PSU trilema.

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by edgsi, Mar 28, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Za 200KM tesko da ima ista bilje od Seasonica M12 II BRONZE 620W..

    266KM je Seasonic M12D-GAMING 850W (840W tj 70A na 12V+ railu) i to je definitivno the Best Buy ali ga nema trenutno na stanju u Plusu.. KLIKNI ZA REVIEW

    Ta napojna je kada je predstavljena kostala 300$ i u rangu je sa Corsair HX850W,kada bih ja uzimao napojnu,to bi bio moj prvi izbor po danasnjim cijenama/kvalitetu dostupnim kod nas..

    Pozz..
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Thx KingT, uzeo sam ovog modularnog Seasonica
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Hajd nek je sretno i da te sluzi dok ne kupis drugu .. :lol:
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sad vidjeh kakve se nebuloze ovdje pisu.
    @KingT
    To sto si otkrio jonnyguru i hardwaresecrets portale, i procitao desetak recenzija, ne cini te strucnjakom iz oblasti. Ovo sudjenje o brandu po popularnosti na forumima govori dovoljno o tvom poznavanju tematike i trziste (fsp vs seasonic). Ocito ti nije poznato da je FSP najveci proizvodjac consumer napajanja na svijetu, da je oko 60% svih brand napajanja na trzistu doslo upravo iz FSP fabrika, kao i da je peti najveci proizvodjac napajanja globalno. Cijena o kvalitetu napajanja govori mnogo, ali svakako ne govori sve, pa ne mozes po tome suditi.

    Toliko sam bullshita u ove dvije stranice procitao da ne znam odakle bih poceo. Neupucen korisnik na osovnu ovdje recenog moze zakljuciti da samo Seasonic pravi kvalitetna napajanja, i Corsair koji prodaje njihova napajanja pod svojim imenom, dok sve ostalo treba preskociti.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Cek Dog, jesam li se zeznuo sa ovim 620W Seasonicom? :?
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma nisi se zeznuo, beton je napajanje. Nego se pricaju nebuloze, a covjek o kvalitetu napajanja sudi samo na osnovu snage na 12V railu. Sta mi znaci u zivotu 70A na 12V grani? Sta mi to moze povuci 800W na jednoj grani u bilo kojem racunaru? Momak ocito ne poznaje osnove elektronike, i nije mu jasno kolika povrsina kabla je potrebna da propusti 800W struje.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nisam ni rekao da sam strucnjak..

    Udio u trzistu uopste nisam ni komentarisao,vec kvalitet i performanse..


    Seasonic pravi kvalitetna napajanja koja FSP moze samo da sanja..


    Znaci to jer ako jedan proizvodjac npr CM deklarise svoj proizvod na 850W a ima 790W na 12V+ railu (od kojeg zavise napajanja CPU i GPU) a npr Seasonic ima isto 850W napojnu sa 840W na 12V+ railu a uz to je i kvalitetnije,ima bolju regulaciju napona u sirokom spektru opterecenja onda je stvar jasna..

    Pozz..
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Brojni nagrađeni modeli pod brandom Corsair, OCZ, Zalman i drugi su upravo designed by ili built by FSP. Kad kazes "Seasonic S12 620W je bolji od Fortron Aurum Gold 600W modela, za otprilike isto para" onda mozemo voditi inteligentnu diskusiju. A ovo "Seasonic pravi kvalitetna napajanja koja FSP moze samo da sanja.." je na nivou audi je bolji od mercedesa i ja imam vecu chunu od tebe.

    To jos uvijek ne odgovara na moje pitanje. Sta tebi znaci razlika izmedju 790 i 840W na 12V? Ili bilo kome ko nije PSU spojio na LOAD masinu i osciloskop?

    Nije mi jasno kako zivis s tim napajanjem u sigu, kako ti se vec sve nije istopilo.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma ja nigdje nisam rekao fda FSP napajanja ne valjaju,ali ako imas priliku uzeti Seasonic M12 620W za 182KM koje je jace i modularno a Fortron Aurum Gold 600W za 197KM onda je stvar jasna..

    A Seasonic se bolje pokazao na testovima sto se tice regulacije voltaze,konstantne efikasnosti pod full opterecenjem od tog Fortron Auruma..

    Pozz..
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Znaci jer ako placam 850W hocu da dobijem sto je vise moguce..

    A npr ova moja CM Real Power M620W ima 620W al malo sutra..

    Ova napojna ima 516W (43A) na 12V+ railu i po danasnjim standardima ne bi bila deklarisana na vise od 550W..

    A npr Corsair HX620 ima 600W (50A) na 12V+ railu a iste su generacije napajanja..

    Pozz..
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dog ja sam zakljucio da se ne isplati boriti sa vjetrenjačama, pa sam odustao..
    Meni je bilo dovoljno kad je rekao da se FSP ne spominje nigdje na IT forumima iako je najveci proizvodjac consumer napajanja..
    A da se džaba ne trudis...u jednom trenutku pomislio sam da se KingT bavi testiranjem napojnih jedinica..
    vec sam rekao da review-i ne treba da puno znace koliko licno iskustvo i testiranja, dovoljno je da pogledamo par reviewa grafickih kartica sa dva razlicita portala te da zakljucimo na kom principu se rade ti reviewi, mada se nema tu puno sta palamuditi kao kod PSU..
    A Vedo to je svakako best buy za te pare, pa nam javi kako fercera...
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Meni je bilo dovoljno kada si rekao da je CM GX 650 serija prava sila od napojne.. :lol:

    Ma ja ba sta ce nam reviewi kada je tu vidoviti Tale i saradnici.. :smt005 :smt005

    Pozz..
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Poenta citave price je da svaki proizvod, pa i napojnu jedinicu, treba posmatrati kao zaseban slucaj, a ne voditi se logikom "samo nek je Golf".

