Sapphire 4870 512MB + Acer 22" 1920*1080

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Zombie_666, Mar 20, 2009.

  1. Zombie_666

    Zombie_666 Novi član

    O čemu ti to? Odakle ti ideja da me nazivaš glupakom, jer sam rekao nešto što ti se ne svidja? Vidio sam bar 4 različite verzije Sapphire 4870 grafičkih, sa različitim hladnjacima (od vodenog do običnog vazdušnog), pa do različitih verzija vazdušnog hladjenja. Bio sam bezbroj puta na Sapphire website pa nemoj da iznosiš konstatacije na račun nečije inteligencije ubuduće pošto nisam "valjao gluposti".
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Sve si rekao sa konstatacijom o fake Sapphire karticama.
     
  3. Zombie_666

    Zombie_666 Novi član

    Uh...neću da se prepirem...no, zamisli situaciju...uzmeš "običnu" 4870, uzmeš hladnjak koji nije nimalo teško ni napraviti a ni postaviti, sve to lijepo spakuješ, staviš naljepnice i dobiješ npr tu famoznu "Toxic" grafu koju radi Sapphire i koju možeš da podvališ veoma velikom broju kupaca koji neće raditi testove i ustanoviti razliku izmedju obične 4870 i Sapphire nabrijane verzije. Tako nešto može da uradi bilo ko sa malo sredstavam i odgovarajućom opremom, danas ništa nije nemoguće kopirati. Reverzbilni inženjering je vrlo moćna disciplina, vjeruj mi da to znam jer sam po struci diplomirani inženjer mašinstva. Neću više o ovome pisati, ne želim da idem u offtopic, ali navodim ti primjer mlaznog motora Rols Rojs (ako imalo poznaješ tehniku onda znaš da je to jako složena stvarčica) kojeg je uz korištenje laserskog 3D skenera moguće u potpunosti "prekopirati" u univerzalni CAD SLT format, isti potom nekom od Rapid prototyping izraditi u vidu modela koji se potom koriste za izradu kalupa za odlivke, dok se neki dijelovi jednostavno konvertuju u CNC program, bez potrebe za proračunima, eksperimentima i razvojem, tehničkom dokumentacijom itd. Ako mislis da lažem, malo proguglaj. Stoga, ja ne tvrdim da neko zaista izraduje fake Sapphire grafičke kartice, ali to je sasvim moguće i ne predstavlja nikakav problem. Sjetimo se samo Nokia N serije, konzole Wii, konzole Sega Mega Drive, Ipod-a...primjera je bezbroj.
    Ti tvrdiš da je Sapphire dizajn nemoguće kopirati, ja kao inženjer tvrdim da je to itekako moguće, ali ne i da to neko radi.

    Žao mi je što idem u OT, ali zaista neću više. Što se "eseja" tiče, imam običaj da pišem malo duže postove pošto jako brzo kucam, ne ne vjerujem da mi to treba uzimati za zlo. AKo te zanima nešto od navedenih tehnologija, slobodno pitaj, otvorićemo temu negdje. Sad sam na postdiplomskom, pa se intenzivno bavim time.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uff sto se cojk nafali :mrgreen: BTW i ja sam dipl.ing.masinstva vec dugi niz godina :mrgreen: Tako da mislim da kolega malo preuvelicavas stvar. Ovo jednostavno nije vapor varijanta hladnjaka i to je to.
    Nego zna li neko nesto vise o ovoj novoj vapor-x verziji? http://forums.techpowerup.com/showthread.php?p=1249478
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Dalja diskusija moze voditi samo u nasmijavanje sirokih narodnih masa, pocevsi od argumentacije "ja sam inzenjer, znam o cemu govorim, ako ti sta nije jasno, pitaj". Jah, ja se inace bavim profesionalnim susenjem pecenice, a trenutno zavrsavam kurs za sudzuku.

    Ti si skocio, bez ikakvog povoda, zbog loseg iskustva s proizvodima koje si kupio u spomenutoj firmi, i izbacio tezu o fake kartici. Nije problem u tome sto je to sasvim moguce uraditi, vec sto to ovdje nije slucaj jer taj model odavno postoji u Sapphire ponudi, u odredjenoj seriji i po odredjenoj cijeni, koja je svakako manja od premium (Toxic) kartica.

