PSU trilema.

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by edgsi, Mar 28, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. edgsi

    edgsi Aktivista

    @KingT
    Gledaj Peak, Core i7 920 @ 3.8 GHz sa GTX260 vuce 328W a sa GTX285 370W. I ovaj Phenom x4 bi trebao povuci barem 350W sa GTX285, naravno kad se odradi overclock :wink: Cisto sumnjam da ce biti do 300W.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ja sam govorio o stock CPU i GTX 260..

    Cak i kada bi klokao i CPU i GTX260 potrosnja bi bila isopd 300W..

    Taj AMD bilo Phenom ili Athlon klokan nece vise povuci od 150W..

    A GTX 285 paeak power consumption je 164W a to je samo djelic sekunde zabiljezen sa watmetterom

    Inace za uvid u stvarnu potrosnju kartice tokom igranja gledaj Average tabelu (svega 130W)..KLIKNI OVDJE

    Tako da ukupna potrosnja klokanog sistema moze biti do max 330W i to samo kada bi radio PSU test u OCCT gdje se istovremeno vrti Linpack i GPU test..

    U igrama sigurno nece dotaci 300W za cijeli overklokan sistem..

    Pozz..
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    450 GTS ili 460 768 Mb
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Ne znam sto uopste ici na te grafe, jedino ako ces ih dobit ultramegagiga povoljno? Kao sto Tale rece bolje da ides ne GTX460.
     
  5. edgsi

    edgsi Aktivista

    A ja sve vrijeme govorim o oc cpu i oc GTX285, provjeri moje postove :wink:

    Ne mogu reci da sam dugo i detaljno pretrazio internet ali ne mogu nigdje naci power consumption otkljucanog i oc-anog Phenoma x4...

    A sta bi onda bio Maximum card power consumption? Zasto bi Average (prosjek) bio referentan za potrosnju grafe pod maximalnim opterecenjem?

    Plus, ne znam koliko su validni ovi PSU calculatori, ali ni jedan mi nije pokazao potrosnju sistema do 300W. Ne znam, moze biti da si u pravu ali mi se cini prokleto malo da vuche do 300W otkljucan i oc-an Phenom x4 + oc-ana GTX285 + ostatak komponenti koje (iako manje) isto doprinose potrosnji...

    @Tale, selvin
    Da, dobicu je ultramegagiga povoljno. Prakticki 1 za 1 :wink:
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Kontam i ja sebi uzet ovaj Seasonic od 620W, imal razlike u snazi izmedju modularne i ne-modularne, il je to isti dzavo sem sto se kod jedne mogu skidati nepotrebni kablovi?
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    A maximum je u Potrosnja kartice u Furmarku (sinteticki bench i potpuno beskoristan) sto ne peredstavlja pravu sliku potrosnje i nije ni blizu one koju bi sreo u gamingu/3DMark itd..

    A Avg potrosnja je srednja vrijednost uzeta od potrosnje iz 3DMark 06 i najbliza je potrosnji u gamingu..

    Peak je potrosnja zabiljezena Wattmeterom i pokazuje spike tj max vrijednost ocitanu koja traje samo dijelic sekunde..

    Ma nemoj gledati potrosnju otkljucanog Athlona gledaj pravog Phenoma jer lakse je naci..

    Nema sanse da PII X4 na neznam kojem overkloku povuce vise od Ci7 920 na 3.8GHz koji je Techpowerup koristio u testiranju..


    Identicne napojne samo sto se razlikuju po modularnosti..

    Obje imaju 576W (48A) na 12V+ railu (kombinovano) i istu efikasnost..

    Pozz..
     
  8. edgsi

    edgsi Aktivista

    Average nije za 3DMark06 vec 3DMark03.
    Citiram: "Average: 3DMark03 Nature at 1280x1024, 6xAA, 16xAF"

    Ali nije bitno, ubrzo bi trebala stici napojna pa cemo vidjeti kako se ponasa.
     
  9. RaP

    RaP Komšija

    Evo sad i ja kontam kad budem mjenjao napajanje da uzmem ovaj Seasonic
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ako je cijena 182 KM ja bi radije dao 10 KM i uzeo ovo čisto iz razloga jer je FSP provjereno dobar ovdje u BIH, od nas samih korisnika..ne sumnjam u kvalitet Seasonica ta cijena od 150 KM je sigurno Best Buy
    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=899
    FORTRON AURUM 600 GOLD
    http://www.hardwaresecrets.com/article/ ... iew/1228/1
    Sto se tice Seasonic te serije evo jedan review 520
    http://www.hardwaresecrets.com/article/ ... view/954/1
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    @ Tale

    Nekazem ja da FSP nije OK proizvodjac ali Seasonic je dosta bolji..

