Raptor 10000 diskovi koliko su zaista brzi

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Zlatan, Sep 28, 2009.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    nekoliko puta sam nalazio na tvrdnje da su danasnji diskovi glavno ogranicenje brzine racunara, za sto se predlaze stavljanje vise diskova u raid polje, pa tu su ssd diskovi koji su koliko cujem jos preskupi za prosjecan dzep, ali volio bih da cujem kratko objasnjenje za raptor diskove brzine 10.000 rpm koji su cujem kao polovni dosta prihvatljivi cijenom npr 80GB -80KM te se preporucuje staviti sistem na njih i slicno, no koliko bi se zasita osjetilo ubrzanje, svaka info koju biste mi dali u vezi ovoga bice mi od velike koristi
    hvala
    Z :smt006
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Zavisi s kojim diskovima pravis poredjenje. Ukoliko pored stare Raptore (nazivni kapacitet je 74GB) sa recimo novim WD-ovim diskovima sa dvije ploce (tipa popularni 6400 Blue ili 6401 Black), razlika ne dolazi do izrazaja, dok su recimo VelociRaptor diskovi jos uvijek nesto brzi, prije svega u pristupu, sto je logicno s obzirom na broj obrtaja.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Raptori su po mom mišljenju zastarili. Za istu cijenu možeš dobiti disk iste brzine (recimo WD Caviar black), daleko većeg kapaciteta i malo veće latencije. Imaš i one fazone ograničavanja veličine diska da bi dobio bolje performanse. Po meni se ništa od toga ne isplati jer nećeš puno dobiti, čak i RAID-uješ dva Raptora. SSD je ono što ti treba. I to ne bilo kakav nego neki bolji. Imaš SSD temu pa pogledaj.
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Davati dosta vise para za neosjetljivo bolje performanse je zaista glupo.
    Ove diskove na 10 000RPM viđam samo kod nekih gamera koji ne znaju sta ce sa parama.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    hvala na odgovorima jer je i mene ovo dosta bunilo naročito koliko se dobiva sa jednim 80gb raptorom u nekom normalnom umjerenom gejmingu.
     
  6. Zlatan

    Zlatan Komšija

    takodjer zahvaljujem mnogo, ganjacu ja neki ssd dok se malo upoznam sa njima nisu ni skupi cak ni sad