Radeon VII

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, Jan 9, 2019.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma


    Ti nisi upratio cijenu RTX 2080Ti koja je 1200$. RTX 2080 je 800$ i tu Radeon VII je namjenjena kao konkurencija za 700$.
     
  2. vutra

    vutra Komšija

    https://www.pcgamer.com/hands-on-with-the-amd-radeon-vii/
     
  3. xman

    xman Komšija

    Naravno da sam upratio cijene RTX serije i crkavanje karti i RT koji je klao 2080TI na 1080p pa je to popravljeno,pa tu je DLSS bla bla ali ispravi me ako grijesim u vecini testova koje sam gledao 1080ti je nesto brza od 2080? Uvijek se na ovim prezentacijama laze i nije nelogicno ocekivati da Radeon7 bude sporiji od 2080 kao i 1080TI? Za 700$?
    Sve i da bude tako ako se obistine glasine oko 11xx serije to ce sigurno ukopati AMD ukoliko sam sebe ne ukopa sa cijenom.
    AMD je predaleko od konkurencije NV realno. CPU je ono sto djeluje obecavajuce kada je AMD u pitanju.
     
  4. Neso

    Neso Komšija

    Kako nije konkurencija? AMD se juce plasirao u 4K gaming segment, direktan konkurent svakoj 4k gaming kartici. Zar je vrijedno tih ekstra desetak, petnaest frejmova sa 2080 Ti, dodatnih $500? Kad mozes iskljuciti npr. jednu didju u postavkama koja bi svakako imala nepotreban udar na performanse. Pa bolan Nvidia jos uvijek naplacuje punu cijenu za preko dvije godine star Pascal. Sta su dostavili nakon dvije godine? RTX 2080 Ti koja je jedini upllift u performansama, u rasterizaciji, za $1200.

    Nvidia ima vrlo jasnu politiku, a to je kupovina vremena. Oni su vrlo dobro svjesni da se iz silikona sirove performanse nece moci jos dugo izvlaciti. Eh, zato tu dolazi DLSS i RayTracing. Svaki sljedeci launch ce im biti primarno fokusiran na RayTracing i uticaj A.I-a na performanse. Tech je super, ali su ga preskupo naplatili.

    Zahvaljujuci AMD-u cemo uskoro dobiti nove kartice od Nvidie, po prihvatljivim cijenama. Inace bi ovi muzli RTX ko sa Pascalom sto su uradili.
     
    Konjislav likes this.
  5. xman

    xman Komšija

    Benchevi ce reci jesul ili nisu konkurencija. A glavu dajem da ce biti sporija u dosta igara od 1080Ti.
    RTX je skup radi novih tehnologija koje nudi pored performansi. Zasto je Radeon7 skup? I opet kazem sve i da bude brzi od 2080 od NV mozemo ocekivati 11xx seriju koja ce AMD opet ucinit nebitnim jer ce biti jeftiniji i brzi. Ja tu ne vidim konkurenost. Sada da kupujem kartu uzeo bi 1080Ti polovnu sa garancijom jer 100% nece biti nista sporija od Radeona7 ili bi sacekao 11xx. RTX karte i Radeon7 su preskupi.
    Moje misljenje.
     
  6. Neso

    Neso Komšija

    Najbitnije je da AMD ima karticu koja se plasira u 4K 60. To je automatski problem za Nvidiu i gameri imaju izbora sada. Ko ima 4K panel, sada ima i izbor! Kao sto sam vec rekao, uvijek sam gotovio Nvidiu. Zadnjih godina su poceli da jedu vnago. Nebitno je vise da li ce Nvidia GPU izgurat koji FPS vise na 4K od Radeon VII. Bitno je da imamo i AMD koji nudi i vise nego igriv 4K gaming. Nvidia je primorana da lansira novu seriju kartica sa normalnim price tagom. Cuj konzumer GPU i to ne Titan, kosta $1200, a Titan $2500 :D
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Nasao sam ovo za TDP. Sedmica je 275W, a RTX 2080 izmedju 215 i 225W.
     
  8. xman

    xman Komšija

    Ukratko najbolja stvar oko Radeona7 je nova NV:)
     
  9. Neso

    Neso Komšija

  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jensen zvani eurokrem, glavni u mahali.

    Neka ratuju, bolje za nas.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pratite li vi cijene... Trenutno je evga 2080 sa Anthem i Battlefield V 699$ tako da je ovo preskupo (tj nije neki value for money).
    Meni nije jasno sto su isli na 16GB, al nikako, 8 bi im bilo dovljno, 16 su mogli izbaciti malo kasnije dok usavrse kartu.
    BTW 2080 je brza od 1080TI
     
    Last edited: Jan 11, 2019
    Esh likes this.
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nvidijina FE je bila skuplja u startu, sada su vjerovatno korigovali cijene. Jos je rano govoriti za R7, treba sacekati dok oem partneri izbace svoje modele.
     
  13. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Sva ova priča na stranu ali mislim da su sve i Nvidia i AMD lagano uštrocali spoznajom da će i Intel uskoro ući u trku u ovom segmentu. Da vidimo onda cijene i performanse kakve će biti. Jedva čekam.
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Slijedece godine ulaze na trziste, bas me zanima sta ce plasirati. Mislim da trenutno drze 60%+ GPU trzista. Samo ne mogu zamisliti Intel da underprice nesto :D
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Poznavajuci Intel, nece biti jeftino...
     
  16. Neso

    Neso Komšija

    Radeon VII je morao da ide sa HBM memorijom jer je ovo u stvari Vega die, koja takodje koristi HBM. Ljudi nisu htjeli da trose vrijeme i resurse na inzinjering nove arhitekture, da bi koristili GDDR memoriju. Vjerovatno su redizajnirali 2 stack 8 GB HBM na 4 stack 16 GB i tako se rijesili preostalih modula sa Vege 64 i 56. Ovo je kartica koja popunjava taj 4K 60 loop koji je falio AMD-u. Ovako su uradili refresh Vege na 7nm, uduplali frame buffer i tako dobili plasman na trzistu. Next gen. Navi na 7nm, sa GDDR memorijom dolazi uskoro, garant. Sad za sad su makar na necemu. Ljudi ovo je masina od kartice, ja ne znam zasto su svi gorki oko ovog AMD-ovog launcha. Ovo je gaming i productivity kartica. Sa ovolikim frame bufferom i bandwithom od 1TB/s, ovo je deal done za ljude koji rade heavy workload, a i fino se moze naigrat na 4K.
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    16gb nepotrebno podize cijenu.
    Nemam razloga da kupim nju umjesto 2080...
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    [​IMG]

    [​IMG]

    https://www.eurogamer.net/amp/digit...-first-radeon-7-benchmark-results-in-25-games
     
    Last edited: Jan 12, 2019
  19. Esh

    Esh HWB

    Date: Monday , January 14, 2019
    We had the opportunity to talk to Scott Herkelman at AMD about the new Radeon VII GPU at CES 2019, and he was kind enough to answer questions that we had. We get his thoughts on the new Radeon VII, its full specifications and die size, FreeSync, multi-GPU, 16GB of HBM2, AMD getting back into direct retail sales of video cards, and more.

    https://www.hardocp.com/article/2019/01/14/amd_radeon_vii_interview_scott_herkelman/
     
    Neso, Sena and Reventon like this.
  20. Neso

    Neso Komšija

    Ona Jensenova izjava je totalni neprofesionalizam, lik se ponasa ko' neki ulicar. Bas se vidi da im sada gori pod nogama :)
     
    Last edited: Jan 15, 2019
    Sena likes this.