    Svaka napojna koju je radio FSP bilo Fortron serija ili Cooler Master (FSP je radio mnoge serije za CM npr Silent Pro) nije nikada dostigla kvalitet ni performanse Seasonica..

    Npr Corsair HX850W (koji je radio Seasonic) ima jedan 12V+ rail sa 70A i ukupnu snagu na 12V+ railu od 840W dok npr CM Silent Pro 850W (koju je radio FSP) ima jedan 12V+ rail sa 66A ali ukupnu snagu na 12V+ railu svega 790W..

    Eto ti cisti primjer uporedbe dvije napojne deklarisane na 850W..

    A da nepricam o tome da ovaj CM nije ni blizu po kvalitetu proizvodnje i regulaciji npona na railovima..

    E sad drugo je to sto raja u BiH nije imala bas pristupacne Seasonic jedinice i njihove rebrandove pa je isla na FSP,CM itd..

    Pozz..
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Zato je i Silent Pro jeftinija fino..Ovi testovi mogu govoriti da sve bude bajno i perfektno, ali pitanje je izdrzljivost komponenata, najviše po vremenu.
    Po meni se napojna pokaze tek nakon recimo 1 godine korištenja..
    ne sumnjam u kvalitet Seasonica ali postoji ogromna razlika kada su u pitanju razna trzista svake Brand robe...
    provjereno se za nase trziste zna da je fotron dobra napojna jer se distribuira direktno iz USA...
    A evo posto ima par zainteresiranih forumasa, dobro bi bilo da nam kupovinom otkriju i prezentuju kroz vrijeme kvalitet napojne..
     
  13. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Imam racunar iz 96' (486) koji ima Seasonic od 150W koja radi i dan danas. Mislim da to dovoljno govori o kvalitetu komponenti. :)
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma samo posjetis bilo koji renomirani IT forum i vidjeces da u PSU sekciji niko ne prica o FPS-u,CM itd..

    A 1001 thread o Seasonicu,Corsairu,XFX,Thermalatake itd..

    To sve govori gdje je FPS u svijetu napojnih a gdje su Seasonic i co..

    Kod nas je CM jeftiniji zato sto je i veca potraznja jer ljudi neznaju za bolje (pa ni ja sam :p ) ali u EU i svijetu nije tako velika razlika ,npr na newegg Corsair HX850 je skuplji 15$ od CM Silent Pro 850W ali je i jaci 50W na 12v+ railu..

    U rangu do 300KM Seasonic M12D-GAMING 850W je kod nas najbolji izbor i kosta u Plusu 265KM a po svemu je bolja jedinica od CM Silent Pro 850W..

    A npr do 350KM best buy je CM Silent Pro M1000W koji kosta 344KM u Plusu i dobra je jedinica..
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pa dobar FPS je svakako COD MW2 i njega sigurno neces naci na PSU sekciji..
    Sto se tice FSP-a, ovo je IT related forum i PSU sekcija, evo prica se ovdje..
    nisam rekao da je Seasonic los, samo ti govorim da nije dovoljno zastupljen na nasem trzistu, pitanje je kako ce se PSU ponasati na nasoj struji, recimo Powerline je imao fine performanse al samo mjesec dana koristenja..
    Usput nije isto kupiti Madjarsku i Finsku nokiu a zna se da na trziste J.Evrope idu samo Madjarske verzije...
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    E jesi me zeznuo... :lol:

    Vec jesi li kupio Mungen ili Kantanu??? :smt005 :smt005 :smt005

    Pozz..
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jel to neki PSU ?
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma jok ba to ti je madjarska Nokia.. :lol:
     
  19. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Kako ce se ponasati na nasoj struji? :mrgreen:
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Sutra odoh da uzmem PSU, limit je 200 KM al draze bi mi bilo da je oko 150 :) Nisam ogranicen na radnje, pa sta mi preporucujete iz radnji koje su locirane u BiH? Citao sam o onom Seasonicu 620W iz Plusa, ono je valjda mid-end kao neki, imal' sta bolje za te pare (a da je nekih 600W) kod nas uzeti?
     
Thread Status:
Not open for further replies.