Sapphire Vapor-X ATI HD4890 1GB DDR5 -cujnost i napajanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Zlatan, Oct 14, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Do cpu-a je. Kod mene recimo batman ne spada ispod 60 fps-a kada je cpu na 3,2GHz, a kada je na stock 2GHz spada i do 45fps-a. I za ocitanje fpsa koristi fraps.
     
  2. Looney

    Looney Komšija

    Koja je MB u pitanju?
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Sa 3850 koja ima smo 256 MB rama, NBA 2K10 je na 1920x1200 isao od 50-95 FPS-a. Logicno je da sto jaci GPU zahtjeva jaci CPU koji moze da to prati i isporuci dovoljno brzo sve sto treba, tako da bi ti cpu bio glavni krivac za to.
    Koliko ja imam iskustva, ako je napajanje slabo, dolazi do rusenja igre na desktop ili zavrsava sa BSOD, a desavaju se i pucanja textura. Nije GPU ventilaror pa da imas situaciju ako na 12V grani nema dovoljno struje da se okrece sporije, tj. da igre idu sporije :smt003

    Snimi novi MSI afterburn, posto je na principu riva tunera, trebao bi imati OSD, na kojem mozes podesiti da ti u 3D aplikacijama prikazuje FPS, temp gpu-a, memorije, i vjerovatno sve ostale senzore. Posto 4890 ima digitalnu naponsku, trebalo bi da mozes i na gpuz pratiti amperazu, voltazu u toku 3D aplikacije, pa pogledaj i to kako se ponasa i proguglaj malo i vidi da li su tvoje vrijednosti na nekoj normali.

    Bojim se da ti slijedi upgrade procesora :D Ako MB podrzava, nabaci bar novi Athlon 250, ~150 KM, dobro se kloka, malo se grije, a graficka ce profitirati :D

    Edit: sad se sjetih da kolega Apdejt prodaje odlicnu soluciju: AMD X4 620 170KM pa razmisli
     
  4. Zlatan

    Zlatan Komšija

    MSI K9N Neo v2/v3 (MS-7369)
     
  5. Zlatan

    Zlatan Komšija

    hvala druze na svim ovim savjetima hehe mjerko sam taj proc al eto trebam i maticnu nabavit za njeg

    btw sad sam mjerio sa frapsom i shiftu na 1600 x1200 sve na high plus aa 8x i af 8x 25-35 fps al onako dobro kola idu moje oci cini mi se nemaju ni potrebe za brzim...il nisam iskusio pa ne znam :)

    EDIT: interesantna stvar da kad sam stavio aa i af na nula po frapsu igra ide opet na 25-35 fps
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Igra ima problema sa atiem pa to sto imas je maximum na bilo kojim detaljima ili rezi dok cpu nije ni 70% opterecen, tako da shift i nije neko mjerilo.
     
  7. Zlatan

    Zlatan Komšija

    aha thx, btw predlozi mi molim te neko mjerilo jer ni ovaj bugoviti 2k svakako ne moze bit mjerilo :)
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj crysis i warhead pa uporedi sa 3850. :)
     
  9. Zlatan

    Zlatan Komšija


    thnx druze btw svasta naucih uz ovu grafu da je nisam kupio igrao bih omiljenu igru na istim detaljima , samo uz 4 i po stoje vise u dzepu , al zato nikad ne bi znao ono sto sada znam :) sva sreca pa me ne odgovoriste :)
     
  10. GW

    GW Moderator

    Tačno, tačno. Nije stvar u parama nego u znanju.
    Doduše, lakše je doći do para sa znanjem.