Review "rerna" gorenje i hrpa neispravnih gpu

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Bio_Sam_Zmijanac, Jul 28, 2010.

  1. Iceman19

    Iceman19 Guest

    Pozdrav forumasi, treba mi vasa pomoc :mrgreen:

    Hocu da ispecem svoju 8800GTS 320, cujem da su ukusne i da vole da se peku :D

    Hocu ovo da uradim kako treba. Procitao sam temu, vidim da su efo i tale odlicno odradili posao. Da li kad je rasklopim znaci uzmem samo onaj zeleni deo, da li jos nesto treba da skidam sa graficke ?

    Znam da GPU ide na dole, 200 stepeni, 8-9 minuta. Rerna mi je stara, pa trebam da cekam da se zagreje? E sad, nasta da je postavim, stavim je na jedan pleh i odvojim je od povrsine, vidim da imate neke folije ?

    Jel to sve sto treba da se uradi ? Znaci kad zavrsim, izvadim je, sacekam da se ohladi, stavim pastu, sklopim i probam ?

    Stvarno treba ovo dobro da uradim bez greske, jer moja 8800gts je strasno dobra i jako mi ju je zao. Terala je mafiju 2, mass effect, RE5.. sve na max, sad umesto nje imam ocajnu 8600gt 256, molim za pomoc! Hvala
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Poskidas gotovo sve sa nje, očistis pastu
    napravis 3 loptice od folije i stavis ispod graficke tako da ona bude u zraku..
    rerna je bitna, mora biti dobra temperatura kako bi pečenje uspjelo..
    ne mora znaciti da ce ti graficka proraditi jer ako nije problem hladnog lema onda sigurno nece...
    sretno u pečenju
    Čip i kondezatore okreni gore...
     
  3. Iceman19

    Iceman19 Guest

    LJUDI radi hahaha. 200 stepeni 8 minuta. HVALA tale!! Jos samo da vidim koju pastu da stavim.

    Nista ustvari jos nije gotovo moram da je testiram al drzite mi palcev :mrgreen: e
     
  4. boris87

    boris87 Novi član

    Ma možeš bez paste samo nemoj ju opterecivat ničim...

    P.S
    Upravo probao spasit nv 9600gt ali bezuspješno...:-(
     
  5. efo

    efo Komšija

    cestitke :D klub se polako siri ;D
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Eh, dodje doba da se rerna proba :)


    8800GTS 320mb baca artifakte na POSTu, nece da boota (Win logo samo staji), pa reko da vidim da slucajno nece procepit ako se ispece. U planu sam mijenjati PC, al nije sad bas pogodno vrijeme, pa bi ovo bilo taman za privremeno rjesenje. Mijenjao sam pastu, sa napojnom je sve OK (Fortron 400PNF), safe mode radi, driveri isto probani novi, nema nista vidljivo na grafi da je "crklo" (puklo, previse one crne prasine, da je izgorilo i sl), a fan radi valjda na 100%. Konto sam da je probam underclockat, da barem nekako radi, ali nikako iz safe-moda nece nijedan ovaj alat da je prepozna (powerstrip, riva, atitool), a sad ne znam da li da probam flashat bios pa tako smanjit clockove, mislim da nece bit efekta jer nije Aero zahtjevan pa da se odma pregrije prilikom boota, drugo bi bilo da ikako radi pa da se to desava prilikom igranja.

    Nikako ne mogu skontat gdje treba okrenuti GPU i kondenzatore i to, prema dole ili gore? Vidim Tale je na ovoj stranici rekao da ide prema gore, a na pocetku teme je bila rasprava da treba gore, ili dole, kako ko je pristizao, pa jel ima neki koncenzus, kako okrenuti graficku prilikom pecenja? :)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako okrenes prema dole, spast ce GPU. :D

    Naravno, prema gore ide.
     
  8. efo

    efo Komšija

    ja sam tri grafe popravio uz pomoc rerne, svaki put gpu bio prema dole. dok kazem popravio, znaci nije mi gpu otpadao, ali ako radi i kada ga okrenes prema gore (nisam probavao), vjerovatno je tako sigurnije.
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ma haman to "radi" kako god se okrene, uglavnom ja sam prema gore, nesto mi onaj GPU izgleda ko da ce ispast, kamoli ako je naopako :)

    Uglavnom oko 7-8 minuta sam drzo, mislim da je malo ispod 8, malo smrdi na onu plastiku istopljenu (zaboravio sam skinuti onaj mali dzek gdje se fan prikljuci, al imaju pinovi i dalje pa ce valjda radit to), i eno je hladi se, probacu tamo oko 5 imal hajra kakvog :)
     
  10. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo mali update.

    Nazalost, graficka nije proradila. Sad nece nikako, ne baca sliku, cuje se hladnjak radi i PC se kao restartuje par puta prijenego "procepi" nesto da radi, ali nema slike.

    Uglavnom, haman je nesto drugo, a Gorenje je je dosastavilo :)
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Imam jednu 7500 LE. Ne baca sliku nikako samo odjednom 'stala'. Dao sam je jaranu da je pređe fenom. Kakva su vaša iskustva sa ovima što ne bacaju sliku?
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    bilo bi dobro "glavne" cipove preci fluxom prije rerne ili heat guna. A od fena nema neke koristi.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Zapravo i koristit će flux i heat gun. Radi se o tome da slabo baratam sa ovom terminologijom do mene je... Hajde javit ću rezultat.
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Proradi kartica nakon heatguna. Zasad jaro ima 100% učinak sa reflowom kartica :smt003