    Naravno, nisi pokusao uzeti ni u obzir da neko ovdje moze imati direktni kontakt sa Sapphireom, kako sa njegovim menadzerima tako i sa inzenjerima, da je mozda posjetio Sapphireove fabrike, da je imao spomenutu karticu na testu (za koju ti sada samo tvrdis da je teoretski moguce da nije dosla iz Sapphirea jer se "originali" mogu kupiti samo u Njemackoj) te da je citava poenta rasprave bila u tome da postoje dva razlicita modela, sa razlicitim ventilatorima, bazirana na istom grafickom procesoru i sa istom memorijom, uz nize frekvencije.

    Dmr, bila je vijest na HWB o Vapor-X seriji. Znaci hladjenje je sa Toxic serije (Vapor Chamber), ali su specifikacije referente pa tako kartica dolazi u sredinu Sapphire ponude.
     
  6. Zombie_666

    Zombie_666 Novi član

    Ja nikad nisam ni rekao da je to ta grafa, samo sam postavio pitanje kakav je ovaj model koji Genelec prodaje. Takodje, jasno je da ona nema vapor-x hladjenje. Ne kontam o čemu se ovoliko uopšte priča, kad ja nisam ni tvrdio da se radi o ovom ili onom modelu,samo sam pitao u kojem se radi pošto je neko postavio sliku modela iz Genelec (koji planiram da kupim). Dakle, ajd da zaršimo na ovu temu.

    Offtopic:
    Zašto kažeš da se hvalim, šta sam to neobično rekao? Sa kojeg si faxa? Ja sa tuzlanskog.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Na pitanje o kojoj se verziji graficke kartice radi te da ocito nije Toxic verzija, odgovoreno je na samom pocetku ovog threada, a ti si bez ikakve potrebe odveo pricu u pravcu rasprave o hardveru koji ne dolazi od proizvodjaca direktno, vec od trecih firmi koji pokusavaju da iskoriste tudji brand.

    Zbog iskustva, posla kojeg obavljam i ljudi s kojima sam u kontaktu (a koji rade u spomenutim firmama ocito), rekao sam ti da to ovdje nije slucaj, a tvoje je hoces li to prihvatiti ili neces. Ako si htio raspravljati o toj temi, trebao si otvoriti novi thread i pitati da li je neko imao iskustva sa fake tehnikom koja je najzastupljenija u polju potrosacke elektronike (mobiteli, razni player itd.).

    Na ovom forumu se ljudi nikad nisu dijelili prema skolskoj spremi, vec na osnovu onoga kako doprinose forumu te sposobnosti argumentacije onoga o cemu pise. Kako argumentacije ponestane i neko se pozove na skolsku spremu, naravno da ce se ljudi nasmijati na to, pogotovo sto je uvijek nezgodno sto ne mozes znati ko ucestvuje u temi te kakva su njegova skolska sprema i znanja, osim onih koji je argumentirao javno kroz smislene i konkretne odgovore.
     
  8. Zombie_666

    Zombie_666 Novi član

    Opet idem u offtopic...

    Nisam se pozvao na svoju stručnu spremu u nedostatku argumentacije, već zbog toga što sam spomenuo neke od tehnologija koje reverzbilni inženjering koristi, pa sam samo naveo šta sam po zanimanju da ljudi ne bi mislili da nešto izmišljam. Što se tiče toga da je nezgodno znati ko je kakav u stvarnosti, poslao sam ti na PM jedan sasvim fin dokaz ko sam.

    Ajd sad da se okanemo toga i da idemo dalje.
    Peace, OK?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da se vratimo temi :). Kartica radi odlicno, to ne treba da te brine. Samo eto sto je malo bucnija, za moj pojam, jer sam prije imao 8800gts koja je tisa sa ventom na 100% dok u idle ne cujem ni jednu :D
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Da zakljucimo temu onda. Ako Toxic kartica, kao kartica sa najboljim hladjenjem od svih HD 4870 kartica te ujedno HD 4870 kartica koja je dobila najbolju ocjenu medju karticama koje smo mi testirali, nije dostupna u prodaji kod nas ili je za potencijalnog kupca preskupa, na osnovu iskustva sa bukom koju je iznio dmr, moj savjet za kolegu Zombie_666 jeste da saceka 2 sedmice kada ce se na nasem trzistu pojaviti HD 4870 kartice iz Vapor-X serije.

