Prvi racunar

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 14, 2018.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ta hd 3870 je tada harala a imala je bas jake performanse i bila je high eng grafa...pa kasnije nasljednica 4870,sa kojom i dan danas mozes poigrati 80% igrica barem na medium :D
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    I meni je bila top, sjecam se prve igre na tom racunaru su bile NFS4 High Stakes i Codemasters Colin Mcrae Rally (1998), a grafika je s Tridentom bila ocaj, a kad je Riva dosla daleko je lakse islo, dok nije dosao Warcraft III i tu joj je bio limit :)
    Posto si iz Tuzle mozda se sjecas inetovih net.me kartica za dialup koje su se mogle kupiti u videotekama gdje su se dizale VHS kasete :D

    Imam u arhivi jos taj prvi procesor i mozda i tu graficku, a imam i famoznu MX440.
    Evo na sta lici taj celeron, imao je necete vjerovati i mali fan koji se zakaci na metalni blok i bez kojeg se strasno grije. Na Asusovoj ploci na kojoj je bio se mogao overklokati za nekih 50ak MHz, gdje se vec na 450MHz racunar poceo sam od sebe restartovati. Ovo su bile fiksne vrijednosti u BIOS-u i nije se moglo setovati po zelji.
    https://i.pinimg.com/736x/82/38/17/823817c173c7fec0566d36c979ee08fd--computer-hardware.jpg
    Sto se ostalih CPU tice uslijedio je poslije njega Athlon 64 3000+ 2006g. a zatim na preporuku HWB sam uzeo Athlon X2 240 koji je sada u trayu, dok je ostatak racunara prodat. Ostalo je kuciste i u njemu neki stari hardver, fali mu jos disk da bude kompletiran. Paralelno sam imao i nekih laptopa koje sam dobijao od rodbine iz US, uglavnom starijih generacija.
     
    Last edited: Feb 15, 2018
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker



    Koliko sam bio razočaran što se pješaci ne mogu gaziti :lol:
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Ko ja sto se u Driver 2 ne moze pucati :D
     
  5. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Davne 1993/1994 godine sam dobio na poklon mašinu

    IBM :D
    Sjecam se dobro izgleda paljena kao kokpit dugme guraš dole gore za paljenje.
    Ne znam koji je sistem tacan naziv al nesto kao DOS ukucajes komande tastatura.

    Onda kad se sjetim igrica na njemu famozni tetris i sudoku guraš neke kutije :D

    I utor za floppy disk, uz crno bijeli monitor koji se stavi na centralnu vrh :)

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja kad vidim prva graficka 9800XT ili tako nesto smijesno mi :) za prvi racunar :)
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma





    Ovo su prve dvije 3D igre :) 1997 kad je stari kupio PC poslije rata...

    A na i286 se sutalo princa, tetrisa, GT racing, svega :)

    5,25'' Floppy :)
     
  8. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Je li ko igrao neku igru sa imenom Jack, ili je bar sadrzavala ime Jack, uglavnom nema fps otprilike igra, sjecam se jedne misije po snijegu sa onim motorom sto ide po snijegu. I jedan detalj zbog kojeg pamtim ovu igru je da kad mices misem nisan sam nacilja protivnika.

    Ne znam koja je to godina bila, sjecam se da sam tad ima floppy diskova, pa u zelji da tu igru igram kod kuce, kopirao ikonu od te igrice i prebacio na floppy i kasnije se nervirao sto nije radila igrica :(

    Ako ko skonta o kojoj je igri rijec neka napise :D

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ovdje mozes :D



    A to za pucanje ima Twisted Metal :D
     
  10. bhd

    bhd Veteran foruma

    Windows 95 na 45 disketa hahahaha

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
    Esh likes this.
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Igrali doom 2 na 4 diskete.
    Dosho quake 29 komada.
    Nisam nikad vise mrzio diskete i pkzip.
    Onda fino doso iomega zipdrive, pa smo to, jes da je trajalo vjecnost preko paralenog porta, ali barem je sigurno bilo :D
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jednostavna vremena kad se softver instalirao jednostavnom 'arj -x c:\<folder>' komandom sa disketa.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    I sad se instalira jednostavno ako koristis pravi OS :D

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pravi OS nema 'registry'. ;)
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Intel i386 16MHz / 32Mhz TURBO button, pojma nemam koliki je imao HDD i RAM memorije , znam da za Win 3.1 nije mogao pokrenuti mnogo "aplikacija" jer bi crashao zbog manjka memorije, naravno CRT monitor .

