je to...potpuno su isceznuli citaci optickih medija
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma


    Haha je li makar bilo zanimljivo? :D Mogli bi sad civ v, mogla bi se dobra partija izvući :)
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Najjaci fazon bio je

    "Please insert the correct CD"

    Mislio sam prvi put ne radi mi CD citac, pa sam 10-20 puta vadio u gurao CD igre dok nakon nekog vremena sam saznao za famozni "Crack" :D

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ah ti LAN partiji, i kad nekom viriš, dobiš pepeljaru u glavu.