    U tom smislu, za one koji ne znaju, ne citaju recenzije i slicno, treba naglasiti da u svijetu postoji par proizvodjaca napojnih jedinica koji dalje vrse OEM/ODM za ostala "razvikana" imena, pa se vrlo cesto dodje u situaciju da ljudi tvrde nemoj kupovat FSP, kupi neki drugi brand, te da se desi da se radi o identicnoj napojnoj jedinica koja se prodaje pod drugom naljepnicom uz visu cijenu.

    Takodjer, sa aspekta "misljenja sa foruma", mora se voditi racuna da u tim zajednicama, kao i u nasoj donekle, uglavnom ucestvuju entuzijasti koji su spremni za odredjene proizvode izdvojiti vise novca, ili ono sto je vaznije, spremni se dodatno informirati o karakteristikama odredjenog proizvoda prije kupovine, pa se posebno na vecim trzistima i zajednicama formiraju i tzv. "klubovi vlasnika" odredjenog proizvoda gdje se moze dobiti dojam da svi korisnici kupuju proizvode samo jedne kompanije po principu "ko zna, kupuje brand X", "sve napojne jedinice branda Y treba zaobici" i slicno, a sto je pogresno iz vise razloga.

    Kompanije koje su spremne uloziti u brand i promociju redovno stoje bolje u odnosu na konkurenciju, cak cesto i bez obzira na odredjenu razliku u kvaliteti, a recimo adekvatni primjeri su svakako FSP ili pak americki PC Power&Cooling koji su cesto u odredjenim klasama imali daleko najbolje proizvode sa kojima se nisu nametnuli na trzistu jer nisu izgradili svoj brand kod kupaca. Takodjer, ako bi se samo pratila neka forum aktivnost, prosjecan korisnik bi na primjer mogao doci do zakljucka da osim kompanija fokusiranih prije svega na graficke kartice ostali ne prodaju nista, pogotovo kod high-end modela, a adekvatan primjer u tom pravcu je EVGA.

    Konacno, prilikom dizajniranja i razvoja napojnih jedinica, mnogi ne shvacaju da se vrsi precizna selekcija komponenti sa fokusom na krajnju cijenu, jer je manji izazov napraviti kvalitetan proizvod, posebno u PSU svijetu gdje dominira par proizvodjaca), a veci kako taj proizvod plasirati na trziste i uciniti ga cjenovno konkurentnim. U svijetu napojnih jedinica veoma cesta pojava i deklaracija napojnih jedinica vece snage pod napojne jedinice manje snage kako bi se bolje proslo na testovima, ostvarila veca prosjecna efikasnost i sl To ne znaci da nema odredjenih inovacija i razvoja, ali oslikava ono sto sam spomenuo na samom pocetku, da se svaki proizvod treba sagledati posebno po pitanju performansi, cijene, garancije, podrske i slicno.

    Do unazad par godina, kvalitetno testiranje i recenziranje napojnih jedinica je bilo svedeno na par medija koji su mogli priustiti opremu, a koja je sada dostupna vecem broju medija, dok je izdvajanje 5-10k eura za takvo nesto u regiji i dalje problem. Pozitivno je sto se sada moze naci vise kvalitetnih recenzija iste napojne jedinice kod razlicitih medija pa je moguce stvoriti neku objektivniju sliku prije kupovine.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    @ EnisDonKing

    Svaka cast,odlicno receno..

    Pozz..
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    to je i dalje brand i dobro napajanje a s obzirom na performanse, veoma je precijenjeno..
    Posto je lik vec posjedovao to napajanje, ja sam rekao da je dovoljno za onu konfiguraciju i što je istina naravno..
    Medjutim ti si mu preporucivao neke svoje napojne tipa 70A na 12V grani i tako to..ako vec ima Gallarda ne znam da li bi dobro bilo da uzme Bugatti..

    @Enise sve to stoji i to je činjenica, brand je brand, a na tome funkcionira svjetska trzisna ekonomija..
    Isto ti je sa Coca Cola, Hollywood i sl..A review moze biti mač sa dvije oštrice, a to su mnogi osjetili na svojoj kozi..
    Ali nedostatak recenziranja na ovim prostorima nam nalaze da se oslanjamo na iskustvo..Seasonic je odlicna napojna, ali ko zna sta ce biti kada se njene komponente nakače na našu elektro-mrežu koja je daleko od one deklaracije, trajnost komponenti i sl.
    A Fortron se pokazao kao dobar i dugotrajan ovdje..
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Lik imao 1055T na 3.4GHz i HD6870 i pitao za CrossFire setup..

    Taj setup vuce skoro 400W (220W karte + 150W CPU i oko 50W ostatak sistema)..

    A napojna jedva daje 450W a da ne spominjem da je crkla na testu..

    I onda se pitas da li bi povjerio tako finu konfiguraciju jednom smecu od napajanja..
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sto znaci da daje 450W a to je 50W više

    Ouch sjebase se na kraju, pomislih da kupim Audi ali mi u servisu rekose da je bolji BMW jer je ovaj prvi sranje zbog toga sto mu fali sekvencijalni mjenjač...
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Upalis Furmark i ode tih 50W u PM,ili bacis jos koji MHz na grafe ili CPU..

    Kako god vazi ovo:

     
  19. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Mene interesuje, da li neko od forumasa praktikuje da s vremena na vrijeme otvori PSU, te usisa prashinu i precisti cetkom za farbanje?
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Drago mi je da si editovao ovaj drugi dio..
    GX napajanja jesu loša u odnosu na deklaraciju, ali malo je glupo ocijeniti napojnu na osnovu jednog reviewa..To bi ti trebao da znas..
     
Thread Status:
Not open for further replies.