Sapphire Vapor-X ATI HD4890 1GB DDR5 -cujnost i napajanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Zlatan, Oct 14, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa i ne pobudalila sta si joj radio :mrgreen:
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    :lol: :mrgreen: :lol:
     
  3. Zlatan

    Zlatan Komšija

    evo drugari moji grafa je kupljena , dok se malo prilagodi temperaturi okolisa, a ja vratim od autolimara probacu je, zamolio bih Enisa da organizuje izvlacenje , castim igrom na gamersgate.com -u koga Enis izvuce od ucesnika ovog threada(do ovog posta) u iznosu 25Evra :smt006
     
  4. Zlatan

    Zlatan Komšija

    sve u redu s grafom nabacena tiha, pretiha, temp nisam mjerio omiljenu igru sam namaxo a sve filtere u ccc poukljucivo i namaxo :) i ide bolje no ikad

    btw trebal li ponovo drivere instalirat nove? jel su mi izgleda driveri od stare ovu novu fino prihvatili??
     
  5. Juka

    Juka Komšija

    Ja bih instalirao...
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

  7. Zlatan

    Zlatan Komšija

    thnx Vedo ! ja nazalost vec stavio nove 9.9. bez sweepera, al hajde ako bude kakve zeze ocisticu i sa sweperom da sad ne pregonim :)
    btw 4Gb rama sam stavio na tvoj nagovor al sam jos osto na win7-32bit nije valjda prevelika razlika izmedju 3.25 i 4GB?
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    nije prevelika. al imaj na umu da ti svaka igra koristi max 2 gb rama. Na 64bitnom Winu bi ti igra pojela koliko rama imas / joj je potrebno ;)
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    A koja igra pojede vise od 2GB ram-a? Ja do sada nisam naisao ni na jednu :)
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ma imas dodatak za BF2...Project Reality, e on je meni tako nesšto i jeo :D
    Mape su užasno velike pa nije ni cudo.
     
  11. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    Drug nek je sasrećom, ja imam istu takvu i prezadovoljan sam.Moćna, tiha, dobro izgleda :lol: ma uživaj.... :smt006
     
  12. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Hvala drugar , nek je i tebi sa srecom grafa je stvarno cool :mrgreen:

    Btw maloprije sam poslao zamolbu Enisu da izvuce sretnog dobitnika obecane jedne igre sa gamersgate, steama ili sendit.com-a u iznosu 25 Eura cime castim jednog od Vas dragih savjetodavaca i velikih pomagaca, nema se para svakog da pocastim toliko, ali svakom dugujem po kafu nekad kad se sretnemo a sretni dobitnik nek uziva u igri :smt006
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Ukloni postojece, restart, SafeMode, ukloni ostatak fileovea sa DriverSweeperom, restart, stavi zadnje, restart, enjoy life. 22.10. izlazi nova verzija.
     
  14. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Enise hvala mnogo valjat će mi tako uradit jel neke se cudne stvari desavaju... npr u nba2k benchmarku 15fps?? dobro ta je igra bagovita pa mozda i taj bench medjutim i ati tray tools otprilike pokazuje taj fps....dobro igra zaista ide tecnije na ovoj, ali stara 3850 mi ( na drugom kompu i to sa slabijim procesorom ?!) daje na neki nacin bolji performans tj sve brze ide iako ne toliko tecno, kao da je ova 4890 grafa downclockovana...(mozda joj napojna ne daje dosta struje??) ati tray toolsi pokazju gpu 50Hz a mem: 50mhz ni to mi nije jasno zar clockovi nisu mnogo veci? (doduse u 3850 na tom mjestu pise 14Mhz ) druge igre idu solidno(npr u batmanu 50-ak fps) ali nista posebno razlicito od 3850, sad ne znam sta da mislim....dal je gusi procesor toliko il mozda stvarno treba drajvere ocistit stare ili napojna ne daje dovoljno struje- ako je to uopste moguce ovako da se ispolji :)
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Navalio Zlaja i eto belaja :D
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja bih za pocetak probao grafu bez dodatnih alata,znaci samo CCC.Niski klokovi su normalni u 2D rezimu rada.U CCC override funkciji probaj naklokat grafu pa vidi ima li razlike ako bude potpuno isto i kad naklokas i kad ne onda je 100% do procesora.Kad imas isti FPS i na maloj i na velikoj rezoluciji onda je procesor kocnica.

    EDIT:Takodje sa gpuz provjeri na koliko ti radi PCIe slot zna se desiti da sa @16X spadne na 4 ili 2 i tu performanse izginu.
     
  17. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Kod NV kartica s pojedinim verzijama drivera ima problema prilikom prebacivanja klokova iz IDLE u 3D rezim, mozda se isto desava kod tebe na ATi kartici. Znaci kad pokrenes igricu da ti kartica ostane na IDLE klokovima, upali GPUz, pokreni igricu, pa se vrati na GPUz i pogledaj koji su klokovi bili u toku igre. A sto Dino rece vrlo je moguce da imas usko grlo zbog procesora.
     
  18. Looney

    Looney Komšija

    CPU te koči 100%. Ne znam kakvo ti je hlađenje ali bi trebalo da možeš dići CPU na 3GHz bez problema. Nakon toga provjeri kako se kartica ponaša.
     
  19. Zlatan

    Zlatan Komšija

    drugari hvala mnogo na savjetima evo probavam neke stvari pa se javim :)
     
  20. Zlatan

    Zlatan Komšija

    klokovi su normalni tj poviseni na 870 i 1050(koliko znam to je normalno) u igrama, zasad mi jedino logicno Vase objasnjenje da procesor usko grlo jer stvarno ide isto bez obzira na rezoluciju, kao sto kazete, ako se ne varam ti rece da kod tebe nba2k ide na max odlicno iako je slabija grafa ali ti je procesor dosta jaci -fenom...

    a citam da i drugi ljudi sa slicnim jacim konfama npr 4870 grafa i 2 jezgreni procesor na 3ghz na max detaljima dobivaju mizeran fps(npr 20-ak fps) i da je igra jako ovisna o procesoru jedan se cak zalio da mu cysis ide fino ali ne i i crysis od nba 2k 10 :)

    probao sam nfs shift jer sam cuo da imaju ljudi problema sa aa u toj igri, nabacio sam max aa i af i igra ide pofino ali ne mogu iz nekog razloga da ocitam fps jer u toku trke jednostavno nestane ocitavanja iako inace ingame postoji ocitavanje?!

    stock mi je hladjenje pa ne bih clockao procesor na 3 ghz posebno jer vidim da ljudi koji vec imaju 3ghz imaju istih problema
    jedino me intrigira da li je moguce da se slabije napajanje ispoljava kroz manji fps ili je slucaj da ako napajanje nije dovoljno da se grafa nece ni pomaknuti ili ce pregoriti?

    inace ona dva 6 pinska konektora sam spojio na jednu granu na kojoj imaju 2 molexa je li to ispravno?

    :smt006

    EDIT: gledao sam i pci -e u gpuz i nije na 4 nego na 16