    O Vapor-X seriji sam pisao prije par dana (http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... st_id=1275), a radi se o karticama koje koriste isto hladjenje kao Toxic (Vapor Chamber), ali umjesto da rade na povisenim frekvencijama kao Toxic, prate referentne specifikacije te su zbog toga, logicno, jeftinije.
     
  11. Zombie_666

    Zombie_666 Novi član

    Etoo, lijepo, kratko i jasno rečeno :)

    Nije ba buka nikakav problem, ja spavam kraj kompa a on radi 24/7, skidam sa neta bez prekida. Jel moze ta 4870 da se kontroliše preko ATI Tray Tools? Ja ovoj mojoj 1950 usporim ventilator i smanjim joj frekvencije skroz na minimum kad mi ne treba, tako da i nije toliko bučna. Inače, kad se igram, zna da se razmaše, ima mali ventilator pa je bučan jer mora da ide na velike obrtaje. Kako se vidi sa slika, ova 4870 ima poveliki ventilator.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Samo bilo bi dobro ako neko nadje review "novih" vapor-x kartica ( sa novim vapor chamber hladjenjem, jer je drugacije nego na dosadasnjim toxic karicama) da posta link ovdje. Evo bas sam sada trazio i nista konkretno.
     
  13. Zombie_666

    Zombie_666 Novi član

    Uh, ja sam juče našao negdje neki review, al ne mogu da se sjetim gdje...sad ću prekopat malo bookmarke, ako nadjem, odmah stavljam link :)
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da 90mm ventilator, cini mi se. Kao sto rekoh neces je cuti kada nije pod full load-om. I ne trebas ti nista usporavati ili ubrzavati vent i smanjivati frekvenciju, sve samo :D
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Ima na Hexusu: http://www.hexus.net/content/item.php?item=17690. Potrazi i intervju sa Bill Donnellyom o novim karticama.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Drugacije receno, pored automatske kontrole, moguca je i "rucna" sa dobro poznatim alatima.
     
  17. Zombie_666

    Zombie_666 Novi član

    Sad poneko pitanje o monitoru...jes da je ovo podforum za grafilčke, ali me zanima kombinacija planiranog monitora sa ovom grafom...dakle, u igri su:

    [​IMG]

    Dijagonala: 22"
    Format ekrana: Wide format
    Max. rezolucija: 1920x1080
    Osvjetljenje [cd/m2]: 300
    Kontrast: 20000:1
    Vidljivi ugao (hor.) [°]: 170
    Vidljivi ugao (ver.) [°]: 160
    Vrijeme odziva [ms]: 5
    Priključci: D-Sub
    Cijena: 300KM
    ili

    [​IMG]

    Dijagonala: 23"
    Format ekrana: Wide format
    Max. rezolucija: 1920x1080
    Osvjetljenje: [cd/m2] 300
    Kontrast: 40000:1
    Vidljivi ugao (hor.): [°] 170
    Vidljivi ugao (ver.): [°] 160
    Vrijeme odziva: [ms] 5
    Priključci: D-Sub
    Cijena 315KM

    Dakle, kakvo je vaše mišljenje? Koliko sam vidjeo po testovima, 4870 gura sasvim dobro i na 1920*1200 pa će i na ovoj.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Thx na linku ali mislio sam na malo detaljniji review sa ocitanjima temperature i bukom.

    EDIT:mad:zombi naravno da ce ici dobro na 1080 ako ide na 1200 :D
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Evo ti i link sa par podataka o temperaturama: http://www.driverheaven.net/reviews.php ... 7&pageid=7.
    Ne znam vise ni koji put govorim da se radi o istom hladjenju kao i na Toxic, dakle, super efikasno i apsolutna kontrola nad rpm-om ventilatora.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    E ovo je vec nesto :) Nisam imao u vidu da i toxic verzija prelazi na ovo "novo" hladjenje, jer je ocito da su one prve toxic imale totalno drugaciji hladnjak (slican mom). THX!