    Dao ga djaba prije 15 god 100% ispravan, sad mi zao jer je sada bas cool raritet :D
     
    Esh likes this.
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Nekad krajem 2003, polovan Siemens, Pentium III, 450 MHz, slot 1, 128 MiB RAM-a, GeForce 2 graficka, ne sjećam se ostalih detalja. Nekoliko dana kasnije sam platio 50 KM da mi se ugradi modem u njega, poslije sam skontao da sam to mogao sam sebi uradit za 20.
    To sam sljedeće godine prodao i kupio Compaq na 933 MHz, sa nekim verzatilnim kućištem, popunio mu sve PCI slotove (modem, zvučna, dodatni USB-ovi, TV kartica i još nešto, ne sjećam se).

    Vrlo malo sam se igrao na kompjuteru, većinom sam isprobavao razne programe, kvario i popravljao.
     
    Esh likes this.
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ovo se igralo pravo, pa onda kad je izasla dvica
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Moj prvi PC je Pentium I 133 mhz i 16 mb rama, 1 mb kartica i 700 mb disk.
    Na njemu se derao nfs I i II, quake, duke nukem, unreal a od starijih igara, blood, doom, heretic, hesen i dr.
    Bila su to vremena kad je igre trebalo umjeti igrati, naci sve secret stashove u Quakeu je bila umjetnost, ove sad pucacine su za debile, prelazis kampanju sa strelicama koje te usmjeravaju, gdje da se kreces. ovo je pucacina
     
    Last edited: Feb 15, 2018
  19. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja se k'o kroz maglu odmah poslije rata sjecam da je stari nabavio neki PC, znam da se na njemu mogao derati Quake i bila je jos neka igra koju znam da smo boot-ali s diskete ali ne floppy-a nego one veceg formata. :D

    Nekad '99 stari donio iz Njemacke PC, znam da je bio Pentium II i to je to (ipak je to rano djetinjstvo bilo)... Ono kad te djeca pitaju kakav kompjuter imas, ti odgovoris "Pentium II", ko da mu je to ime, a ne ime procesora haha. Medju prvim igrama na PC-u su mi bile upravo Midtown Madness koju je neko gore spomenuo, Mulan, Hugo, Delta Force, Fifa 99, Carmageddon itd. Kasnije kad sam i ja malo "odskocio" se preslo na RTS-ove. Prvi PC koji sam ja bas "probrao" je bio nekad 2002. mozda, znam da je bila neka ATI grafulja i da je imao 512 MB RAM-a. Kasnije sam ja ubacio jos jednu plocicu od 512 MB. 2-3 godine poslije toga sam bas prema vasim preporukama ovdje sastavio masinu za derem guzove u Cod2, i znam da je bio dual core e4600, nVidia GTX660 ja mislim i neke 4 gige RAM-a. Kasnije sam ovaj procesor zamijenio sa Q6600 a graficku sa nekom Radeonkom. Mislim da je bila 6850. Evo vec neke 4 godine (ako nema i vise) imam ovaj laptop iz signature-a i vec ga je vrijeme pregazilo sto se tice gaminga. Mass Effect: Andromeda ide nekako na medium ali novi Assassins Creed patnja. Ali mislim da vise gaming rig necu ni kupovati jer je PC gaming oduvijek bio skup sport ako se prate trendove a kuci u Sarajevu mi zjape i PS4 i PS4 Pro.
     
  20. vnm_

    vnm_ Komšija

    Krajem 1998. Acer masina, 17" CRT, PII 400MHz, 64MB SDRam, 4,3GB HDD, ATI Rage 8MB AGP, 2X Hitachi DVD ROM.

    U toku 1999 i 2000. je tu ubacena jedna Creative Riva TNT 16MB AGP i stara Voodoo 4MB PCI od jarana za igre koje nisu imale OpenGL podrsku ili im je bila losa, te HP CD-RW 4X i jos 64MB rama, a zamijenio sam i maticnu i napojnu jer su rikavelisale kad sam prckao oko racunara a nisam imao pojma o tome...

    Igrao sam uglavnom online i na LAN party-jima Duke Nukem 3D, Quake 2 (Deathmatch, Lithium i ActionQuake), Broodwar, Half Life (Dethmatch, Team Fortress Classic i prve verzije CS-a), a offline sve sto su mladi igrali. :D
     
    Esh likes this.