Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @stivi i ja prelazim otprilike toliko i slobodno idi na dizela, za te novce od njemačkih auta 2010 možeš naći Astru H. I nemoj da te kilometraza brine, bitno je da je auto servisiran. Da ga uzmes sa 200k km je ok jer su mu uradjeni svi servisi, a ti ćeš za 5-6 godina imati 230km što je zanemarivo. Sva auta danas mogu da gaze tri puta toliko.
     
  2. kio

    kio Komšija

  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Uzet cu to u obzir, izgleda kao "domacinsko" auto.

    Sad gledam po Hrvatskoj, blizu su a PDV im je 25%. To kad bi se vratilo bas je znacajan iznos.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Trebao bi ti obim gume biti isti, samo sire. Proguglaj po netu tyre calculator, tamo ćeš vidjeti razlike u veličini guma. Ako neko ne zna, prvi broj je širina gume u mm drugi broj je visina gume u procentima u odnosu na sirinu.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja ne znam da li bi mogao sada voziti auto bez turbine, kada idem sa službenim benzincima, imam osjećaj da je auto tromo ko đavo.
    Svakako da je veliki užitak voziti auto koje ima taj turbinski boost, i kad turbina "zviždi" to daje poseban osjećaj. Ja prelazim gotovo 20k godišnje. Tako da mi jako bitan užitak u vožnji, ali svakako bi mogao ići i na manju kubikažu ali samo sa turbom.

    Moj savjet je da se malo protegneš i uzmeš C4 MK II
    Evo ga, auto sa SOHC motorom, koji nema onih problema, bar ja nisam vidio da se neko žalio.
    Oprema top, cijena do registracije, nećeš sigurno naći bolji auto u klasi, a ako meni ne vjeruješ uzmi u Pavića pa provozaj.
    http://www.olx.ba/artikal/22105924/citr ... 013-model/

    Vjeruj da ćeš mi se zahvaljivati narednih 10 godina na odličnom autu.
    Vozio sam se u mnogim autima, ali imao sam priliku u C4 MkII punom autu sa 5 osoba otići na Smetove (Izletište iznad Zenice), uz ogroman uspon auto je doslovno letjelo uz "hrdnav" put sa vrhunskom udobnošću i odličnim ponašanjem u krivinama. To teško da sam vidio druga auta u višoj klasi da se ponašaju kao navedeni auto.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pitanje, ako odem uzet auto, kod registracije su mi opcije uzet probne table pa vozit auto kuci pa u Tuzli registrirat, ili registrirat u mjestu gdje kupim auto. Ako se odlucim na drugu opciju, ima li poslije problema kakvih? Kontam ne bi trebalo biti, osiguravajuce kuce su manje-vise rasirene diljem drzave.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Osiguravajuce kuce mogu biti vrlo komplikovane, narocito ako uzimas auto u drugom entitetu tj. RS (Doboj, Bijeljina itd). Imao sam slucaj sa Puntom kad sam prodavao i covjek je imao opciju da registruje ovdje po punoj cijeni ili da uzme probne table dok ne dobije drugu saobracajnu, dok je u Brcko-Gasu tamo u Bijeljini skroz drugacija prica. Tamo bi dobio odmah nove table ili saobracajnu i bez problema prebacio bonus sa drugog auta ako ga ima. S obzirom da je dosao njegov otac s drugim autom, oni su ponijeli papire i tamo to rijesili i vratili se po auto s novom saobracajnom (table su bile one nove pa ostaju). Tako da bi mozda bolje bilo da izbjegnes te zavrzlame i uzmes probne table i registrujes u svojem osiguranju u Tuzli. Kasnije samo odneses table osiguranju i oni ih dalje proslijede gdje treba. Focus je dosao iz Doboja s probnim tablama, bile one stare, kasnije sam ih odnio u Brcko-Gas, te prebacio bonus s Punta.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Probne table i kuci. Ne mozes registrovat svoje auto u nekoj drugoj opstini sem svoje.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ok, dakle posve jasno, probne table. Samo to kako sam cuo ne moze isti dan da se dobije, bilo bi cool da moze.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Skoro sam isao u Vogoscu kupiti auto. Predali u jutro i oko 13h bilo gotovo.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cool. Sta si uzeo? :)
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Uzeli za radnju VW Caddy LIFE. Bila dva komada kod prodavca,oba isti na oko,jedan 2008 a drugi 2010 godina. Odem probam oba i uzmem starijeg. Stariji pravo sacuvan ko nov a mladji ofucan.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    I stivi šta će biti, šta si odlučio :D
    [​IMG]
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hahaha, polako Tale. Valja Fiata prodat.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A ako kupim auto koje je vec registrirano u nekoj drugoj opcini, ili u RS-u? Je li treba prebacivat nesto?
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ako je u drugoj opštini, vozaj dok ne istekne registracija, i onda kupoprodajnim ugovorom registruj u svojoj opštini, a za RS ne znam.
    Da nemoj zaporavit punomoć, kod notara za par minuta se završi.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    ako je auto iz RSa onda idu nove tablice i nova saobracajna. zato ga vozaj do isteka registracije i onda to sve chorni.
    ako je iz FBiH onda ti u auto-kuci sve zavrse za par dana, nema zamjena tablica & saobracajne.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja sam kupio u Sarajevu a iz Tuzle sam, ide nova saobracajna a na vlasnickoj se upise ime novog vlasnika, to sam zavrsio u mojoj opstini. Prije toga se auto moralo odjaviti u Sarajevu. Kupoprodajnui ugovor mora imati fiskalni jer to teta u MUP-u trazi, ako nema napravis novi u bilo kojem osiguranju. A moras imati inekakvo rjesenje od tog osiguranja da su ovlastena firma za te stvari. Potvrda o registraciji i polisa ostaju na ime starog vlasnika dok ne istekne.
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Kod mene u oba slucaja tj. kupovina i prodaja iz i u RS je rezultirala odjavom vozila.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    ne znam zasto se peglat uopste. skoro pa svaka auto-kuca (firme koje se bave registracijama auta) ti sve zavrse iz minimalnu naknadu. dodjes ti i prodavac, potpisete par papira i oni sve zavrse (ti jedino moras auto odvuci na obavezan tehnicki pregled, traje ni 5 minuta), zovnu te za 3-4 dana da dodjes po gotovu saobracajnu i vlasnicku, to je sve.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk